Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

40 години след „Еверест 1984“

„Западният гребен на Еверест“ – новата книга на алпиниста Николай Петков

4
Кирил Досков и Николай Петков
Снимка: Ани Петрова


В годината, в която се навършват 40 години от българската национална експедиция до Еверест, определена в онези времена за „най-значимото спортно събитие на ХХ в.“, един от участниците – Николай Петков, издаде нова книга, посветена на нея. Първият запис на тези спомени е написаната веднага след експедицията негова книга „От Матерхорн до Еверест“. Какво го кара 40 години по-късно да отвори отново тази „затворена страница“ в своя живот?

В основата стои едно, постепенно задълбочило се, търсене на информация за другите експедиции по Западния гребен по повод 40-ата годишнина от българската. Най-трудният път към най-високия връх е изминат в своята цялост само от една експедиция преди това, югославската, през 1979 г., и то само от двама от нейните членове – Андрей Щремфел и Нейц Заплотник (другите членове заобикалят през т.нар. Кулоар Хорнбайн). От всички над 30 останали експедиции този подвиг успяват да повторят само петимата българи, стъпили 5 години след югославяните на върха – Христо Проданов, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков.

В търсене на повече информация за опитите на другите нации да запишат в историята едно подобно изкачване, Петков попада на любопитни факти, получава достъп до аудиозаписи, които не са били достояние на него и на другите участници в експедицията. Съвременната възможност за изготвяне на 3D модели на върха и околностите му също засилват интереса на автора към едно по-задълбочено търсене по темата. Освен това, с годините, редиците на живите участници в „Еверест 1984“ постепенно се разреждат, а успехът е общ – всички 24 души като един работят за това някой българин да се качи на върха и българският алпинизъм да догони световния.

Всичко това подтиква Николай Петков да събере цялата информация за Западния гребен в книга – от данни за геологията на върховата пирамида, през личните разкази с равносметката на участниците, до непубликувани снимки от техните архиви и нови за аудиторията аудиозаписи на радиосеанси.

Представянето на книгата ще бъде на 12 ноември в Ректората на СУ "Св. Климент Охридски", а после – и на предстоящия в края на ноември Банско филм фест.


В предаването „Хоризонт до обед“ на 1 ноември Николай Петков, Кирил Досков и редакторът на книгата – Таня Иванова (редактор в новините на „Хоризонт“, БНР), разказаха за новото издание.

„Интересен е един поглед от разстоянието на времето. Промениха се много неща оттогава, даже обществената система. В книгата има над 10 интервюта с други участници в експедицията и е хубаво след 40 години освен само за първото изкачване да се говори, да се разбере, че експедицията е от доста повече хора, успехът е колективен. Затова тези интервюта са може би доста важна част от книгата“, каза пред БНР Николай Петков.


Топо: Николай Петков

"Има и пълен преглед на всички експедиции преди и след нашата по този маршрут, което в световен мащаб не е правено. Ценен е и погледът след 40 години – сега живеем в период, в който няма цензура, която преди променяше информацията. В тези интервюта се вижда действително какво мислят тези хора“, коментира Кирил Досков.

"Като че ли са се отърсили (интервюираните – бел.ред.) от очакванията да говорят по определен начин, да героизират един участник за сметка на други. Посочват отделни грешки – свои, на ръководството, в организацията на експедицията, но зад това стои една изключителна гордост от общия успех“ – каза Таня Иванова, автор на интервютата в книгата.

Първият българин на Еверест – Христо Проданов, замръзва някъде по склоновете на слизане от върха на 21 април. При втората атака – 8 и 9 май, Иван Вълчев, Методи Савов, Кирил Досков и Николай Петков правят първия в историята цялостен траверс на върха, като се изкачват по Западния гребен и слизат от юг, по така наричания сега „нормален маршрут“.

От ляво надясно: Таня Иванова, Кирил Досков, Николай Петков и Валерия Николова

Снимка: Ани Петрова

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

---

Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

26.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 26.1.25 година. Гласуваме за изречение на годината! Предложенията са: ЯНУАРИ Чрез сенчестата икономика някой си осигуряват слънчево бъдеще ФЕВРУАРИ Ако не им ходиш по свирката – отсвирват те МАРТ Малкият ум е пълен с големи претенции АПРИЛ Добре подкованият не подбира пътищата МАЙ Не си режи времето, а..

публикувано на 26.01.25 в 08:15

19.12.2025 г. Законите на Мърфи

Чуйте новите предложения в рубриката "Законите на Мърфи" в звуковия файл. 

публикувано на 20.01.25 в 11:03
На о. Смит, Антарктида

Екстремните спортове 12 – 19 януари 2025

Макар и със заболяване, Никола Калистрин постигна 26 място в индивидуалната дисциплина на Световната купа по ски алпинизъм в Шахдаг, Азербайджан. Това отново е най-доброто до момента представяне на български състезател в този спорт.  Трасето беше с дължина 17700 м и положителна денивелация 1400 м, с най-висока точка на 2390 м. Преди това Калистрин..

публикувано на 19.01.25 в 14:05
Зорница Спасова

Глобална синдемия, или как затлъстяването си взаимодейства с климатичните промени

Един милиард души по света страдат от затлъстяване, а два милиарда са с наднормено тегло. Тази световна епидемия си взаимодейства с глобалното затопляне. Авторитетното списание "Лансет" нарича това явление "глобална синдемия" .  Проблемът и в България е много сериозен. 61% от пълнолетните българи са с наднормено тегло и затлъстяване . Почти всяко..

публикувано на 17.01.25 в 15:22

Бай Дафо Трендафилов - вълшебникът на гайдата

Учител без диплома и музикант, който не познава нотите. Това е бай Дафо Трендафилов - гайдарят, който е безспорен авторитет и кумир на поколения.  Изтъкнатият гайдар е роден на днешната дата през 1919 г. в село Гела, Смолянско. На гайда се научава да свири на 14-годишна възраст. През 1965 г. Дафо Трендафилов става майстор на гайди, като през целия си..

публикувано на 17.01.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, януари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.01.25 в 15:48
Законите на Мърфи

12.01.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 12.01.25 година

публикувано на 12.01.25 в 08:15