Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Писалката на Господ" - среща на съдбата, морала и вечните въпроси на съществуването

2
Снимка: Личен архив

Специален гост в Нощен Хоризонт" е режисьорът, поет и драматург Александър Александров Хаджихристов – творец с дълбок усет към философията и духовността. Поводът за гостуването му бе премиерата на новата му стихосбирка „Писалката на Господ“ – книга, която съчетава поезия и философски размисли за съдбата, божественото и човешкото съществуване.

"Писалката на Господ" е сборник, издаден от "Лексикон" през 2024 г., създаден под редакцията на Благовеста Касабова и с корица и цветни илюстрации от Любомир Славков. 

Сборникът представя философско-енигматичната поезия на Хаджихристов, която съчетава интровертната чувствителност на автора с визията му за света, пречупена през митологични и библейски понятия.

В разговора си Хаджихристов разказа за дългогодишния си път като творец и сподели как личните му търсения и спомените от детството оформят неговото творчество. Според автора природата не е просто фон, а е същностен герой в човешката история – тя е нещо, което остава у човека завинаги, дори и когато живее в града. За него творчеството и духовността се преплитат в непрекъснат стремеж към разбиране на личната съдба и връзката ѝ с божественото.

Откъс от стихотворението "Код на Съдбата", което е включено на корицата на книгата:

"Наравно със всички съм пред Съда на Небето, В този ден Последен ни чака Смъртта! Гледам с очите и със сърцето екзекуцията на безброй грешни тела. Не предадох ли пред Изкусителя Дявол Душата? Но Тя, признавам, и за миг не сгреши. Разчетох ли с нея моя Код на Съдбата? Възмездителя какво ли за мен ще реши?".

"Писалката на Господ" кани читателите в дълбок свят на размисъл, където съдбата, моралът и вечните въпроси на съществуването се срещат.

Александър Александров Хаджихристов

Александър Александров Хаджихристов е роден на 26 август 1948 г. в София в семейството на известния драматург и театрален деец Александър Иванов Хаджихристов. Учи във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“, където създава първия студентски политически театър, а по-късно продължава образованието си по история и литература в СУ „Св. Климент Охридски“. През 1972 г. е ученик-асистент на проф. Гриша Островски във ВИТИЗ, а през 1992 г. завършва семестриално кинознание. Започва професионалния си път през 1975 г. като асистент-режисьор в киностудия „Бояна“ и втори режисьор в Студио „Екран“. През 1999 г. става художествен директор на Демо Телевизия, където съвместно с Бойко Илиев прави опит да възстанови Телевизионния театър. 

През 2004 г. създава Театрална къща „Надежда“ с помощта на Коста Цонев, която изпълнява представления в затворите в страната. Бил е драматург в Народния театър „Иван Вазов“ и е работил върху редица телевизионни предавания и рубрики. Хаджихристов е автор на 8 пиеси и 14 филма, сред които се открояват „Земята, градът и човекът“ и „Кураж“ – първият филм за хора с увреждания, направен извън държавните структури. В годините 2021-2023 публикува четири стихосбирки, сред които „Балада за съдбата на душата“ и „Сърцето като птица Феникс“. Известен е със своята концепция „Екоцивилизация“ и създаването на фестивала „Сцена Екоутопия Театър“, посветен на състрадателната екология. През 2010 г. е избран за председател на Народно читалище „Природа и наука – 1938“ в София, където ръководи Театър-студио „Вселената на човека“. От 2023 г. е член на Съюза на българските писатели и продължава да твори активно в различни жанрове.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17