Това заяви пред БНР Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК.
Притеснителни са системните дефицити в изборната практика, смята той.
В над 50% от СИК операциите по преброяване не се извършват съгласно методическите указания и протичат с куп нарушения, посочи Манов, като се позова на становище на Обществения съвет за проведените на 27 октомври предсрочни избори.
По думите му, масовото неспазване на методическите указания от СИК – "с изсипване на бюлетините накуп, броене, всеки дърпа нанякъде", е причина, която глобално може да засегне честността на вота.
"Когато се въвеждаше видеонаблюдението, бях много скептичен, но виждам, че то освети някои неща и има смисъл от него", отбеляза още Стефан Манов.
Разликите, които се наблюдават между протоколите и видеонаблюдението, са регистрирани и преди тези избори, напомни той.
"Сега тези 21 гласа, които липсваха за "Величие", раздвижиха и политици, и журналисти. Ние успяхме да намерим 10-15 секции, в които освен за "Величие", има разлики и за БСП, и за МЕЧ, и за ПП-ДБ. От репортажа на БНТ бяха установени 28 гласа, липсващи за "Величие", ние ги увеличихме до 43. В някои секции преференции за "Величие" са отбелязани, но няма гласове за тях."
В някои секции има "приплъзване" на гласове на съседни редове. Има случайни грешки при преписване, но има и грешки, които са съзнателни, както и чисти манипулации, коментира Стефан Манов в предаването "Преди всички".
Когато има 100% машинно гласуване, "приплъзване" в машината няма. Няма и преправяния – например цифра 7, преправена на единица. Ако гласовете се отчитат машинно, дори да се запази хартиеният вот, всички тези "приплъзвания" и откровени манипулации са невъзможни, подчерта членът на ОС на ЦИК.
Рекордьор по най-слабо гласуване с машини е ДПС – Ново начало, следва ГЕРБ. Най-активни с машините са били избирателите на ИТН и ПП-ДБ. При "Възраждане" и МЕЧ също има немалък процент използващи машина, но не надхвърлят 50%, поясни още Манов, за когото машините са възможност за саниране на изборния процес.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..