Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андон Балтаков: Икономиката и миграцията изтласкаха на "задната седалка" желанието за устоите на демокрацията

Андон Балтаков
Снимка: БГНЕС

"5 милиона души повече са гласували към момента за Доналд Тръмп, това число ще се увеличи малко повече сигурно, посочи за БНР журналистът Андон Балтаков, бивш генерален директор на БНР, който включваме от космополитния мегаполис Ню Йорк.

Североизточните щати, в Ню Йорк, където Тръмп е роден, но печели Камала Харис, все пак ще видим, че Тръмп и републиканската партия имат някакъв щурмови напредък. Места, където преди са били лесно печелени от демократите и от демократическата партия, в момента, ако погледнем Ню Йорк, Ню Джърси, Кънектикът - ще видим един напредък на републиканската партия и на тяхната политика. 

Североизточните щати и Западният бряг винаги са били някакъв авангард в по-прогресивното развитие на САЩ. Но САЩ са федерална република, което предопределя и фактът в момента, че победител на тези избори е Доналд Тръмп.

Изненадващото на тези избори е голямата преднина за Тръмп по отношение на популярни вот, на народния вот, каза още Балтаков. 

"Другото, което е много интересно, то е по отношение на контрола над Сената, което републиканците толкова лесно успяха да си възстановят, и въпреки че все още не са ясни окончателните резултати за Камарата на представителите, виждаме и там доста интензивна борба, допълни Андон Балтаков.

"Икономиката и емиграцията изтласкаха на "задната седалка" желанието за устоите на демокрацията и спазването на Конституцията. С което не казвам, че новото управление на САЩ след 20 януари 2025 г. няма да спазва Конституцията, но дори дори самият Тръмп казва в едно изказване - "Ще бъда диктатор от първия ми ден".  

Байдън пое САЩ в пандемична обстановка, отне доста време на американската икономика да се възстанови. Последните години американците изпитаха невероятен натиск на покачване на цените на стоките, без да растат доходите им, а нарастват цените на домовете им. 

Преди няколко месеца може би за първи път Федералният резерв намали основният лихвен процент, но като цяло лихвите върху ипотеките са доста високи за сегашното поколение.

Второто нещо са работните места - макар че, безработицата е около 4 на сто във федерален план, хората бяха доста време безработни, така че съществуват доста фактори, които допринасят за чувството, че икономиката не работи и няма подем. 

Проучванията сочат обаче, че 2025 - 2030 година икономиката на САЩ навлиза в растеж, благодарение на всичко, което се е направило досега. 

За съжаление, може би комуникационната стратегия на Демократическата партия не можа да съобщи или да убеди американският избирател, че пред американската икономика предстоят добри дни. 

Другото важно нещо в тези избори е, недокументираната миграция в САЩ, което Тръмп и Републиканската партия използваха като изключителен важен жалон, за да заложат на страховете на хората, допълни още Балтаков. 

"Изгонването на мигрантите, така както Тръмп са го предвидили, ще окаже негативен ефект и върху селско-стопанската икономика и услугите, ще се повишават разходите за работна сила. Поради високата заетост, която в момента се наблюдава в САЩ, в следващите 4 до 6 години се предвижда недостиг и на квалифицирана, и на неквалифицирана работна сила. 

И възходът на икономиката, който се предвижда, ще доведе до отваряне на нови работни места, а една такава протекционистична политика към мигрантите, може би ще доведе до някаква криза. 

Като цяло Америка е една държава на селското стопанство, като изключим мегаполисите. Да, точно тези хора от стопанствата са гласували за Тръмп, както и хора с образование по-ниско от бакалавър. 

Но отнов казвам - демокрацията е основен компонент да направим един избор или не, но икономиката и усещането за стабилност е тази, която взе превес, обобщи Андон Балтаков.

По думите на Балтаков Доналд Тръмп и републиканците победиха и в колебаещия се щат Пенсилвания, защото там хората през 19 и 20 век са били част от индустриалната и промишлената част на икономиката, което обаче днес не е част от тяхната действителност, тези семейства нямат колежанско образование, начинът им на живот е съвсем различен от високо квалифицираните хора във Филаделфия или в Питсбърг, с тях не се намери начин да се общува, така че това са факторите, които допринасят за главоломната победа на Тръмп в тези традиционно демократически щати.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32

За първи път има данни за прилагането на антибиотици при животни за целия ЕС

За първи път всички 27 държави членки на Европейския съюз, както и Норвегия и Исландия са събрали и докладвали данни за продажбите и прилагането на антимикробни препарати при животни. Това съобщи Европейската агенция по лекарствата и уточни, че информацията за употребата на антибиотици има за цел да помогне за опазването на човешкото здраве...

публикувано на 06.04.25 в 05:26
 Алекс Йънгър

Алекс Йънгър: Великобритания трябва да се превъоръжи

Великобритания трябва да се превъоръжи и да изгради солидни запасни чести чрез форма на национална служба, за да се защити от амбициите на Владимир Путин да доминира в Източна Европа и да подкопае Запада, предупреди бившият ръководител на МИ-6 Алекс Йънгър. Алекс Йънгър каза, че хората в Обединеното кралство трябва да осъзнаят, че заплахата от Русия  и..

публикувано на 06.04.25 в 05:22
Киър Стармър

Киър Стармър: Готови сме да защитим британския бизнес

Британският премиер Киър Стармър обяви, че е готов да защити бизнеса на Острова от последствията на новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп.  В позиция, публикувана в британския вестник "Телеграф", Стармър пише: "Готови сме да използваме индустриална политика, за да помогнем за предпазването на британския бизнес от бурята". Премиерът..

публикувано на 06.04.25 в 05:16
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13

С историческа възстановка почетоха героите от Велчовата завера

С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..

публикувано на 05.04.25 в 19:56