Гърция и Турция не постигнаха съгласие по спора за общата си морска граница, но ще продължат диалога. Това обявиха министрите на външните работи на двете страни, след като разговаряха в Атина.
Гърция и Турция, съюзници в НАТО, но исторически врагове, отдавна са в противоречие по теми относно това къде започват и свършват континенталните им шелфове, границите на изключителната икономическа зона, енергийните ресурси, миграцията, полетите над Егейско море и Кипър, частично окупирана от Турция.
След години напрежение, през декември миналата година по време на историческо посещение в Атина на турския президент Реджеп Ердоган двете страни се споразумяха за пътна карта за възстановяването на отношенията.
Днес, в Атина гръцкият външен министър Йоргос Герапетритис и турският му колега Хакан Фидан се опитаха да договорят първоначално подход по трудния и ключов въпрос за демаркация на морските граници. Но позициите им все още се различават и въпросът ще бъде обсъден отново на бъдеща среща, заяви Герапетритис.
Той допълни:
"Не твърдя, че благодарение на диалога, който развихме, проблемите в отношенията между двете страни бяха решени с магическа пръчка. През последната година наистина имаше трудни моменти, но във всички случаи имаше пряка комуникация, която предотвратяваше ескалация".
Турция признава положителната динамика в отношенията, но казва, че трябва да се поставят на масата повече въпроси.
Външният министър Хакан Фидан подчерта:
"Факт е, че имаме различие във възгледите си за Егейско море. Трябва да действаме реалистично и да поставим правилна диагноза на нашите проблеми. В Егейско море има много въпроси, свързани помежду си, по които трябва да работим и да търсим".
Все още няма обща основа за разрешаване на спора между Гърция и Турция за изключителната икономическа зона и континенталния шелф в Егейско море и Източното Средиземноморие. Това заяви днес и гръцкият министър-председател Кириакос Мицотакис, визирайки срещата на двамата външни министри.
Турция и Гърция ще продължат разговорите в началото на следващия месец (на 2-ри и 3-ти декември) отново в Атина, както и в началото на следващата година.
Крайнодесният независим кандидат за президент на Румъния Калин Джорджеску атакува решението на Конституционния съд за анулиране на президентските избори в Европейския съд по правата на човека, съобщават местните медии. Победителят в първия тур иска от съда в Страсбург да задължи румънската държава да организира втория тур на президентските избори, за..
На плажове на анексирания Кримски полуостров са открити нови петролни петна от разлива, който предизвикаха два руски танкера миналия месец. Това съобщиха руските власти. Руското министерство на извънредните ситуации съобщи днес за две нови замърсени местности близо до плажа в град Керч и на юг от него. Според информацията от Москва, близо 73 000 тона..
Финансовото министерство прогнозира дефицит " около 6,1 млрд. лева" в края на 2024 година, или 3 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт. "Оценките предвиждат дефицитът да отчете подобрение спрямо заложеното ниво на показателя в годишния разчет от 6,2 млрд. лева", коментират от институцията, според която са "положени огромни..
Най-малко 43-ма палестинци са били убити при израелски въздушни удари в Газа през изминалото денонощие. Броят на жертвите в анклава от началото на израелската офанзива надхвърли 45 800. Най-малко 11 души бяха убити при въздушен удар, който Израел нанесе рано тази сутрин в района на хуманитарната зона Ал Маваси в южната част на Газа. По данни на..
Спрените газови доставки от Русия през Украйна засягат предимно сепаратисткия регион Приднестровие в Молдова, става ясно от данни на управата в Тираспол. По думите на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова вина за спирането на транзита на руски газ през Украйна носят Съединените щати, ЕС и украинското правителство. В края на..
Днес в Народното събрание се е провела обща среща между преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП – Обединена левица" и "Има такъв народ". По време на разговора са обсъдени предложения на страните по проекта на споразумение за управление, включващи дефиниране на приоритетите пред управлението и механизми за вземане на решения от..
България изостава по отношение на размера на държавните разходи като дял от БВП за социална защита, образование и здравеопазване спрямо средното за ЕС. Това е посочено в отчета на България за това как изпълнява целите на ООН за устойчиво развитие. Докладът отбелязва тенденция на намаляване на междуселищния транспорт и намаляване на качеството..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
"Министерският съвет изпълни задължението, което трябваше да изпълни по силата на текст от Кодекса на труда. Трябваше да се изпълни – все още не е..