Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чарли Корнес: Европа трябва да направи всичко по силите си, за да предотврати търговска война

Европа и предизвикателството Тръмп

Якоб Киркегор: Европа може да направи опит да сключи превантивна сделка с Тръмп

| Анализ
Доналд Тръмп
Снимка: БТА

Ще устои ли задъхващата се европейска икономика на предстоящия удар от политиките на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп?

Този въпрос си зададоха много от европейските лидери веднага след като поздравиха републиканеца с изборната му победа. Макар за структурните проблеми в европейската икономика да се говори от години, а само от началото на настоящата няколко експертни доклада описаха най-големите й слабости, Европа като че ли отново се оказва неподготвена за предизвикателството ТръмпКакви са полезните й ходове?

Темата коментират за БНР Якоб Киркегор от базирания във Вашингтон институт "Питърсън" и брюкселския "Брюгел" и Чарли Корнес от лондонския Център за икономически и бизнес проучвания.

Вместо със "S" като Супермен от американските комикси, бъдещият 47-и президент на Съединените щати е илюстриран с наметало и костюм с огромна буква "Т" като името му и като "тарифа". За едни супер герой, за други - отмъстителен злодей и престъпник, Доналд Тръмп се върна на световната политическа сцена с протекционистки намерения.

"Тръмп готви различни търговски тарифи, включително 10 процента вносни мита върху всички чуждестранни стоки, както и целеви 60-процентови мита върху китайски стоки. Европейският износ към Съединените щати включва основно промишлено оборудване, превозни средства и химикали. Тези икономически сектори в Европа биха загубили доста от приходите си, ако се стигне до налагане на обявените мита.

Според мен Германия ще пострада най-много от членките на Европейския съюз - заради голямата си автомобилна индустрия. България също ще усети промените в тарифната политика, защото е износител на ценни метали за Америка. Ако тези мита бъдат въведени, най-вероятният ход на Европейската централна банка ще бъде агресивно намаляване на лихвените проценти. За да се отговори на намалените приходи от внос в Съединените щати чрез по-евтини заеми и стимулиране на икономическата активност", прогнозира Чарли Корнес от Лондон. И отговаря отрицателно на въпроса дали това няма да има твърде проинфлационен ефект в Европа. Според него ръстът на възнагражденията - също проинфлационна тенденция - ще се забави.

"Възможно е Европа да направи опит за сключване на превантивна сделка с Тръмп, за да не се стигне до налагане на допълнителни мита върху европейските продукти, които се внасят в Съединените щати. Въпросът е какво би поискал той? Най-вероятно повече европейски разходи за отбрана. Може Тръмп просто да каже: "Вижте, трябва да намалите търговския си излишък с нас, като свиете износа си на автомобили и други продукти за Съединените щати." При този сценарий Европа е обречена - и ако се съгласи, и ако не го направи. Като се има предвид факта, че европейската сигурност е застрашена от войната в Украйна, заради което американската помощ остава критично важна, подозирам, че повечето европейски лидери ще изберат именно този вариант", смята Якоб Киркегор.

Има и друг вариант - Европа да изчака, вместо да действа първа с убеждението, че няма как Тръмп да не наложи мита.

"В случай, че бъдат наложени мита от Америка, Европа ще трябва да отвърне реципрочно и чак тогава ще се стигне до преговори. Тогава и двете страни ще са "стреляли" по веднъж. Европа обаче би рискувала Тръмп да ескалира още повече. И предвид това, че Европейският съюз е този, който има търговски излишък, а не Съединените щати, зависим е от американски доставки на втечнен природен газ и от помощта на Вашингтон за отбраната си, позицията ни не е никак силна", изтъква Киркегор.

Европа трябва да намери начин да демонстрира сила, а не слабост към агресивната политика, която се очаква от Вашингтон, убеден е Чарли Корнес.

"Европа трябва да направи всичко по силите си, за да предотврати търговска война - особено в момент, когато се формират търговски блокове в глобален мащаб. Да не забравяме обаче, че Тръмп говори от позицията си на бизнесмен. Напълно е възможно да използва такава реторика с цел да укрепи преговорната сила на Съединените щати вместо наистина да възнамерява да повиши митата до нивата, които обяви."

Тръмп вече използва вниманието към него, за да спечели още по-силна позиция, а един от любимите му козове е флиртът с Кремъл и обещанието да реши бързо войната на Русия срещу Украйна. И в тази игра всеки се стреми към по-изгодни преговорни позиции, заради което поздравът от Москва беше хладен преди Путин да допусне възможността за разговори с Тръмп. И все пак - може ли още в началото на следващата година, новият американски президент да премахне санкциите срещу държавата агресор, с което да отприщи свеж вятър в платната на икономиката ѝ и да обезсмисли досегашните усилия на съюзниците на Киев?

"Не съм убеден, че Тръмп би отменил незабавно санкциите срещу Русия, защото така би понесъл политически загуби. Разбира се, сега ще кажете - това е Тръмп, не го интересува. Но помислете. Какво би спечелил той от премахване на санкциите? Поне не преди представянето на неговия "мирен план". Реалният риск е Тръмп да поиска да "замрази" конфликта и така Русия да запази заграбените от нея украински територии. При такъв сценарий Тръмп може да реши да премахне част от наложените санкции, за да възнагради Путин. Но трябва да допуснем и обратния развой на събитията, а именно - Тръмп да настоява за прекратяване на огъня, но Путин да не се интересува от такава сделка, защото не иска замразен конфликт, а пълна победа, която Европа не бива да допуска", подчертава Якоб Киркегор.

Ясно е, че сигурността ще е част от играта на котка и мишка между Вашингтон и Брюксел, който от своя страна трябва да помисли за общо допълнително финансиране за Киев. Също така - държава по държава съюзниците на Украйна, включително Обединеното кралство и Норвегия, вече се подготвят да помагат повече, допълва Киркегор.

"В този смисъл разпадът на правителството в Германия е полезен, защото възприетата от вече бившия министър на финансите Кристиан Линднер политика беше много ограничаваща. А Фридрих Мерц, който най-вероятно ще е следващият канцлер, и неговият Християндемократически съюз подкрепят много по-активно Украйна, което вероятно ще означава по-голяма финансова и военна помощ."

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протестните блокади продължават в цяла Сърбия

Блокадите, за които призоваха протестиращите сръбски студенти, продължават в цялата страна. Снощи полицията задържа участници в демонстрациите в Крагуевац, Нови Сад и Белград. Нови блокади са обявени за следобед. От министерството на вътрешните работи предупредиха, че срещу всеки, който наруши закона, ще бъдат повдигнати обвинения, защото..

публикувано на 05.07.25 в 17:57

Над 320 дрона е използвала Русия срещу Украйна през изминалата нощ

Русия е изпратила над 320 дрона срещу Украйна през изминалата нощ, съобщиха украинските военновъздушни сили. Според тях западната Хмелницка област е била основната цел на атаката.  Управителят на Херсонска област Олександър Прокудин съобщи за поразени и жилищни сгради и единадесет ранени в областта. Газопровод, бензиностанция и частни превозни средства..

публикувано на 05.07.25 в 17:53

Трима непълнолетни са задържани заради побой над минувачи в София

Броени часове след като в социалните мрежи бяха разпространени кадри, показващи как три момчета упражняват насилие над случайни минувачи, те бяха установени и задържани от служителите на СДВР.  Тримата са на възраст 15, 16 и 18 години. Проверката в регистрите на полицията е показала, че пълнолетният младеж е задържан в миналото за извършени кражби,..

публикувано на 05.07.25 в 17:27
Милорад Додик

Оттеглиха заповедта за арест на Милорад Додик

Съд в Босна и Херцеговина оттегли заповедта за арест на лидера на босненските сърби Милорад Додик.  По предложение на прокуратурата съдът в Сараево постанови, че вече няма основания за изпълнение на заповедта за арест и Додик, който е президент на Република Сръбска, е освободен условно. Додик беше издирван за участие в дейности, насочени към..

публикувано на 05.07.25 в 17:11

Турист почина в Рила планина

Три инцидента станаха на Седемте езера в съботния ден, когато броят на туристите по циркуса е голям, казаха за БНР от Спасителната служба в Дупница. Единият от случаите е фатален - 59-годишен мъж е починал в следствие на масиран инфаркт. На Седемте езера се качил и медицински хеликоптер, докато туристът все още имал признаци на живот, каза..

публикувано на 05.07.25 в 17:10

Пожар в най-големия търговски център в Румъния

Пожар избухна днес в най-големия търговски център в Румъния - АФИ Котрочени (AFI Cotroceni) в Букурещ и предизвика паника сред местните жители, които избраха мола, за да се спасят от жегата навън. За първи път това лято в сила е червен код за опасно горещо време. Това съобщи БТА. Пламъците обхванаха терасовидния покрив на сградата и предизвикаха гъст..

публикувано на 05.07.25 в 17:07

Трима ученици от Чепеларе получиха грамоти за върнато портмоне с 1400 лв.

Трима ученици от Чепеларе върнаха изгубено портмоне с 1400 лв. Доблестната постъпка на децата от Средно училище "Васил Дечев" в града стана повод за признание от МВР – Смолян. На 9 май сутринта в двора на училището си с шестокласникът Ивайло Ковачев и третокласниците Цветан Ковачев, и Мариана Генчева открили портмоне съдържащо около 1400 лева..

публикувано на 05.07.25 в 16:30