СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията.
Преди започването на 29-ата световна конференция за климатичните промени (известна като СОР29), която ще се проведе в Баку от 11 до 22 ноември, Световната здравна организация публикува специален доклад за климата и здравето.
Документът е разработен в сътрудничество с над 100 организации и 300 експерти и откроява ключови действия за защитата на всички хора и особено на 3,6-те милиарда души, които живеят в райони, най-засегнати от климатичните промени.
Според доклада здравето трябва да стане неразделна част от климатичните политики. Сред основните препоръки са спиране на субсидиите за изкопаеми горива, инвестиции в чисти и устойчиви алтернативи за намаляване на болестите, свързани със замърсяването, както и понижаване на въглеродните емисии.
По-голям фокус трябва да има и върху ролята на градовете за здравето чрез устойчив градски дизайн, чиста енергия, устойчиво жилищно строителство и подобряване на хигиената, настояват от СЗО.
Съгласно доклада само 5 интервенции, като например предупредителни системи за горещини и чиста енергия за домакинствата, биха запазили живота на близо 2 милиона души годишно, а за всеки инвестиран в тях долар ще има ползи на стойност 4 долара.
Необходимо е също увеличаване на мерките за закрила и възстановяване на природата и биоразнообразието, защото те са свързани с чистотата на въздуха, водата и продоволствената сигурност.
„Здравето е аргументът за действия в областта на климата. Климатичните промени засягат здравето ни и климатичните решения ще представляват много добри решения за общественото здраве“, обясни доктор Мария Нейра, директор на отдела за Околна среда, климатични промени и здраве към СЗО.
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
"Това е най-тежкият момент от началото на войната в Украйна. Може да се сравни единствено с Карибската криза от 1961година". Такава оценка направи..