Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена посрещна хиляди гости за празника на еленския бут

Снимка: Здравка Маслянкова

За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за празника на еленския бут
Местните майстори балканджии демонстрират кулинарното си изкуство, а гостите от близо и далече могат да опитат от прочутия деликатес от свинско месо и да слушат различни концерти като подарък от домакините от община Елена и Съвета по туризъм.
Празника на еленския бут в град Елена - 2024 г.

Еленчани са гостоприемни балканджии, които в края на есента отварят широко портите на къщите си, за да посрещат гости за празника на еленския бут. Местните майстори на кулинарния деликатес от свинско месо представят пред гостите на града тънкостите на касаплъка. С какво е уникален еленският бут разказва потомственият еленчанин Ивелин Иванов:

"Навремето са обичали хората да гледат големи прасета – по 240-250 килограма, обаче са ползвали повечето свинската мас като биопродукт, и са ставали огромни бутове - по 25-30 килограма. Сега днешните прасета, които ги гледаме, са около 140-150 килограма и бутовете стават най-много по 10-12 килограма. Днешните еленски бутове са същите като вкусови качества като тези на предците ни. Климатът е уникален, където и са се приготви на друго място, няма да е същото".


Стотици еленски бутове са подготвили за празника балканджиите. Един от производителите е фамилията Трухчеви. Синът Пенчо Трухчев разказа:

"Тайната е постоянство и майсторлък от много поколения, още от прадядо ми. Месото е от български производители, като консервант използваме само сол. Съхне на проветриво място в Еленския Балкан. Зреенето е най-малко година, година и половина. И със сигурност става вкусно".

град Елена

Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на месния деликатес, балканджиите си имат и тайни табиети при самото приготвяне на месото, за да се получат вкусни и дъхави еленски бутове, разказва Антон Антонов:

"Като се разфасова вече прасето, изрязва се бутът и се поставя в тези постави. Осолява се хубаво бутът и така стои около 40-50 дена. След това се изважда, измива се с вода или зелева чорба и се слага да съхне. Сега като се коли по Димитровден, около Коледа, вече около юни, юли става да се реже на сухо. Сладостта на бута не го прави месото, а сланината. И като се разреже един стар бут да замирише на хубаво, в квартала се усеща, че е домашно, хубаво прасе".

Еленските домакини знаят как се посрещат касапите, обяснява Цанка Христова:

"Традицията е такава, че когато се коли прасе, посрещаме касапите сутрин рано вкъщи, гласим им софричка, където има сготвен боб, баница, греяна ракия задължително. С това ги посрещаме, те си хапват и след това се захващат на работа".


Прасето помага на едно семейство да се изхрани и да не изхвърля нищо, разказва Красимира Дичева:

"Цяла година, каквото ви остане от ядене, от продукти, нищо не се изхвърля, всичкото отива за прасето. После, като се заколи, едно време от кожата са правили обувки. Сланината я стопяват на мас. Припържват с маста, и което остава, се събира и се прави сапун".

Празникът на еленския бут продължи с кулинарни игри и забавления, и много фолклорна музика. По обяд на площад „Христо Ботев“ хорото ще поведе народният изпълнител Янко Неделчев, концерт ще изнесе и фолклорен ансамбъл „Искра“.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Георги Каприев: Въпросът е, накъде да върви Римската църква

Колко бързо Конклавът ще се избере папа, зависи каква работа е свършена през двете седмици преди това. Римската църква благодарение на особената политика на Франциск е колеблива. От една страна той с лични качества и харизма даваше кураж, от друга показваше пътища, по които да тръгне Римската църква, но Франциск показваше пътя и не вървеше,..

публикувано на 06.05.25 в 18:08
Каталин Предою

Каталин Предою е новият премиер на Румъния

Румънският министър на вътрешните работи Каталин Предою е новият премиер на страната. Той беше назначен от временно изпълняващия длъжността президент Илие Боложан след сътресенията в управляващата коалиция и вчерашната оставка на премиера Марчел Чолаку от Социалдемократическата партия. Румънският премиер Чолаку подаде оставка след слабите..

публикувано на 06.05.25 в 17:56

Кап. I ранг Николай Цонев: Харесва ми да служа на ВМС и на държавата

Харесва ми да служа на ВМС и на държавата. Наградата ми за това е да се прибера вкъщи с удовлетворение, от това което съм направил пред деня, седмицата и годината и да бъде оценен от началниците си, сподели в интервю пред БНР морският офицер, капитан I ранг Николай Цонев. Доскоро е бил командир на фрегата "Смели", а вече е началник..

публикувано на 06.05.25 в 17:51
Дим се издига над Сана след израелски въздушни удари по летището на йеменската столица и електроцентрала - 5 май 2025 г.

Израел нанесе нови удари по Йемен, обяви, че е извадил от строя летището в Сана

Израел нанесе днес за втори пореден ден удари по Йемен, насочени срещу Сана, като обяви, че е извадил от строя международното летище на контролираната от хутите столица, предадоха Асошиейтед прес и АФП. В района са поразени и няколко електроцентрали. Кадри, излъчени по израелската телевизия, показват колони от дим, издигащи се над йеменската столица...

публикувано на 06.05.25 в 17:50
Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания

Великобритания и Индия ще сключат търговско споразумение

След три години на преговори, Обединеното кралство и Индия се договориха за търговско споразумение, което ще улесни износа на уиски, автомобили и други продукти за Индия от британските фирми и ще намали данъците върху износа на дрехи и обувки от Индия, съобщи Би Би Си. Сделката не включва никакви промени в имиграционната политика, включително..

публикувано на 06.05.25 в 17:32
Фридрих Мерц в Бундестага - 6 май 2025 г.

Бундестагът избра Фридрих Мерц за канцлер на Германия от втория опит

Германският Бундестаг избра днес лидера на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц за нов канцлер на страната, предаде ДПА. Няколко часа по-рано Мерц не получи необходимото му абсолютно мнозинство и изненадващо не бе утвърден на поста от долната камара на германския парламент. Шест гласа не достигнаха на Мерц да стане канцлер на Германия..

публикувано на 06.05.25 в 17:26
Християни и мюсюлмани почитат връх Дамбалъ.

Връх Дамбалъ се почита от християни и мюсюлмани на сакралния 6 май

Стотици хора потърсиха през изминалата нощ изцеление в лечебен извор край Момчилград. Според поверието, на 5 срещу 6 май водата, извираща от скалите на връх Дамбалъ, добива магическа сила и лекува различни болести – от заекване до парези.  Мястото се почита от християни и мюсюлмани от Балканите, за които 6 май е сакрална дата. Денят е празник,..

публикувано на 06.05.25 в 17:17