Кандидатката за върховен представител по външната политика и сигурност Кая Калас заяви по време на изслушването си пред комисията по външни работи и още 5 поканени в Европарламента, че по време на визитата си в Съединените щати се е срещнала с новоизбрания вицепрезидент Джей Ди Ванс и с други фигури, ангажирани с политиката. Калас допълни, че ще търси среща с новоизбрания президент Тръмп и неговия екип в опит да формира обща политика. Тя посочи общите интереси като отправна точка за бъдещото сътрудничество:
"Ако Съединените щати се безпокоят за случващото се в Южнокитайско море, те би трябвало да са по-обезпокоени за това как ние реагираме на руската агресивна война в Украйна. Това също е в техен интерес".
Калас акцентира и върху ролята на Китай в подкрепата за Русия:
"Без подкрепата на Китай за Русия, Русия нямаше да може да продължи войната със същата сила. Китай също трябва да усети високата цена".
Калас изрази задоволство, че е постигната целта по инициативата ѝ за доставката на 1 млн. снаряда за Украйна. "Ако всяка страна-членка постигне 0.25 на сто БВП за Украйна, тогава ще можем да надминем Русия", подчерта тя. Естонката съобщи, че в първите 100 дни след поемането на позицията, тя и еврокомисарят по отбраната - литовецът Андрюс Кубилюс ще изготвят бяла книга за отбраната на ЕС. Калас каза също, че би било добре санкциите срещу Русия да останат постоянно, вместо да се подновяват периодично.
ЕС и САЩ са по-силни и в по-голяма безопасност, когато работят заедно, каза още Калас, която бе първата дама премиер на Естония.
Днес приключва изслушването на всички кандидати за изпълнителни заместник-председатели на Комисията - Кая Калас, Рафаеле Фито, Стефан Сежурне, Роксана Мънзату, Хена Виркунен, Тереза Рибера.

Плевен отбеляза 30 години от създаването на Общинския хор „Гена Димитрова“ с тържествен концерт, състоял се на 14 ноември в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Събитието привлече многобройна публика и събра на една сцена водещи плевенски културни институции и изявени солисти. Концертът премина под диригентството на Георги Милтиядов, а хорът бе..
Домашният социален патронаж в Ловеч отбелязва днес 50-годишнина от създаването си. Когато е създаден през 1975 г., домашният социален патронаж в Ловеч обслужва едва осем потребители, а днес храна и различни социални услуги получават 350 нуждаещи се от града и още девет села в общината, поясни управителят му Цветанка Маринова. "Предлагаме..
Пътен полицай на 2025 година е Георги Карапаунов от Областната дирекция на МВР в Смолян. Това стана ясно след края на двудневното едноименно национално състезание, което се проведе в Кърджали. Карапаунов беше най-бърз и получи най-много точки в петте конкурсни дисциплини. Призът беше връчен на тържествена церемония снощи, където бяха..
С военно-историческа възстановка, дело на Национално дружество "Традиция", което пресъздава значими събития в цялата страна от много години , ще бъде отбелязана 140-годишнината от победата при Сливница в Сръбско-българската война от 1885 г. Съорганизатори са Министерството на отбраната, Сухопътни войски и Община Сливница, на чиято територия ще..
Само 10 процента от пациентите с диагноза недохранване са получили медицински ентерални храни по линия на Здравната каса през миналата година, когато започна заплащането им. Данните представи д-р Антоанета Тончева от сдружение "Общност МОСТОВЕ", която е сред организаторите на предстояща днес обучителна среща в рамките на Международната седмица за..
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне днес в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели. Гърция разполага с пет..
Коледният базар във Виена, един от най-известните в Европа, вече посреща гости на площада пред кметството. Местните и туристите се наслаждават на много красиво украсени сергии, предлагащи произведения на традиционни занаяти, като стъклени орнаменти, дървени играчки, керамика и коледни украси за елха. Освен идеи за подаръци, посетителите могат..
Лидерът на "Продължаваме промяната" Асен Василев определи като "лоша шега" избора на Румен Спецов за особен управител в "Лукойл": "Румен Спецов беше..
В петиция на родителите на деца с диабет тип 1 и на пациенти с това заболяване се призовава НЗОК да плаща напълно за инсулинови помпи като съвременен..
Проф. Асен Диамандиев е личност, направила много за музикалното образование в своя роден град Пловдив, но и за цяла България. Композитор, диригент,..