Може да сме в ситуацията на дългия понеделник още седмица, две. Може би партиите си спират часовника да преговарят и спират президента да раздаде мандатите, прогнозира политологът Любомир Стефанов в интервю за "Преди всички" на БНР.
"Може партиите да се договорят и да го формализират с коалиционно споразумение. Все още съм песимист, защото много вода изтече, но хората са си същите", каза политологът.
Според него има вероятност за съставяне на мнозинство, "но въпросът е как да подредят баланса":
"Думата не е компромис, а консенсус. Институциите проформа ги има, но поради липса на политическа подкрепа държавата буксува, ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да направят компромис, но да сменят играта. Сега играят покер, а трябва да преминат на чист бридж, да направят анонсите си. Когато залагаш всичко или нищо, се получава това. Хората си казват, "защо седми път ходим на избори, след като настъпваме една и съща пръчка и тя ни удря в главата."
Любомир Стефанов смята, че "политиците имат нужда от въздух, за да не вземат решение под натиска на улицата и агитките. Ускорената динамика лошо ни притиска".
Ако "Величие" влезе в НС, ще направи парламента още по-фрагментиран и ще стане още по-трудно за съставяне на мнозинство и правителство, твърди политологът.
И допълва:
"Правим изследване с колеги дали организациите, наречени партии, се държат като такива. Ако всичко зависи от настроението на един лидер, означава, че е прикритие на авторитарна структура. Не виждам да се проявява здравомислие в партиите, но е хубаво, че Борисов за първи път сяда на масата да преговаря. Накрая тези хора трябва да излязат от кожата си и да се държат като политически лица, представляващи човеци".
Любомир Стефанов обясни, че ГЕРБ и ПП-ДБ са си безкрайно нужни и прогнозира:
"Здравият разум ще надделее. На новите играчи недостатъкът им е, че не са играчи. България има нужда от стабилно управление и това могат да го направят само стабилни, системни партии, които знаят каква е отговорността. "Възраждане", МЕЧ и другите малки продължават предизборната пропаганда и това показва, че не разбираш ситуацията. Показва се слаба политическа култура и липса на държавнически подход."
Като трезва оценка Стефанов определи мнението на хората в Плевен за НС и политиците. Там те мислят, че няма да има ново правителство:
"ГЕРБ трябва да отстъпи, взаимно трябва да се разберат, отиваме на нови избори, но резултатът ще е същият", "Държавата се разпада, компромисът трябва да го направи първият, който е спечелил, за да се приеме бюджет. Гледаме лоша пиеса, държавата се разпада", "Това в НС е подигравка с народа, вярвахме, че нещо ще направят. А те пак същото, искат да забогатяват. Нищо добро не ни очаква. Разочарована съм от политиците", "Компромис трябва да направят всички в името на народа".
Цялото интервю с Любомир Стефанов в "Преди всички" чуйте в звуковия файл.

Президентът Румен Радев коментира във фейсбук приетите промени в Закона за административното регулиране на икономическите дейности и назначаването особен търговски управител в рафинерията в Бургас. Според Радев са несъстоятелни оправданията на управляващите, че чакат обнародването на промените в Закона, свързани с нефт и продукти от нефтен..
Турция съобщи, че са загинали всички 20 души на борда на военния транспортен самолет, който се разби в Грузия при завръщането си от Азербайджан, предаде АФП. Агенцията цитира публикация в социалните мрежи на турския министър на отбраната Ясар Гюлер за инцидента с военния самолет C-130, придружена от 20 фотографии. Турски военнотранспортен..
Лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще участват довечера в протестната демонстрация на "Правосъдие за всеки". Решението за присъединяване към този протест дойде след обявеното намерение с планираните за заплати 260 милиона евро да бъдат увеличени цените на клиничните пътеки, тъй като Здравната каса не може да изплаща възнаграждения...
В Анкара се очаква среща между министрите на външните работи на Турция и Египет - Хакан Фидан и Бадр Абделати. Двамата ще обсъдят прекратяването на огъня в Ивицата Газа и международните усилия за възстановяване на територията след края на войната там, предаде Ройтерс. Агенцията се позова на източник от турското външно министерство, според..
Съветът на децата ще обсъди на специално заседание онлайн сигурността сред подрастващите. А изкуственият интелект дори помага на престъпниците за заобикалят рестрикциите за детска порнография, предупредиха изследователи. Д-р Татяна Новосьолова от Центъра за изследване на демокрацията припомня изследване на Станфордския университет, че..
В центъра на Варшава се проведе Марш на независимостта, организиран от десни политически групи, в чест на 107-ата годишнина от възстановяването на независимостта на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП. Участниците, носещи бяло-червените национални знамена, преминаха през булевард „Йерусалимски“ в града и прекосиха мост над река Висла, за да..
На днешното заседание на Министерския съвет се очаква решение за увеличаване на капитала на новото държавно акционерно дружество "Иганово" ЕАД . То беше създадено в края на октомври със задачата да реализира стратегическата концепция за изграждане на завод за производство на енергетични материали и заряди (барут), и завод за производство на..
В системата на МВР има огромен дисбаланс на заплащането и разочарование – за това предупреди в интервю пред БНР доц. д-р Митко Димитров, председател..
Очаквам да получим 6-месечно отлагане на санкциите срещу "Лукойл", но това не означава, че трябва да бъдем спокойни, а да се подготвим добре. Това каза..
"Зареждането на банкоматите с евро ще стане в нощта на 1 януари. На сутринта всеки ще може да изтегли евро банкноти" , увери в интервю за "Преди..