Катерина Плихова е бесарабска българка, която след началото на войната в Украйна се мести да живее в България.
Преди да потърси сигурност у нас, 8 години тя живее и работи в Одеса.
"Избрах България заради своите корени, заради своята националност. Това е нашият език, нашата народност".
В началото беше много тежко, сподели Плихова в интервю за БНР и обясни, че са я възприемали като украинка, а не като българка.
"По баща – баба ми е украинка, а дядо ми е руснак. По майчина линия всички са българи. Това даде усещане, че тук те чакат, че това ти е родина, че тук те приемат, че тук те обичат и те уважават", коментира тя и посочи, че частично това е така наистина.
Всеки иска да върне времето от преди войната, отбеляза Плихова. Тя разказа за началото - спомни си ракетите, горящите сгради и бягащите от града хора.
Загубила своя живот и сигурност в Украйна, тя идва в България. И казва, че у нас живее по-лошо. Споделя, че в България не може да започне работа на същото ниво, както е било в Украйна. По думите ѝ причините за това са различни.
"Ако си с бежански статут, просто не искат да те взимат на работа", даде пример бесарабската българка, която също е с такъв статут.
И въпреки това Катерина Плихова би останала да живее в България.
Цялото интервю на Станислава Пирчева с Катерина Плихова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Коледната ваканция за учениците в Габрово се удължава с един ден, след като със своя заповед кметът на общината обяви 3 януари 2025 г. за неучебен ден. От местната администрация информират, че решението е взето след проведено проучване, което сочело, че родители планират първият учебен ден след официално обявената ваканция 3 януари, петък, да е..
Когато изберем за председател на Народното събрание Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн. Това каза пред БНР Ивайло Мирчев от "Демократична България", депутат от ПП-ДБ. "След това ще ни питат, когато сме гласували заедно с "Възраждане" за Силви Кирилов, не сме ли знаели, че те ще..
ГДБОП разби добре структурирана организирана престъпна група, изнудвала длъжници чрез заплахи и насилие да продават имоти и да погасяват кредити, отпускани срещу непосилни лихвени проценти. Специализираната полицейска операция е проведена от екипи на ГДБОП на 19 ноември в София. В хода й са задържани четирима мъже - на 47, 49, 50 и 54..
В Народното събрание се проведе среща между ИТН и БСП-Обединена левица, на която са обсъдени възможностите за подкрепа на кандидатурата на Силви Кирилов като председател на 51-ото НС. Кирилов беше предложен от ИТН като компромисен вариант за временен председател на парламента, за да се отпуши законодателната дейност, докато се формира..
Политическите сили в Европейския парламент постигнаха късно снощи споразумение за одобрението на последните 7 еврокомисари, което прокарва пътя към встъпването в длъжност на новата Европейска комисия на 1 декември. Процедурата обаче още не е приключила официално. Парламентарните комисии вече са дали окончателната оценка на всички оставащи 7..
Седмица след като прекрати процедурата за избор на председател на Върховния административен съд, заради липса на номинации, мнозинството във Висшия съдебен съвет откри нова процедура. Гласуването ще е на 20 март. До решението се стигна след едночасов спор за това има ли процедурно и законово право и морална легитимност орган с изтекъл мандат..
В търсене на подкрепа за избора на председател на НС в парламента днес се провежда среща между ръководствата на БСП и ИТН. Тя е по инициатива на левицата. Вчера депутатите от БСП не подкрепиха кандидатурата на Силви Кирилов от "Има такъв народ" за председател на Народното събрание. Междувременно в пост във Фейсбук съпредседателят на ПП-ДБ..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
" Очевидно някои сили виждат в избора на председател на парламента борба за служебен премиер, борба за власт, борба за пачки, борба за пудели, борба..
Партийната система се девалвира от елитите на големите партии . Тази позиция изрази в интервю за БНР политологът Георги Киряков. "Това не е криза..