Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИПИ: София да бъде извадена от останалите шест региона за икономическо планиране

Адриан Николов
Снимка: БТА

София трябва да бъде извадена от останалите шест региона за икономическо планиране според изследване на Института за пазарна икономика. Анализът на експертите показва, че е време за реформа на регионите за планиране, за да бъде гарантиран достъпът им до по-голямо европейско финансиране. Така обаче столицата ще загуби достъпа си до европейските кохезионни фондове. В момента София е достигнала 130% от европейското ниво на икономическо развитие. 

Ежегодният анализ на икономистите от Института за пазарна икономика поставя и въпроса за ново регионално икономическо делене, за да се отговори на европейските условия за финансиране на регионите. Към настоящия момент югозападният район на планиране достига средно европейското икономическо развитие заради присъствието на София в него, а това изкривява действителните данни за икономическия напредък, обясни икономистът Адриан Николов.

"Много важното число е 85%. Това е критерият, който Европейската комисия ползва всъщност, за да изчислява съфинансирането на всички кохезионни фондове, тъй като под това равнище на икономическо развитие областите получават големия размер. Когато се качим над него вече, съфинансирането от Европейския съюз е доста по-ниско. Югозападът вече е доста над този критерий и достига 95% - 97 вече от средноевропейското равнище и най-вероятно догодина или може би две, дори ще надхвърли 100-те, което ще ограничи допълнително достъпа  до европейско финансиране".

За да се преодолее този дисбаланс е необходимо София да излезе от икономическото райониране, посочи Адриан Николов и прогнозира икономически сблъсък между столицата и останалите региони на страната.

"В този вариант София ще загуби достъп до всякакво кохезионно съфинансиране и ще трябва да финансира проекти като метрото, като Южната дъга и всичко останало, което може би е честно, всъщност, защо София е почти 130% от европейското ниво на икономическо развитие".

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Радмила Попова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многохилядни демонстрации се проведоха за Деня на труда в Гърция

Искания за мир и добро заплащане на труда отправиха гърците на многохилядни демонстрации за 1-ви май. В над 70 града на Гърция се проведоха първомайски демонстрации в рамките на 24 часовата стачка на синдикатите. Хиляди работници, безработни, студенти и пенсионери се включиха в протеста. В стачката участваха железничари, моряци, шофьори на..

публикувано на 01.05.25 в 16:30
Ген. Спас Спасов

Ген. Спас Спасов за "счупения" Ф-16: Неприятни закачки между Борисов и Радев

Това са едни закачки, които са откакто се сблъскаха в политиката Бойко Борисов и Румен Радев .  Това мнение изказа пред БНР ген. Спас Спасов, бивш военен пилот, председател на фондация "Български ВВС", във връзка с разменените остри реплики между лидера на ГЕРБ и държавния глава за първия изтребител Ф-16 Блок 70, който България получи на 2-ри април...

публикувано на 01.05.25 в 16:11

И кюстендилци честваха 149 години от Априлското въстание

С поклонение пред Паметника на булаирци (13-и Рилски полк), с поднасяне на венци и цветя, в Кюстендил честваха 149 години от Априлското въстание. Кметът на Общината инж. Огнян Атанасов, областният управител инж. Методи Чимев, представители на политически и обществени организации, граждани отдадоха почит към дейците и героите на Априлската епопея...

публикувано на 01.05.25 в 15:51
Доц. Николай Крушков

Доц. Николай Крушков: Иновациите създават нови работни места

"Очакванията на такъв ден са за много труд , защото имаме много да наваксваме , а като че ли това остава на заден план". Това подчерта пред БНР доц. Николай Крушков от УНСС, ръководител на Института по интелектуална собственост и технологичен трансфер. Работещи в различни страни отбелязват Международния ден на труда В интервю за предаването..

публикувано на 01.05.25 в 15:45
Проф. Николай Аретов

Проф. Николай Аретов: Трудът не е извеждан като голяма ценност в литературата

" Трудът не е кой знае колко извеждан като голяма ценност в българската, пък и въобще в литературата , може би за разлика от изобразителните изкуства. Поне така ми се струва". Това коментира в интервю за БНР проф. Николай Аретов , литературен критик: "Като обект на изображение като че ли трудът е една тегоба, една мъка за хората, които трябва с..

публикувано на 01.05.25 в 15:26

Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода потеглиха от ОАЕ към Кипър

Мобилните обезсоляващи инсталации за питейна вода, които Обединените арабски емирства предоставят безплатно на Кипър, за да го спасят от тежката водна криза, вече се товарят и тръгват за острова. Днес в Дубай външният министър Константинос Комбос подписа споразумението между двете страни за тяхното изпращане, съобщиха от министерството. Помощта..

публикувано на 01.05.25 в 15:24
Никос Христодулидис

Кипър готви реформа на пенсионната система

Реформа на пенсионната система в Кипър, модернизация на механизма за индексация на заплатите, подобряване на трудовите регулации са включени в правителствените планове за следващия период, обяви президентът Никос Христодулидис в приветствието си към кипърските работещи по случай 1 май. Правителството се стреми да гарантира, че всеки работещ в..

публикувано на 01.05.25 в 15:15