Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Румяна Дечева: Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда

| Интервю
Проф. Румяна Дечева
Снимка: Ани Петрова

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което Конституционният съд може да разглежда

Това каза пред БНР проф. Румяна Дечева, експерт по изборни въпроси.

"Знаем, че има хора, които отиваха да гласуват, но не знаех на какви избори, знаеха, че им е казан номер, с който да гласуват. Знаем, че има секции в страната, където избирателната активност е по-висока, отколкото е била във времената на режима преди 1989 г. Има секции със 100% гласували, като знаем, че голяма част от нас не сме там, където сме записани. И една 100% активност е повече от смущаваща. Има и други такива ситуации, които могат да се видят на фейсбук страниците на ОЧИ (Обединение за честни избори) и "Демократичен център". Силно смущаващо е и това, че навсякъде по света, когато стане дума за над 90% гласували за една политическа сила, всички повдигат вежди и знаят, че това не са резултатите. Когато в една община в една секция от 157 гласували 155 са гласували за една политическа сила имаме няколко хипотези - едната е, че и представителите на другите политически формации в секционната избирателна комисия също са решили също да гласуват за едната политическа сила, другото е, че нито един човек, това и в племенни общества е трудно да си го представим, не е решил да гласува за никой друг. Единствено двама от всички са подали различни гласове. Или пък подадените различни гласове по някакъв начин са били отчетени като невалидни, но пък има почти 100% активност. Има въпроси, които трябва да бъдат зададени на МВР, прокуратурата, ЦИК".       

Румяна Дечева посочи, че всички нарушения на изборния процес, регистрирани от организациите, които следят за честността на вота, са изпратени в ЦИК, но тя "вече е декларирала окончателните резултати и 51-вото Народно събрание вече е свикано, очаква се да се види какво ще реши КС".

Условията за гласуване в годините се променят, но никога изборният процес не е изцяло анализиран, подчерта проф. Дечева и уточни:

"От 2014 г. машини се използват в България - дали като единствена технология за гласуване, или експериментално, или съвместено с хартиени бюлетини, което е абсолютно уникална световна практика от 2023 г. - в едно и също време, в една и съща секция да се гласува и с машина, и с хартиена бюлетина. Но нито един аспект от целия изборен процес никога не е изцяло анализиран, не е поставен на обсъждане от обществеността и експертите, за да се потърси кое е положителното, кое не работи и какво да се прилага за в бъдеще". 

Според проф. Дечева е притеснително заявеното от народни представители намерение за различни промени и в Изборния кодекс, и в Конституцията.

Интервюто на Георги Марков с проф. Румяна Дечева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа.  Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи..

публикувано на 19.07.25 в 01:29

Митинг - заря в Карлово по случай 188 години от рождението на Васил Левски

Стотици жители и гости на Карлово   присъстваха на тържествения митинг - заря на площад "Васил Левски" по повод 188-годишнина  от  рождението на Апостола. Живеем в сложни времена, които разделят нацията и обществото, но усилието и старанието, когато имаме примера пред себе си, трябва да ни постеле онази пътека на достойнство и..

публикувано на 18.07.25 в 21:40

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и преклонениeто..

публикувано на 18.07.25 в 21:30

"Файненшъл таймс": Тръмп желае минимални мита за вноса от ЕС в размер 15% до 20%

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е засилил позицията си в търговските преговори с Европейския съюз, като вече призовава за включване на базова тарифа от 15% до 20% за вноса на стоки от ЕС при всяко едно бъдещо споразумение, съобщи "Файненшъл таймс". Три лица, запознати с преговорите с блока, разкриха пред финансов издание,..

публикувано на 18.07.25 в 20:26
Илияна Йотова

Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски в Етрополе

В Етрополе вицепрезидентът Илияна Йотова участва в тържествена церемония по откриване на паметник на Васил Левски. Йотова се присъедини към шествието по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на свободата. В словото си на тържествената церемония вицепрезидентът припомни, че Левски има една идеология и това е България: "Само..

публикувано на 18.07.25 в 20:17

На отделни места в Рила тлеят паднали дървета

Тлеят отделни места и паднали дървета на пожара в Рила. Това са установили горските работници, които днес направиха обход на място и с дрон при пожара в Рила.  За утре се създава организация на терена отново да се качат екип пожарникари, които да обезопасяват такива огнища. Акцията ще продължи и следващите дни, каза за БНР началникът на..

публикувано на 18.07.25 в 20:10
Външният министър на Великобритания Дейвид Лами

Великобритания се присъедини към новия пакет евросанкции срещу Русия заради войната в Украйна

Великобритания се присъедини към обширния нов пакет от санкции на Европейския съюз срещу Русия заради войната в Украйна, насочен към енергийния сектор чрез понижаване на ценовия таван за износ на руски петрол, предаде Франс прес.  Страните от ЕС одобриха 18-тия пакет санкции срещу Русия Украинският премиер приветства приемането на новия..

публикувано на 18.07.25 в 19:56