Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Той е скептичен, че "президентът би зарязал комфорта си, за да оглави една несигурна партия с несигурен резултат"

Христо Панчугов: В парламента наблюдаваме помпане на мускули

Това ще продължи, докато негласуващите не си намерят радикална алтернатива, смята политологът

| Интервю
2
Христо Панчугов
Снимка: БГНЕС
Чуй новината! Чуй новината:

Това, което наблюдаваме в момента, е театър. Ситуацията не само прилича на фарс, тя е фарс – така е замислена, така е осъществена.

Този прочит на политическия блокаж направи в интервю за БНР политологът Христо Панчугов.

Според него се търсят за пореден път провокация и радикализация на групите, които подкрепят една или друга партия.

Единствената възможна формула е ясно споразумение между ПП-ДБ и ГЕРБ. Кои други ще се включат към тази основа, подлежи на интерпретация. Но тъкмо тези две формации не се срещат, отбеляза Панчугов.

Въпросът не е за председателството на парламента, а за конфликта, за шантажа, за обвързването на подобна позиция с договорка, помпане на мускули, коментира политологът в предаването "Преди всички".

"Те друг стил на поведение не познават, не могат да си представят или не могат да си позволят."

Панчугов изрази мнение, че това ще продължи, докато негласуващите не си намерят някаква радикална алтернатива.

"Може да се роди нещо на принципа – дайте да видим какво ще стане. Дори не е протестен този вот. Той е – в безизходицата нека да видим и това какво ще е."

Запитан президентът ли е магическата ключова фигура, която може да разреши политическата криза, Христо Панчугов подчерта:

"Той е част от проблема, какъвто е в момента, както и от подкопаването на устоите на българската демокрация."

Политологът вижда лансиране на тезата, че демокрацията е в опасност и може да бъде спасена чрез смяната на модела на управление – опитваме се да създадем паралелна реалност, в която партията на президента ще бъде спасението, но:

"Ако се стигне до бързи избори и разпад на възможността за управление в този парламент, много се съмнявам, че президентът би зарязал комфорта си, за да оглави една несигурна партия с несигурен резултат."

По някаква причина президентът е решил, че Делян Пеевски е този образ, който би му донесъл допълнителна подкрепа. Пеевски също има нужда от силен враг. Останалите не изглеждат достатъчно силни, останалите са догонващи, отчита още Панчугов.

Ако нищо не се промени, ако имаме същата ситуация на следващите избори, със същата избирателна активност, тежестта на ДПС трудно ще се измести, категоричен е той.

"Тя е диспропорционално висока по тези причини."

Позиционирането на политическите формации по оста спрямо Делян Пеевски не би мотивирала хората да гласуват, смята политологът. Според него сблъсъкът с Делян Пеевски не връща интереса към изборите и трябва да се смени политическата стратегия.  

"Може би разговорът как променяме българската политическа система по същество, така че да не позволи следващ Делян Пеевски, е този разговор, който би мотивирал. И провалът му, липсата на доверие в българските граждани, че някой би могъл да обърне тази ситуация, е това, което ги отблъсква от гласуването."

Снимка: БТА

Относно петте дела пред Конституционния съд за касиране на изборите и на този фон провеждането на консултации в парламента Христо Панчугов коментира, че това е "най-малкото странно":

"От една страна голяма част от политическите формации в този парламент са обявили останалите за купуващи и манипулиращи изборите, политически формации, които очевидно не играят по правилата на демокрацията. Защо се водят разговори с тях, е тема, която трябва да бъде изчистена. Как водят преговори с нелегитимни политически субекти?

От друга страна, трябва да се върви напред и партиите го дават по инерция. Този двоен стандарт – политическите партии казват едно, пък правят съвсем друго: ако ще бойкотират този парламент, то трябва да бъде бойкотиран изцяло, ако няма да бъде бойкотиран, трябва да се фокусираме върху недъзите на избирателната система, без да се правят опити да се касират изборите - лутането между тези две политически стратегии, създава усещането, че голяма част от политическите формации не знаят какво правят и това няма как да върне българските граждани в процеса."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на правосъдието Георги Георгиев

Заради локалите: Подготвя се нов Закон за детското правосъдие

Работна група започва подготовката на изцяло нов Закон за детското правосъдие, който да замени действащия сега, влязъл в сила преди 70 години. Правосъдният министър Георги Георгиев се аргументира със зачестилите противообществени прояви на така наречените локали - млади хора. До края на годината новият закон ще е изработен, а освен адекватни санкции, той..

публикувано на 21.05.25 в 14:59

МС одобри 900 хил. лева допълнителни разходи за ремонт на преливниците на яз. "Панчарево"

Министерският съвет одобри 900 хиляди лева допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните.  Те ще се използват за извършване на авариен ремонт на сифонните преливници на язовир "Панчарево". Целта е да се гарантира сигурността на язовирната стена и прилежащите съоръжения, както и безопасната им експлоатация...

публикувано на 21.05.25 в 14:58

Делото срещу бившия следовател Петьо Петров – Еврото започна по същество

Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..

публикувано на 21.05.25 в 14:43

Хванаха зрелостник с микрослушалка преди матурата в кюстендилска гимназия

Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..

публикувано на 21.05.25 в 14:38
Снимката е илюстративна

Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 млрд. лева

Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 милиарда лева, сочат данните на Комисията по финансов надзор (КФН) за първото тримесечие на годината. Осигурените в различните видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване са малко над 5 милиона души.  Най-бързо нарастват нетните активи на най-масовите универсални пенсионни фондове, които..

публикувано на 21.05.25 в 14:23
Станислав Бачев

Станислав Бачев: Процесите в Близкия изток са геополитически казус, по-сложен от украинския

Процесите в Близкия изток са геополитически казус, по-сложен от украинския . Това каза пред БНР международният анализатор Станислав Бачев в коментар на случващото се в Газа: " Процесите в Близкия изток са може би най-сложният геополитически казус  с на-много пластове, най-голямо преплитане на интереси и на зависимости.  Този казус е..

публикувано на 21.05.25 в 14:22

Министърът на културата връчи отличието "Златен век" на изявени творци

Огърлица "Златен век" за изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност получиха актьорът Йосиф Сърчаджиев, певецът Орлин Горанов, архитект Лозан Лозанов, композиторът Стефан Илиев, кинорежисьорът Иван Павлов, проф. Надежда Сейкова, Михаил Заимов, Стефка Карайончева - Сенко. Наградата..

публикувано на 21.05.25 в 14:16