Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Очаква се всички български селища да бъдат обединени в самостоятелни общини"

Доц. Спас Ташев: През последните години в Албания има усилено изграждане на български неделни училища

"Имаме един културен резерват, който е съхранил българската идентичност през вековете"

| Интервю
Доц. Спас Ташев
Снимка: БГНЕС

През последните 4-5 години в Албания има усилено изграждане на български неделни училища. Това обясни пред БНР доц. Спас Ташев, департамент "Статистическа и икономическа демография" в Института за изследване на населението и човека към БАН.

През миналата година в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 година.

"Имаше два основни въпроса, които висяха в пространството: "Какъв е броят на българите?" и "Къде живеят те?"

Установено е, че 7057 души се самоопределят като българи. 

"Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува по-подробни данни, които все още не са станали достояние на широката българска общественост. Оказва се, че най-голям е броят на българите в района на Кукъска гора. Тази област се намира срещу Косово, в българското историческо познание е известна като Шар планина. Става въпрос за население, което е 100% от българи мюсюлмани. Сред тях изявата на българска идентичност е най-голяма.

Следващият по значимост регион, в който има българи, е този на Голо Бърдо. Над 95% от населението също е от българи мюсюлмани. 

Българите в Кукъска гора и Голо Бърдо живеят в общини, които са смесени с албанско население. Сега се очаква всички български селища да бъдат обединени в самостоятелни български общини, а всички обществени надписи в тези общини освен на албански, да станат и на български език. Предвижда се в самите албански училища в тези общини българският език да бъде изучаван. 

Имаме един културен резерват, който е съхранил българската идентичност през вековете". 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18