През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята Виена“.
В анонса за събитието Евгений Шевкенов предлага на публиката своя индивидуален поглед към музикалната столица на света Виена, определяйки този завладяващ град в центъра на Европа за предпочитан артистичен дом, привличащ през вековете творци от Запада и Изтока, представители на всички сфери на изкуството.
Самият Евгений Шевкенов избира през 1994г . Университета за музика и сценични изкуства във Виена, за да продължи своето успешно формиране като виртуозен инструменталист. Днес, 30 години по-късно, творческата равносметка на този широкоспектърен музикант с богата ерудиция показва забележителна, ярко отличаваща се и достойна за образец кариера.
Трудно е да се обхванат всички артистични постижения на Евгений Шевкенов в Австрия, но в различните професионални фази на неговата кариера се открояват 5 концертни сезона, в които е ангажиран в състава на Виенска филхармония, многобройни солистични изяви като цигулар на престижни международни сцени, признание за дейността му на основател и диригент на ансамбъл ConcertanteVienna.
Впечатляващо място в творческата биография на Евгений Шевкенов заема неговата дългогодишна педагогическа практика с класове по цигулка в Консерватория „Рихард Вагнер“ от 2014 г. и понастоящем, а преди това, от 2000 г. до 2014 г., в Консерватория „Густав Малер“, където е и заместник-ректор, успешно съчетаващ творческа и административна дейност. От 2013 г. провежда редовно майсторски класове по цигулка в рамките на ежегодния „WienerMusikseminar“.
За своите извънредни постижения като музикант и заслуги към Австрия Евгений Шевкенов през 2000 г. получава почетно австрийско гражданство. През 2022 г. е удостоен на официална церемония във Виена с високата почетна държавна титла „Професор“, връчена от Министерството на културата и с указ на президента на Република Австрия, като се изтъква неговият принос за издигане престижа на културата и музикалното изкуство.
Актуалният концертен проект на Евгений Шевкенов е озаглавен „Моята Виена“ в контекста на юбилейния 30-и сезон на творческа дейност, който той отбеляза през октомври в австрийската столица. Концепцията на програмата включва подбрани произведения за цигулка и пиано от Моцарт, Шуберт, Бетовен, Брамс и Крайслер. Освен изпълнител, Евгений Шевкенов беше и модератор на вечерта, разкривайки пред публиката своята духовна връзка с Виена чрез тази представителна селекция от любими композитори и творби. Клавирният съпровод беше на френската пианистка Вероник Терюел, която е преподавател в Университета за музика и сценични изкуства във Виена. Непосредствено след края на концерта тя разказа за удоволствието от възможността да музицира на една сцена заедно с Евгений Шевкенов:
„С Евгений се познаваме от 30 години - той беше студент, а аз току-що завършила и назначена за преподавател в същия университет. Оттогава датират нашите творчески срещи. Това, което ни свързва, е невероятната артистична симбиоза между двамата в процеса на музициране. Репетираме, обменяме идеи и постигаме с лекота желаната интерпретация. С други изпълнители често е трудно и въпреки дългите репетиции не се получава търсения ефект. А с Евгений винаги е удоволствие да се твори на сцената и заедно отправяме чрез музиката нашите емоционални послания към публиката.“
През месец октомври в творческо-административната дейност на Евгений Шевкенов се откроиха още важни събития: той беше ръководител на новия академичен мащабен проект на АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив - Първи международен конкурс „Академия музика“ 2024, който се проведе по специалност „Цигулка“, а същия месец Евгений Шевкенов беше и председател на журито на XIXАrtDuoInternationalCompetitionVienna, състоял се в австрийската столица.
За слушателите на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Евгений Шевкенов сподели своята лична творческа равносметка за изминалите 30 години в австрийската столица и анонсира концертната програма „Моята Виена“, която ще бъде представена и на българска сцена през месец ноември – в София и Пловдив.
Чуйте в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..