Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антимикробната резистентност ще бъде приоритет за новата ЕК

| обновено на 18.11.24 в 19:20
Снимка: Pixabay/TheDigitalArtist

България за поредна година е сред държавите в Европейския съюз с най-висока употреба на антибиотици, сочат данните, публикувани днес от Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. У нас се наблюдава и повишение с 246 процента на честотата на инфекциите с една от бактериите (Klebsiella pneumoniae), които не се поддават на лечение с традиционни антимикробни препарати. Страната ни няма приета Стратегия за борба с антимикробната резистентност, но темата за тази т.нар. тиха пандемия ще бъде приоритет за новата Европейската комисия и тя е готова да ни подкрепи в усилията ни да се справим с проблема. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо, директор за стратегията „Едно здраве“ в Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия.

Около 35 000 души в Европейския съюз умират всяка година от инфекции, причинени от микроорганизми, които са резистентни на лечение с антимикробни средства, сочат данните на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията. Смъртността, причинена от тези инфекции, е сравнима с броя на починалите от грип, туберкулоза и ХИВ или СПИН, взети заедно. Освен това антимикробната резистентност се очаква да води до смъртта на 10 милиона души по света към 2050 г.

Проблемът обаче не е достатъчно известен в някои държави членки на Европейския съюз, сред които и България. Именно с мисъл за страната ни тази година Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ към комисията решава да приложи нестандартен подход и да опита да привлече вниманието на младите хора със специална видео игра „Победи микроба“. Това обясни Рожер Доменек Амадо, която отговаря за подхода „Едно здраве“ в дирекцията.

„Идентифицирахме страните, които при последното проучване на „Евробарометър“ показват най-слаба информираност за антимикробната резистентност и за това как по най-добър начин да използват антибиотици, например ги прилагат за вируси вместо за бактерии. Решихме да се фокусираме върху тези държави, които са България, Румъния, Унгария, Испания, Гърция и Кипър. В тях се опитваме да достигнем до младите хора чрез игрите, които най-много харесват“.

Играта е създадена със съдействието и по подобие на компютърната игра „Фортнайт“ (Fortnite).

„Това не е игра с насилие, но е достатъчно интересна, така че хората по забавен и лесен начин да получат тази информация, до която иначе може да нямат достъп“, казва Доменек Амадо.

Съгласно препоръка на Съвета България и останалите държавите членки бяха насърчени да въведат национални планове за действие срещу антимикробната резистентност до юни 2024 г. въз основа на подхода „Едно здраве“, за който отговаря Рожер Доменек Амадо. България има разработен проект за стратегия за периода 2024-2027 г., но той все още не е приет, защото няма одобрено финансиране, съобщиха за БНР от Министерството на здравеопазването. Брюксел е на разположение да подкрепи страната ни.

Антимикробната резистентност е ясен приоритет за следващата Европейска комисия. Не изключваме, че дори преди 2027 г. бихме могли да разширим някои дейности в подкрепа на държавите членки при прилагането на препоръката на Съвета в области като превенции на инфекциите, контрол, наблюдение или дори повишаване на информираността. Ако има нужда от подкрепа, това е нещо, което не изключваме още преди 2027 г., когато официално е моментът за оценка на прилагането на препоръката на Съвета и за предложения за допълнителни действия“.

Според доклад на Световната здравна организация от октомври ваксините и разработването на нови имунизационни препарати ще са от ключово значение в борбата с антимикробната резистентност. Директорът на стратегията „Едно здраве“ обясни как:

“Ясно е, че в случая с антимикробната резистентност става дума за превенцията и защитата, които ваксините предоставят, за да избегнете ситуация, в която имате нелечима инфекция. Това е сериозно откритие. Ако ситуацията не се промени, след 10 години може да се окаже, че по-добре ще Ви лекуват вкъщи, отколкото в болница заради инфекциите. Мисля, че трябва да вземем предвид всички елементи, които предотвратяват тези инфекции, а ваксинирането е един от начините“.


В Европа вече има успешни примери, които България може да вземе предвид в борбата с антимикробната резистентност.

„Скандинавските страни от много рано бяха наясно с антимикробната резистентност и успяха да я контролират както в общественото здравеопазване, така и в сферата на здравето на животните. Финландия е държава членка, която вече е достигнала целите, които включихме в препоръката на Съвета. Има и други като Швеция, Нидерландия, които традиционно са добри модели, на които да бъде подражавано“, каза Доменек Амадо.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

Автор на втората снимка в публикацията: ECDC.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

СЗО: Широкото използване на антибиотици при Ковид пандемията е допринесло за антимикробна резистентност

Широкото използване на антибиотици по целия свят по време на пандемията с Ковид-19 може да е увеличило "тихото" разпространяване на антимикробната резистентност. Това сочат нови данни на Световната здравна организация.  Само 8 процента от хоспитализираните..

публикувано на 28.04.24 в 05:23

Микроби, устойчиви на антибиотици, оцеляват хиляди километри, пренесени от ветрове

Микроби, които причиняват болести и са устойчиви на антибиотици, могат да преминат хиляди километри, носени от ветрове, установиха за първи път учени . Проучените ветрове са пренасяли изненадващо разнообразие от бактерии и гъбички. Сред тях е имало..

публикувано на 16.09.24 в 05:24

ЕК обръща специално внимание на България за намаляване употребата на антибиотици

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията..

публикувано на 18.11.24 в 03:09

ЕК с видеоигра и кампания за разумната употреба на антибиотици у нас

България е една от страните, за които тази година Европейската комисия специално е създала видео игра за разясняване на антимикробната резистентност и разумната употреба на антибиотици. Това заяви за БНР  Рожер Доменек Амадо , директор за стратегията..

публикувано на 18.11.24 в 08:33
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над..

публикувано на 16.12.24 в 13:21