Това каза пред БНР Елисавета Петрушева, дългогодишен член на секционна избирателна комисия в столичния 23 МИР. Тя е част от подписалите отворено писмо десетки членове на СИК, които предлагат промени за подобряване на изборния процес. Писмото е отправено до ЦИК, Обществения съвет към ЦИК, граждански организации и до медиите.
Най-важното е институциите и всички участници в изборния процес да имат воля първо за разбиране на истинските причини защо процесът е с много грешки, с голямо недоверие към него, заяви Петрушева.
По думите ѝ, част от предложенията изискват промяна на Изборния кодекс.
Едно от основните предложения е да се подобри системата за обучение на членовете на СИК.
В момента обученията се организират на районно ниво – РИК отговаря за тях, но тези обучения не са задължителни, подчерта Елисавета Петрушева.
"В идеалния вариант обучението трябва да има задължителен характер, включително да завършва с полагането на тест."
В рамките на деня на изборите членовете на СИК, излъчени от политическите партии, са длъжностни лица по силата на НК и носят отговорност, напомни тя.
Ако човек е нов член на СИК, то той излиза от сегашното обучение тотално неподготвен, изрази мнение Петрушева. Затова според нея то би трябвало да е структурирано по друг начин и да има специална част, посветена на членове на СИК, които се явяват за първи път.
Би могло да се мисли и за диференциране на възнагражденията на членовете на секционните комисии – например за хората, които отиват да предават изборни книжа, каза още тя. Сред предложенията, отправени в отвореното писмо, са да има рейтинг и регистър на членовете на СИК.
Относно избирателните списъци Петрушева е категорична, че те трябва да отговарят на броя на хората с право на глас.
"Да тръгнем от тази база – колко сме ние, които можем да избираме."
Други предложения за подобряване на изборния процес са първите 6 цифри на ЕГН да бъдат подготвени, за да става по-бързо и когато има два вида избори, да се работи с един избирателен списък, но с две графи за подпис.
По-съвестните комисии остават да работят по-дълго, за да са сигурни, че документите им са изрядни, после чакат по-дълго при предаването на книжата. При бързане да се тръгне по-рано се дописва на крак, разказа още Петрушева. В отвореното писмо се посочват и варианти за оптимизиране на документацията.
Преброителните центрове са прекрасна идея, смята тя.
"Не съм сигурна дали мнозинството от нашите т.нар. политици искат да имаме реално отчитане на гласовете, прозрачен изборен процес", коментира Елисавета Петрушева в предаването "Преди всички".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Трима от четиримата войници от американската армия, които изчезнаха в Литва миналата седмица, когато автомобилът им потъна в торфено блато, бяха открити мъртви, като издирването на последния продължава, заявиха американски и литовски служители в понеделник, цитирани от Ройтерс. По-рано през деня Литва съобщи, че спасителите са открили бронираната машина..
Над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от институцията на омбудсмана през 2024 г. Това става ясно от Годишния доклад на институцията, който бе внесен днес в Народното събрание. И през 2024 г. традиционно най-много остават сигналите и жалбите на гражданите по въпроси, свързани с нарушени потребителски права, като те са над 33%..
Надали ще има успокояване на мигрантския поток, защото все още има икономически, социални и политически проблеми в Сирия . Повечето - 95% от тях, са икономически мигранти. От Газа никой не може да напуска. Има организирана група, която действа с властите в Египет и взимат по 5000 долара, който иска да напуска Газа, каза журналистът Мохамед..
23-годишният мъж от Трявна, обвиняем за убийството на бившата си партньорка и майка на децата му, е задържан под стража с определение на Габровския окръжен съд. Мярката за неотклонение бе взета, след като лекарите го изписаха от болницата в подобрено общо състояние. Жители на Трявна се организират, за да помогнат на децата на убитата..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор на София и подчерта, че не ВСС, не прокуратурата, а правителството решава кого да предложи за европейски прокурор, "така че пипалата не са само в съдебната власт, а са и в изпълнителната ". "През..
Политическа буря предизвика присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин льо Пен, призната за виновна по делото за корупция и присвояване на европейски средства. Льо Пен получи четири години затвор и 5 г. неизбираемост. Марин льо Пен е призната за виновна за присвояване на публични средства Марин льо Пен напусна съдебната зала,..
"Хамас" призова "всеки, който може да носи оръжие" по света да се бори срещу плана на американския президент Доналд Тръмп за изселване на жителите на Газа в съседни страни. Израел предложи удължаване на примирието в Газа в замяна на връщането на около половината от останалите заложници, държани от Хамас в палестинския анклав. "Не пазете нито..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...