Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"У нас се правят около 150 и 200 трансплнтации годишно"

Доц. Андрей Андреев: Присаждането на роговица спасява от слепота

Доц. Андрей Андреев
Снимка: Станислава Пирчева

Трансплантацията на роговицата спасява хората от пълна слепота. Това е една от най-сложните операции в медицината. Доц. Андрей Андреев помага на пациентите, които са изправени пред риска да загубят зрението си. 

"Присаждането на роговица не е лесна операция и ако мозъкът е най-сложната тъкан в човешкия организъм, роговицата на окото е идеалната тъкан в човешкия организъм.

Роговицата е онова малко, прозрачно кръгче отпред на окото, през която минава светлината и получаваме цялата информация от околния свят.

Роговицата реагира по един и същи начин на всички патологични промени - намалява прозрачността си, болният започва да вижда слабо и накрая ослепява. В тежките случаи единственото решение е трансплантация на роговица от донор. 

Това е най-честата трансплантация, но за съжаление в България броят на извършваните трансплантации е недостатъчен, в сравнение с необходимостта от това.

Освен това не се прилагат навсякъде и най-съвременните методи, посочи за БНР доц. Андрей Андреев.

Той поясни, че донорът е трупен материал, взема се от тъканните банки, които обработват и съхраняват материала и го дистрибутират до хирурга. Но у нас въпреки, че имаме 4-5 такива банки, има недостиг на материал, защото не се подава често, поясни доц. Андреев.

"Има голяма  необходимост от увеличаване на броя на трансплантираните пациенти и за увеличаване на донорите на роговична тъкан, защото търсенето е голямо, хората търсят изход в чужбина, а ние тук бихме могли при добра организация, да извършваме тези трансплантации у нас.

Трансплантациите се извършават в добре оборудван очен център, но и от обучен хирург, защото това е много сложна процедура, която се извършва от малко специалисти, допълни още доц. Андреев.

У нас се правят около 150 и 200 трансплантации годишно.

Д-р Андрей Андреев е специалист по офталмология. През 1980 г. завършва Висшия медицински институт в Плевен. През 1990 г. специализира в Института по очни болести към Университета в Мюнхен. Повече от 20 години е началник на Очната клиника към Националната многопрофилна транспортна болница ,,Цар Борис III“.
От 1996 г. до момента е управител на очна клиника в столицата. Доц. Андреев е член на Американската академия по офталмология и на Европейското дружество по катарактална и рефрактивна хирургия. Заместник-председател на офталмолозите в България.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06