Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

110 г. от рождението на театралния режисьор и педагог проф. Филип Филипов

2
Весела Филипова
Снимка: Станислава Пирчева

"Въз основа да двата основни компонента – автора и актьора, режисьорът изгражда в театъра физиономията на творческия колектив. Но лицето на един театър се променя, живее и приема различни изражения в зависимост от това, в дадено време кой от трите компонента има най-добри художествени проявления и взема връх. Театърът е жив организъм, който се развива съобразно условията. И истинска смърт на талантите в него е задържането на това развитие дори на равнище, което за времето си е представлявало високо достижение. 

Театърът трябва да се пази от музейността като от опасен враг, защото той съществува единствено в сегашно време.“ 

Това са думи на театралния режисьор и педагог проф. Филип Филипов, а тази година се навършват 110 г. от рождението му. Така в "Нощта на театрите" може да обърнем поглед назад към историята на това изкуство и да потърсим една друга перспектива. Тази перспектива, която извиква необходимостта от памет за театралното изкуство, защото то живее само в днешния ден. 

Но колкото и сегашният театър да е по-различен, с нови тенденции и в променена среда, все пак приемственост трябва да има, като очакваме от днешните творци да надграждат постиженията на предишните поколения. В студиото на "Нощен хоризонт" е дъщерята на Филип Филипов – Весела, която се е занимавала с театрална критика в единственото тогава специализирано издание за театър и като автор на рецензии, интервюта и епиграми на театрална тема. Казва, че за нея не е обичайно да застане от тази страна на микрофона и да ѝ задават въпроси, а не обратното. Но е готова да сподели свои мисли за това колко е важна паметта за делото на тези хора, които са посветили живота си на творчеството в театъра – режисьори, актьори, сценографи. Както и да разкаже за своя баща.


В разговора с Весела Филипова ще чуете и записи от Архивния фонд на БНР, както и от личния ѝ архив колаж с гласовете на Чичко Филипов, Жоржета Чакърова, Маргарита Дупаринова, проф. Надежда Сейкова, проф. Елена Баева, Иълдъз Ибрахимова, Васил Стойчев, Антон Радичев, проф. Димитрина Гюрова, проф. Диана Борисова, Станислав Пищалов, Димитър Герасимов, Мирослав Косев, Красимир Воскресенски, Йордан Биков, Диана Найденова.

Думи на обич и признателност към своя учител в ефира на "Нощен хоризонт" споделиха актрисата, певица и обществена деятелка Кристина Белчева и актьорът Иван Танев.


Весела Филипова  е журналист, редактор, преводач. Сътрудничи на различни електронни медии и печатни издания със статии, интервюта и рецензии в областта на културата, социалния живот и науката. Пише детски стихотворения и гатанки за най-малките читатели. Завършва Факултета по журналистика и масова комуникация в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Започва работа в сп. „Театър“, където 12 г. е редакторка и авторка на рецензии, интервюта, епиграми. Пише хумористичен минироман „Театър 1“ в съавторство с поета, преводач и драматург Сергей Литвиненко под общ псевдоним Максим Маскин. Работи в Българското национално радио в отдела за анализи на програми. В радио и телевизия „Седем дни“ е завеждащ „Маркетинг и реклама“, а по-късно - главен секретар и програмен директор на телевизията. Води своя рубрика „Лица и гласове от едно поколение“ във вестник „Телевизия и радио“. През последните 20 г. е редактор-преводач на документални и игрални филми. В момента е на свободна практика. Има основни интереси в областта на културата и журналистиката, а водещ мотив в работата ѝ е опазването на богатството и чистотата на българския език.


По темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Весела Филипова в "Нощен Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Митата на Тръмп - кой ще плати сметката

"Ерата на глобализацията свърши“, написа "Уолстрийт джърнал“ в публикация, придружена със снимка на президента Доналд Тръмп и таблото с новите митнически ставки. Повечето водещи издания обръщат внимание, че високата инфлация ще удари първо и много силно американските потребители, а Вашингтон най-вероятно ще се сблъска с рецесия, която ще отекне в..

публикувано на 03.04.25 в 18:39

Румен Радев: България и Йордания развиват сътрудничество в ключови области от взаимен интерес

Йордания разглежда България като стълб на стабилност на Балканите и мъдър глас в НАТО и Европейския съюз. Това посочи крал Абдула II, който е на посещение у нас и разговаря с българския президент.  На срещата Румен Радев подчерта, че решението на израелско-палестинския конфликт на основата на две държави е единственият начин за постигане на..

публикувано на 03.04.25 в 18:01
Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания

Великобритания обмисля отговор на митата на Тръмп

Обединеното кралство публикува списък с американски стоки, които могат да бъдат включени в ответен тарифен реципрочен отговор на решението на Доналд Тръмп да наложи 10% мита на вноса на британски стоки. Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова Министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс обяви в Камарата на..

публикувано на 03.04.25 в 17:58
Атанас Кирчев

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация?

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация и к ой е Къртис Ярвин, който разработва практически "наръчник" за завземане на властта? Отговора даде в интервю пред БНР юристът Атанас Кирчев: "Той е софтуерен инженер, който от 2007 г. се изявява като неореакционен мислител и крайно десен блогър.  Къртис Ярвин е може би..

публикувано на 03.04.25 в 17:56

Кметът на Перник и ректорът на СУ подписаха меморандум за сътрудничество

Кметът на община Перник Станислав Владимиров и ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев подписаха меморандум за сътрудничество, съобщиха от общинския пресцентър. Документът предвижда съвместни инициативи между общинската администрация и най-старото висше учебно заведение у нас в областта на..

публикувано на 03.04.25 в 17:29
Кольо Парамов

"Величие" прави правителство в сянка, Кольо Парамов също ще съветва Ивелин Михайлов

Бившият съветник в Министерството на отбраната и бивш член на партия "Да, България“ Мустафа Емин ще бъде съветник на партия "Величие" по въпросите на отбраната. "Величие“ работи по създаване на правителство в сянка, обяви лидерът Ивелин Михайлов и посочи това като причина за сътрудничеството си с Мустафа Емин: "С Мустафа Емин работим от 6 месеца,..

публикувано на 03.04.25 в 17:22

Пациентски организации искат оставката на шефа на ИА "Медицински надзор"

Пациентски организации искат оставката на Иванка Динева , шеф на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН). " Шансът да получиш нов орган в България е 2-3 на милион, а шансът да получиш орган от жив донор е 0,28 на милион . Нещата в България са по-зле, отколкото бяха преди 10 години, което е изключително тревожно". Това каза в интервю за..

публикувано на 03.04.25 в 17:14