Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната и ще плащаме всички"

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

"Синдикатите обявихме стачна готовност и предполагам, че ще сме свидетели на доста напрегната есен и зима"

| Интервю
Атанас Кацарчев
Снимка: БГНЕС

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят.

Това коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа", в интервю пред БНР.

"Ако увеличаваш заплащането на труда, увеличаваш потреблението и това е също икономически растеж. Защо едно предприятие се затваря вместо да се търси собственик", попита синдикалистът и посочи, че не се инвестира в технологии, а в лукс. 

В "Хоризонт за вас" той заяви, че КТ "Подкрепа" е против замразяване на всякакви заплати":

"И казахме, ако го правят, да се замразят цените, а те растат и през последния месец. Първо, трябва да замразим заплатите на НС и министри, а не на работещите". 

Икономистът коментира и предложението на МТСП за промени във формирането на минималната работна заплата (МРЗ). От социалното министерство предлагат, според евродиректива, да се елиминира МРЗ да е 50% от средната за страната и да се обвързва с линия на бедност. 

"Не подкрепяме проекта, защото не отговаря на целите на директивата. Направихме свои предложения, изпратени са в МТСП и чакаме работна група. Идеята е адекватност на МРЗ и е свързана с издръжката на живота, трябва да се разшири Колективното трудово договаряне. По наша преценка този процес ще продължи 6 месеца, докато стигнем до консенсус за начина на изчисляване на МРЗ", съобщи Атанас Кацарчев.

Той заяви, че МРЗ от 1 януари 2025 г. - 1077 лв. е около 60% от издръжката на живота: 

"Нетната МРЗ трябва да е около 1500 лв., а работодателите казват, че е непосилно. Не може да изчисляват работна заплата на базата на миналата година и да казваш, че ще важи за следващата".

Синдикалистът посочи, че трябват механизми на държавата, за да се измъкнем от бедността и посочи, че България е сред страните с най-голяма ножица между най-бедните и една малка група от най-богати.

"Статистиката показва, че се задълбочава бедността. Предприятия си разпределят дивиденти, а няма пари за инвестиции. Последните години с ръста на МРЗ се подкрепи потреблението, но потреблението на домакинство не се е увеличило, едно нещо се заменя с друго", коментира Кацарчев. 

Припомни, че 1,3 млн. от българите живеят под линията на бедността и няма обяснение, икономически, нито социално, нито житейско, как работещите са бедни. А трябва, когато работиш, да можеш да издържаш себе си и семейството, надява се Атанас Кацарчев.

"Синдикатите обявихме стачна готовност и предполагам, че ще сме свидетели на доста напрегната есен и зима. Не е ясно накъде вървим", предупреди той. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борислав Сандов

Борислав Сандов: Имоти в злополучния участък на "Елените" се водят речно корито, но урбанизирани

В "Елените" има река, която се казва Дращеля , тя има водосбор от 38 кв.км, дълга е над 12 км и се влива при плаж "Елените" и плаж "Козлука", това е информация, която я има в документите в Министерството на екологията (МОСВ ), това е категорично и не подлежи на обсъждане . Факт е, че в коритото на тази река са извършвани дейности, които..

обновено на 06.10.25 в 17:52
Фридрих Мерц

Мерц за инцидентите с дронове: Сериозна заплаха за германската сигурност

Германският канцлер Фридрих Мерц смята зачестилите инциденти с дронове в Германия като "сериозна заплаха за германската сигурност“. През последните дни дронове блокираха летището в Мюнхен, но засегнати бяха и Франкфурт, както и Копенхаген, заяви късно снощи германският канцлер Фридрих Мерц в предаването на обществената телевизия ARD "Caren Miosga"...

публикувано на 06.10.25 в 17:51

България ще поиска подпомагане от фонд "Солидарност" на ЕС

Заради щетите от обилните валежи през последните дни България ще поиска подпомагане от фонд "Солидарност" на Европейския съюз. Информацията щетите ще бъде обобщена от МВР, а документацията, с която ще се кандидатства пред ЕК, ще бъде подготвена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, стана ясно на среща на министрите Даниел..

публикувано на 06.10.25 в 17:41
Алексис Ципрас изнася реч по време на петата среща на Economist Impact, озаглавена

Ципрас напуска парламента, наблюдатели в Гърция тълкуват хода му като заявка за нова партия

Бившият гръцки премиер и бивш лидер на лявата радикална партия СИРИЗА Алексис Ципрас обяви, че напуска парламента. В съобщението в социалните мрежи той посочва, че остава в политиката. С това дава заявка за създаване на нова лява партия, коментират експерти. Алексис Ципрас е смятан от част от гърците за "политически феномен", който успя..

публикувано на 06.10.25 в 16:50
Грета Тунберг

Израел депортира 171 активисти, сред които Грета Тунберг

Израел депортира 171 активисти, сред които и климатичната активистка Грета Тунберг, от хуманитарната флотилия "Глоубъл Сумуд", предаде Ройтерс.  Израелските военноморски сили задържаха миналата седмица стотици участници в хуманитарната акция.  Според съобщенията сега активистите са депортирани в Гърция и Словакия.  Тунберг е депортирана в южната..

публикувано на 06.10.25 в 15:55
В.с.

51 населени места остават без ток, от "Елените" са евакуирани 200 души

Абсолютно забранено е влизането на хора във вилно селище "Елените" поне до сряда. Това съобщи главен комисар Захари Васков, директор на Главна дирекция "Национална полиция". Затварят ваканционно селище "Елените" до второ нареждане По думите му са  евакуирани 200 души, като 100 от тях са отишли при познати и роднини, а останалите са..

публикувано на 06.10.25 в 15:52

ЕК: Евентуалното удържане на пари за България по ПВУ не е свързано с ареста на Благомир Коцев

Евентуалното удържане на част от парите за България по Плана за възстановяване и устойчивост не е свързано с ареста на варненския кмет Благомир Коцев, заяви говорителят на Европейската комисия Мачей Берестецки. " Тези два случая нямат нищо общо помежду си. От една страна, ние оценяваме искането за второто плащане от страна на България по..

публикувано на 06.10.25 в 15:52