Вдигането на осигуровките е необходимост, но трябва да стане плавно и хората да не го усетят. Увеличението трябва да е с 1 пункт за 20 години. Минималната работна заплата (МРЗ) за 2025 г. ще е 1077 лв. и синдикатите няма да отстъпим да се замрази увеличението на заплатите с 10% през идната година.
Това заяви Любослав Костов, главен икономист на КНСБ, в интервю в предаването "Неделя 150" на БНР.
Той сподели, че са имали 3 - 4 срещи с финансовия министър Людмила Петкова и смята, че предложените от нея приходни мерки, имат партийна подкрепа, ще донесат между 8 и 9 млрд. лв. допълнителни приходи.
"Със сигурност ще влезем с под 6 млрд. лв. дефицит, което е под 3%. Този луфт, който остава трябва да се види, каква политика ще се направи", каза синдикалистът. Според него финансовият министър Людмила Петкова е права, че "ако слагаме нещата в бюджета без нищо да правим се получава дефицит от 11 млрд. лв., затова трябва да имаме работещ парламент, подоходна политика и кое трябва да се изведе пред скоба, приоритети".
"Вдигане на осигуровките с пункт води до 600 млн. лв. приходи. Предложили сме над 10 мерки, които не касаят промяна на преки данъци, като Регламент на ЕС за свръхпечалбата, което не е само за банките. Мисля, че можем да направим разумна политика подоходите за ръст между 9 и 10%. На отлагане на вдигане на заплатите не сме съгласни, което по закон трябва да води до 10%. МРЗ да бъде развързана от социалните плащания и да не се обвързва с линията на бедност. За да нямаме работещи бедни", коментира Любослав Костов.
Той посочи, че Капиталовата програма до септември са изхарчени 3,7 млрд. лв. от планираните 10 млрд. лв. Също така разходите за образование са по-ниско с 0,3% в сравнение с 2023 г., но разходите за отбрана растат и това е обяснимо.
"Като абсолютна стойност цените са по-високи и видим реалната покупателна способност. Да излязат и да кажат кое е приоритет. Подоходите не трябва да е заложник на политически интриги. В момента България г е с най-ниския дълг към БВП тази година. Ние събираме 40%, ако са 50%, това са 1,200 млрд. лв. Трябва дебат за данъчната система и как преразпределяме. Трябва реалистично планиране и повече инвестиции. Да не се радваме, когато не се изпълни Капиталовата програма, защото тя се ползва като буфер. Всяка година приходите се подценяват, разходите се надценяват а салдото дори не е като това, прието от парламента", коментира икономистът на КНСБ.
Той обеща, че нищо от социалните плащания няма да се замрази:
"МРЗ е доход от труд и не може да е към социалните плащания, които не касаят пазара на труда. Не може да работиш и да се съотнасяш това към линия на бедност. Истинският индикатор е заплатата за издръжка, и да седнем, и да измислим такава дефиниция и методология на ниво."
И препоръча да се направи стратегия и държавата да си поеме отговорността – "да инвестира каквото е обещала, за образование и здравеопазване, идва моментът за повече данъци".
"Приходите на НОИ са 35%, другото идва от бюджета. Според нас трябва да е плавно вдигането за срок от 20 години и през година да се вдига с по пункт. Ще имате ръст в първия и втория стълб, и хората няма да го усетят. Вдигането с пункт на осигуровките само в първия стълб води до 600 млн. лв. допълнителни в НОИ",пресмята Любослав Костов.
Той заяви, че протестната готовност не е отменена, докато не видят проекта за бюджет за 2025 г. черно на бяло. Надява се, че тази седмица ще бъде показан и ще се започнат дебати.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Възможностите за обучение, които предлагат университетите във Варна, са представени на изложение под наслов "Моят избор, моето бъдеще". То се провежда във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" по инициатива на Студентския съвет към училището. Главен-старшина София Кръстева - курсант от Висшето военноморско училище посрещаше гостите и..
Украйна и Съединените щати започват разговори в Швейцария по плана на Доналд Тръмп за край на войната на Русия срещу Украйна. Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план От кабинета на украинския президент Володимир Зеленски съобщават, че делегацията ще бъде водена от съветника на държавния глава Андрий..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и бивш вицепремиер и министър на икономиката и индустрията. Според нея мнозинството е стабилно вътре в парламента и "колкото по-стабилно..
" Тръмп продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..
Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред. "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков. По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..
Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...
Папа Лъв XIV даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...