Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хамид Хамид: Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това.

Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:

"Нямаме проведени разговори с никого, за да имаме промяна в позицията си - ако са същите кандидатури за председател на 51-вото Народно събрание, ние ще гласуваме по същия начин, както досега. Виждаме, че зад тези кандидатури стоят гласове, които не са достатъчни, за да изберат председател. ... Ако няма промяна в личностите и ако няма промяна в начина, по който се издигат тези кандидатури, ще вървим към 6-и пореден неуспешен опит за избор на председател на парламента".

Той подчерта, че не се чувстват изолирани от останалите политически формации в парламента.

По думите на Хамид Хамид в очакване на срещата между ГЕРБ и ПП-ДБ трябва да не се забравя, че те вече са управлявали заедно:

"Повторна след шумен развод - представям си какво би се случило след едно такова управление. Жалки резултати произведе управлението на Борисов с ПП-ДБ. Ние (ДПС - б.р.) подкрепихме решения, свързани с еврозоната, някои решения, ясно насочени към евроатлантическата ориентация на България, но толкова. Символично дадохме един глас "за" -  за промените в Конституцията, но парламентарната ни група не подкрепи тогава това правителство. ... В това предложение на първата политическа сила към втората има някаква светлинка, където може да се сформира нещо, но не знам колко то ще от полза на хората. В този фрагментиран парламент дори и да се постигне нещо, то няма да е много трайно. Моята прогноза е, че дали сега, или много скоро след съставяне на подобно правителство, ще се ходи на избори".  

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които "ясно декларират, че ще работят за евроатлантическата насоченост на България, ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят за решаване на проблемите на хората".

Според него с "митнически корупционен" кордон трябва да се изолират хора от ПП-ДБ.

"В последните години с такива шефове на НАП, на "Митници", на финансите и т.н. се реализираха корупционни сделки. Ще подаваме искания за информация от прокуратурата, защото смятаме, че има някакъв чадър или евентуално има някакви действия тези корупционни сделки да бъдат заметени". 

Интервюто на Явор Стаматов с Хамид Хамид в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тръмп намалява дадения на Русия 50-дневен срок за край на войната ѝ в Украйна

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви в понеделник, че намалява 50-дневния срок, който даде на Русия за слагане край на войната ѝ в Украйна, заявявайки, че е разочарован от руския президент Владимир Путин, предаде Ройтерс. Тръмп: 100% мита за всички с търговски отношения с Русия "Разочарован съм от президента Путин“, каза той пред..

публикувано на 28.07.25 в 15:27

Заради пожарите: 60 000 обаждания на 112 повече от началото на юли в сравнение с юни

С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната.  От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик..

публикувано на 28.07.25 в 15:16
Марош Шефчович

Шефчович защити споразумението за митата между ЕС и САЩ, определи го като "възможно най-доброто"

Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30%, а с 15% мито, Евросъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика стотици..

публикувано на 28.07.25 в 15:12

Николай Николов: BG-ALERT е отлична. За функционирането ѝ сме в процес на обучение

Работата на системата BG-ALERT е отлична, а ако говорим за функциониране на системата - как се използва, там сме в процес на обучение .  Такава оценка на системата за ранно известяване на населението направи главен комисар Николай Николов, бивш директор на ГДПБЗН, сега съветник на министъра на вътрешните работи, в интервю пред БНР...

публикувано на 28.07.25 в 15:06
Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Става все по-топло! Юли е с 2.7 градуса над нормата

"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата".  Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..

публикувано на 28.07.25 в 15:05

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол

Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол.  От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..

публикувано на 28.07.25 в 14:59
Хеликоптев на ВВС се включи в гасенето

Три военни хеликоптера участват в гасенето в Пирин

Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна.  По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..

публикувано на 28.07.25 в 14:54