Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности". Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска.
Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта понякога колона малки патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не само по улиците, но и потоците автомобили на магистралите. Шареният свят на Америка. Понякога безкрайно нежен, понякога необяснимо жесток, но все тъй привлекателен и вълнуващ. Светът продължава да преследва американската мечта във всичките и варианти и измерения.
Преди 25 години и Гергана Салабашева, една млада едва 25 годишна детска медицинска сестра оставя бялата престилка и малките си пациенти в Медицинска академия - София и заедно със съпруга си лекар-педиатър, прелита океана, за да открие в Америка и една друга много по-различна професия от тези, които вече има. Към медицинската диплома тя има и тази по социална педагогика и психология от Софийския университет, в Америка прибавя и още, в т.ч. и лиценз за инструктор обучаващ нови шофьори.
Според статистиката жените шофьори в САЩ са малко повече от мъжете, но от 7084 инструктори по шофиране едва 29,7% са жени, докато 70,3% са мъже. Тези специалисти са най-търсени във Финикс , щата Аризона, но Гергана Салабашева не се оплаква от липса на работа и в Чикаго.
Гергана , сега обучаваш шофьори, но преди 25 год. когато дойде, само това ли беше твоята американска мечта?
"Аз дойдох на възраст 25 годишна. Исках просто да видя свят. От една страна любопитството да видиш друг свят, от друга страна пък съвпадна с това, че в България беше купонна система. Почти нищо нямаше по магазините и тези 2 неща бяха трамплина, който да ме тласне да подам всъщност документи за зелена карта.
Всъщност аз дойдох бременна. Тук се роди първият ми син 40 дни след като пристигнахме. Беше доста трудно в началото. Първо, защото не знаеш език, няма на кого да разчиташ, нямаш близки, нямаш познати, не знаеш абсолютно нищо, от къде да вземеш информация…И си спомням имаше телефонни бутки по улицата с монети. Когато мъжът ми започна работа единственият начин да се свързваме един с друг беше чрез телефонната бутка. Той да ми звънне на домашния телефон. Когато трябваше да отида да родя първият си син нямах връзка с мъжа ми тъй като той беше на работа нощна смяна. И аз го чаках почти цяла нощ той да се прибере за да можем да отидем до болницата."
Кое отличава обучението на младите водачи на МПС в Америка, какво не се прави в България?
"Децата тук - 15,16 годишните шофират задължително с техните родители, на техните автомобили успоредно с курса, който карат на учебния автомобил. Те шофират с родителите си между 30 и 50 часа преди да се явят на същинския тест да вземат шофьорска книжка. Първо се започва от полигон и детето трябва да се запознае със самия автомобил, как да взима завоите и как да паркира. Това са основните неща с които едно дете трябва да се запознае и родителят трябва да му предаде тези знания. Успоредно с това, ние го обучаваме на учебната кола."
Големият ти син е в Гвардията. Какво означава това?
"Да, големият ми син е в Гвардията, в Националната гвардия. Те всъщност са към армията, но повече са на територията на Америка и помагат при бедствени ситуации, да речем наводнения, пожари, торнадо, ако има…
Той в момента не учи, но събира пари да се обучава за пилот. Това му е мечтата. А от детска възраст той обичаше височините, катереше се на високо по дървета, по огради…Имаше предложение да стане военен пилот, но за момента отказа и се е насочил към гражданската авиация.
Вторият ми син учи компютърно инженерство в Чикаго и е в един от 10-те най-добри студенти в неговия поток. А малкият е на 6 години. Той е доста артистичен, обича да пее, да танцува, да рисува, но също така го влече доста и математиката. За сега е казал, че иска да стане като батко си, инженер."
Раздели ли се с мисълта, че си временно в Америка , че няма да се върнеш в Родината?
"Не, не съм се разделила с тази мисъл. В мислите си съм готова винаги да се върна обратно в България.
Ако един ден се прибера в България, това може би ще е по-скоро, защото моите родители живеят в България и понеже си липсваме, разказа още за БНР Гергана Салабашева.
Още по темата слушайте в интервюто на Елена Цанева с Гергана Салабашева за рубриката “Америка- илюзии и реалности".
Кметът на Лондон Садик Хан обяв и планове за строителство върху части от "зеления пояс" на столицата, което е драматична промяна в жилищната политика, насочена към справяне с "най-дълбоката жилищна криза в историята на града". Кметът на Лондон заяви, че фокусът в политиката за решаване на жилищната криза се измества от досегашното..
На инициираните от "Възраждане" разговори по внасяне на вот на недоверие към правителството по темата за пропуски във финансовата сфера днес не са се отзовали от партия МЕЧ, а от "Величие" са дошли, но Ивелин Михайлов поискал вотът да е за отпадъците и незаконните сметища в страната. Това обяви Цончо Ганев от "Възраждане": "Ние изрично им..
Режисьорът Иван Ничев ще получи почетната награда "Васил Гендов" за цялостно творчество. Това съобщават от Съюза на българските филмови дейци . Призът ще бъде връчен на 15 май в Народния театър "Иван Вазов" , където в повече от 30 категории ще бъдат отличени български игрални, документални и анимационни филми за изминалата година, както и..
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обяви, че се отпускат допълнително 3 млрд. евро за миграцията. На брифинг с германския канцлер Фридрих Мерц тя заяви, че това е общо предизвикателство, което налага общоевропейско решение и затова е договорен пактът за миграцията и убежището, който да бъде приложен на практика: "Радвам..
И двата договора за придобиване на самолета F-16 включват необходимите доставки на резервни части, консумативи и изпълнения на услуги, обясни министърът на отбраната Атанас Запрянов. "Президентската институция обаче се опитва да се държи като Министерство на отбраната в сянка. Твърдо декларирам, че Министерството на отбраната и аз като..
40% от територията на България е заета от демографски пустини. Това обясни пред БНР доц. Спас Ташев, Институт за изследване на населението към БАН. У нас 199 села са без нито един жител, а в 1258 живеят от един до 49 души. "За демографска пустиня се говори в случаите, когато има под десет души на квадратен километър". Демографската криза..
Със 112 гласа "за", 43 "против" и 14 "въздържали се" парламентът избра Тошко Тодоров за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори (КПНРО). "За" гласуваха депутатите от партиите от управляващата коалиция ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, както и "ДПС-Ново начало". Тодоров беше единственият кандидат. От 2015 г. до момента той беше..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..