Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За страната ни е важен въпросът за РСМ и присъединяването ѝ към ЕС"

Какви са приоритетите и предизвикателствата пред новата ЕК?

Доц. Светла Бонева: За първи път ЕК е избрана с толкова нисък положителен вот

| Интервю
Доц. Светла Бонева, УНСС
Снимка: Адриана Киселинчева

"За път Европейската комисия е избрана с толкова нисък положителен вот – едва 370 гласа подкрепиха състава и структурата й. Това е абсолютен исторически минимум"

Това обясни пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес".

Новата ЕК встъпва в длъжност от първи декември. Тя ще работи под председателството на Урсула фон дер Лайен. Приоритети в работата на Комисията ще са икономическата устойчивост, технологичното лидерство и изпълнението на параметрите на Европейския зелен пакт.

"Имаше трима проблемни комисари, за които имаше доста противоречиви мнения, но и един негласен консенсус да няма върната номинация.

ЕК има шест изпълнителни зам.-председатели. Това са заместниците на Урсула фон дер Лайен, които са най-важните еврокомисари. Всеки от тях има по няколко еврокомисари, чиято дейност ще координира. В ЕК има и трима комисари, които са на двойно подчинение". 

Доц. Светла Бонева посочи, че българският ще е сред тях. 

Пред ЕК има едно голямо предизвикателство – да си свери часовника и да навакса пропуснатото спрямо Китай по отношение на конкурентоспособността, обясни още тя в предаването "Нещо повече". 

"Патентната активност на Китай и Индия е много голяма през последните години. 

По отношение на митата – въведат ли се, най-вероятно Европа ще отговори с реципрочни такива".

Доц. Бонева коментира и действието на Европейския зелен пакт.

"Този пакт е много обширно нещо, но при обявяването на приоритетите на Комисията бяха посочени конкретните индустрии и сектори, които ще бъдат активно подпомагани. Сред тях са чистата индустриална сделка и стратегическият диалог за бъдещето на европейската автомобилна индустрия".

Тя отбеляза, че за страната ни е важен въпросът за РСМ и присъединяването ѝ към ЕС. 

"Еврокомисарят Марта Кос ще отговаря за разширяването. Тя ясно посочи, че в РСМ трябва да направят промени в Конституцията, за да продължи процесът. За първи път  в историята на разширяванията на ЕС държава кандидат се опитва да поставя условия на Съюза".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

8 арестувани при акция на ГДБОП и жандармерията в Разлог

Акция на ГДБОП и жандармерията е проведена тази сутрин в ромската махала на Разлог.   Арестувани са 8 местни жители, за които има данни и сигнали, че са действали като организирана престъпна група, занимавала се с лихварство, рекет и изнудване. Информацията за мащабната акция беше потвърдена от пресцентъра на Главна дирекция "Борба с..

публикувано на 03.07.25 в 13:04

"Антиспекула": Сигнали за повишени цени и фалшиви намаления

Само седмица след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" (аntispekula.bg) и мобилното приложение за подаване на сигнали гражданите изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики. Най-голям брой сигнали за последните 7 дни са подадени от София, следват Варна и..

публикувано на 03.07.25 в 12:58
Борислав Гуцанов

Гуцанов: Минималната заплата през 2026 г. ще бъде около 1200 лв.

Минималната работна заплата догодина ще бъде около 1200 лева, вместо сегашните 1077 лева, ако продължи да действа записаният в Кодекса на труда механизъм за определянето ѝ като 50 процента от средната заплата за страната за период от 12 месеца - това обяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов: "Ако се спаси това правило..

публикувано на 03.07.25 в 12:44
Никола Барбутов

С искане за отвод на съдии започна заседанието по делото срещу Барбутов

С искане на отвод на част от съдебния състав започна съдебното заседание, на което ще се решава дали бившият заместник-кмет на София Никола Барбутов ще остане в ареста, или ще излезе на свобода. Адвокатът му Ина Лулчева поиска отвод на две от трите апелативни съдийки, за да се гарантира правото на клиента ѝ на безпристрастен съд. Става..

публикувано на 03.07.25 в 12:38
Снимката е илюстративна, архив.

Българин за пожарите на Крит: Проблемът е във вятъра. Хората едва стоят прави!

"Пожарите бушуват повече от 12 часа. Проблемът е във вятъра. Той е като тайфун. Духа във всички посоки. Хората едва стоят прави. Има и много суха трева".  Това разказа пред БНР Петър Анастасов, председател на Сдружението на българите на остров Крит, където огнената стихия все още не е стихнала.  Пожарникари заминаха от Благоевград за..

публикувано на 03.07.25 в 12:35
Ивелин Михайлов

"Величие" внесе нов вот на недоверие – за "несправяне с екологичната катастрофа"

От "Величие" съобщиха, че са внесли в деловодството на НС нов вот на недоверие. Той е за "несправяне с екологичната катастрофа на България". Това обяви лидерът на парламентарната група Ивелин Михайлов. Под искането за четвъртия поред вот на недоверие са се подписали от  "Възраждане" и МЕЧ. Лидерът на "Величие" Ивелин Михайлов обясни защо не..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

60% от колите втора употреба – с фалшив километраж: Идва ли краят на порочната практика?

Инж. Емил Панчев от Съюза на българските автомобилисти смята, че 90% от старите автомобили, които се внасят от чужбина, са пренавити.  Пренавиването става със съответния софтуер, обясни той.  Панчев посъветва при покупка на автомобил да се потърси сервизната му книжка.  "Ако няма, може би има нещо проблемно". Много често, когато една..

публикувано на 03.07.25 в 12:05