Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса.
На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса?
Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има съглашения за край на войната. Тогава хората ще се върнат към нормалния си живот и ще инвестират не само в потребление, но и за възстановяване на разрушеното и в нови бизнеси. Борсата отчита изменената геополитическа обстановка и ситуацията на фронтовете. Дефицитът на Израел нарасна, но той е по-малък от предвиждания. Не казвам, че не съществуват причини, които след края на войната да намалят оптимизма на борсата. На първо място, откъде ще се намерят средства за възстановяването на Севера и Юга, а и за покриване на натрупания дълг? Как ще процедира икономиката при силно намаляла квалифицирана работна ръка - много убити, пострадали физически или от пост-травма? Има необходимост от обновено въоръжаване, в случай, че отново бъдем нападнати. Не е понятен и начинът на формиране на държавния бюджет?
Не е ли странно, че в края на тази година спестяванията на хората и финансовите отчети на много от предприятията и банките бележат висок ръст? Не се ли влияят от войната?
Ако говорим за цялото население, не всички поравно се радват на печалби. Много бизнеси фалираха. Много хора загубиха домовете си във войната и ще трябва да започнат от нула, за да изградят повторно жилищата си. За работещите в централната част на страната годината е оптимистична. Процентът на безработица, никога не е бил толкова нисък. В много отрасли обаче се чувства липса на работна ръка.
Като дългогодишен брокер какъв е вашият съвет как да управляваме и влагаме спестяванията си, когато на много места в света има войни?
Трябва да сме внимателни. През 80-те години на миналия век Япония бе втората по големина икономика в света, но последва спад на икономиката ѝ и вече почти половин век тя не може да достигне базовата стойност на купените навремето акции. През 90-те години във възход бе и един от израелските фармацевтични концерни. Но времената се променят. Сега и чужди, и местни инвеститори са привлечени от акции на високотехнологични фирми, защото това са приоритетите на днешния ден. Кой би предположил преди трийсет години зависимостта на човечеството от мобилния телефон? Дали така ще бъде и с новия тренд изкуствен интелект, можем да предполагаме.
Репортажа на Феня и Искра Декало в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...