Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ако изберат Силви Кирилов, да отпушат каквото си искат заедно с мнозинството, избрало г-н Кирилов"

Тома Биков: Искаме маса за преговори за управленско мнозинство

"Трима души категорично са за избори – Костадин Костадинов, Делян Пеевски и Асен Василев"

| Интервю
Тома Биков
Снимка: БТА

"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство. Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство. Няма маса за преговори. Искаме маса за преговори, но се надяваме да се водят по логичен начин, по правилата на политиката."

Това заяви пред БНР Тома Биков от ГЕРБ. Той беше категоричен, че кандидатурата на Атанасов не се разглежда сама по себе си, а като възможност за преговори за правителство и подчерта, че е необходимо ясно политическо мнозинство по принцип, а не за няколко закона.

В предаването "Политически НЕкоректно" Биков потвърди, че ГЕРБ все още цели "излъчване на редовно правителство в 51-вото НС с ясно мнозинство и ясна политическа отговорност".

С декларация се приключват преговори, не се започват, подчерта Тома Биков и допълни:

"Бъркат много с това, че искат равноотдалечен премиер, защото той може да се окаже много по-безконтролен от Борисов."

С втория и третия мандат няма потенциал да се състави правителство, но с първия има, напомни той.

"Рая Назарян не е човек на Делян Пеевски, няма нищо общо с Делян Пеевски. Това етикетиране е проблем. Това ги отведе да участват в преговори с "Възраждане", МЕЧ, ИТН и т.н., само и само да не е човекът на ГЕРБ."

Трима души категорично са за избори – Костадин Костадинов, Делян Пеевски и Асен Василев, който не го е казал директно, но при всеки повод да взриви ситуацията, дори с цената на това да разцепи собствената си парламентарна група, го прави, каза Биков.

Ако бъде избран Силви Кирилов, отиваме на предсрочни избори със служебен премиер Силви Кирилов. ГЕРБ подкрепя Наталия Киселова с условие да не бъде търсена подкрепа от ДПС – НН и "Възраждане", обясни Биков във връзка с блокажа по избор на председател на парламента.

Според него "това с отпушването е невалидна теза - нищо няма да се отпуши, а ще се окажем в много по-сложна ситуация".

"Ако те изберат Силви Кирилов, или ако го бяха избрали тази седмица, нашето действие щеше да бъде да обявим, че сме опозиция в рамките на 51-вото НС и тогава можеха да отпушат каквото си искат заедно с мнозинството, избрало г-н Кирилов."

Конституционната рамка започва да пречи на прекалено много фактори в обществото, което не води до конституционен дебат, който да няма конюнктурен характер, отчита още Тома Биков.

Борисов е незаобиколим фактор в политиката дори като народен представител, смята депутатът. Към момента той не вижда тенденция да бъде поставена под съмнение лидерската роля на Борисов, защото "той е на терен", за разлика от Ахмед Доган.

"Доган и Борисов са различни персонажи на политическия терен. Сравнението между тях е като да сравняваме ябълки с круши. Доган винаги е бил в ролята на човек, който е решавал накъде да се наклони балансът, политически грамотен човек, който предусещаше определени тенденции. Борисов има съвсем друга роля – на легитимен лидер на 3 правителства. Доган е участвал в баланса, Борисов е правел баланса. Борисов дори на най-големите си опоненти показа, че е представител на трайна тенденция в българското общество и успява да управлява тази тенденция." 

За да се появи "феноменален" човек, трябва да има политически вакуум в партията, подчерта Тома Биков. 

Снимка: БТАКонтрареволюциите са по-малко травматични за обществото,  обясни Биков, представяйки книгата си "Българските контрареволюции и краят на идеологиите".

Българското общество е не е автентично западно, озападнено е. От запад идват идеологиите, а когато се побългарят идеологическите системи, при нас от цел - те се превръщат в средство за аргументиране на политическо присъствие. Ние сме общество, което стои на цивилизационен разлом, допълни той.

По думите му, световната либерална демокрация се спъва в културни пространства, които не са подходящи за тази система.

"Ние сме традиционно в граничната зона на цивилизацията, която обитаваме. Ние сме обитавали 4 цивилизации – византийската, османската, руската, западната. Това от една страна носи проблеми, защото граничната зона е по-напрегната, но от друга страна сме придобили опит и инстинкти, които ни помагат да оцеляваме. (...) На 9 септември сме съюзници на Хитлер, на 10 октомври вече сме пратили войски да освобождават Берлин."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър очаква силен сезон за морския туризъм

Кипър е пред силен сезон за морския туризъм, като с 30% ще се увеличи броят на пристигащите на острова круизни кораби, съобщиха от правителството в страната. Очаква се намаляването на геополитическото напрежение в региона с примирието в Газа да даде значителен тласък за възстановяването на сектора. 139 круизни кораби ще акостират в Лимасол,..

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз ще посети Италия и Ватикана

Крал Чарлз Трети и кралица Камила ще направят държавни посещения в Италия и Ватикана, потвърдиха от Бъкингамския дворец.  Голямата пролетна обиколка ще се проведе в началото на април и е посветена на "силните двустранни отношения между Италия и Обединеното кралство", както посочиха от Бъкингамския дворец. Тъй като кралските задгранични пътувания винаги..

публикувано на 07.02.25 в 10:15

Малък самолет "Чесна" с 10 души на борда изчезна в Аляска

Малък търговски самолет "Чесна" с 10 души на борда е в неизвестност в американския щат Аляска, съобщават световните агенции. Той е трябвало да пристигне в град Ноум от град Уналаклийт, който се намира на 235 километра. "Спасителни екипи работят, за да установят последните известни координати на полета", се казва в изявление на властите...

публикувано на 07.02.25 в 10:15
Болницата в Кюстендил

Заради неприетия държавен бюджет се бави закупуването на ЯМР за кюстендилската болница

Неприетият държавен бюджет бави закупуването и доставянето на ядрено-магнитен резонанс за кюстендилската болница, въпреки че процедурите по доставката са финализирани, съобщи управителят на здравното заведение Димитър Стоилов. Доставянето на скъпата апаратура, финансирана от здравното министерство, трябваше да стане по Нова година. От..

публикувано на 07.02.25 в 10:08

Близо 36 000 чужденци са получили правото да работят у нас през 2024 г.

Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година. Това съобщи в интервю за БНР Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много..

публикувано на 07.02.25 в 10:07
Росен Желязков

Росен Желязков: Има потенциал за увеличаване на приходите в бюджета

Потенциалът за увеличаване на приходите в бюджета съществува. Това каза премиерът Росен Желязков по време участието си в парламентарния блиц контрол, където представи данни за финансовото състояние на държавата. "Аз в момента няма да повтарям всички известни факти и обстоятелства, защото всяко едно число има своята не само финансова, не само..

публикувано на 07.02.25 в 10:02
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: Психиатрията остава задният двор на медицината у нас

Видно е, че държавата не се справя с проблемите на психично болните хора у нас поради изоставането от добрите практики в Западна Европа . Тази констатация направи в интервю за БНР доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи, бивш заместник-министър на здравеопазването. "Много е голяма пропастта между..

публикувано на 07.02.25 в 09:08