Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българското политическо меню

Снимка: Pixabay.com

Oops!…They Did It Again! След поредното председателско фиаско в депутатските ясли, над които грее призрака на миналите Коледи, че и на една петолъчка, не ни остава друго, освен да си плюем в пазвите (за по-суеверните) или горещо да се помолим (за вярващите). Барем се сдобием с насъщния политик, а Бог прости нам глупостта ни, както ние прощаваме на избраниците си. А може би не.

Кой е Лукавия в историята е трудно да се прецени без сериозно количество тамян и чесън, но е сигурно, че "Изотопия" прерови всеки рафт на хладилника, за да осмисли сложните отношения между властта и менюто. 

Изображението е генерирано с Midjourney.

От звуковия файл ще чуете:

  • Как минават политическите пости по български?
  • Какво се сервира на държавната трапеза освен пици, кристали, кебапчета, пържоли, боб, леща, картофи, торта, череши, филии с мас и хита на сезона – стероиди?
  • Ще спрат ли да снасят кокошките заради Народното събрание?
  • Оцет ли пият депутатите или лимон?
Източник: Pixabay.com
  • Управител на плод-зеленчук ли се търси или на денонощен магазин?
  • Кофишоп или магазин за шпек е пленарната зала?
  • На шведска маса ли се търсят мнозинствата?
  • Кой под чия маса се крие?
  • Кой се е заключил в кухнята насаме с хладилника?
  • На чия хранилка са представителите на властта?
  • Консумацията на какво води до разстройства в парламентарната еднокринна система?
  • Каква е финансовата волативност и символната фриволност на класическото предизборно кебапче и още ли важи в играта?
  • Какво се случи с Партията за политически канибализъм от зората на демокрацията?
  • Кой е политикът, от когото можете да се научите да садите картофи?

Източник: Pixabay.com

Този изотопски пърформанс достига до вас с любезното съдействие на:

Атанас Зафиров, Бойко Борисов, Георг Георгиев, Делян Добрев, Делян Пеевски, Елисавета Белобрадова, Корнелия Нинова, Костадин Костадинов, Манол Пейков, Мартин Димитров, Никола Минчев, Петър Москов, Радомир Чолаков, Рамадан Аталай, Росен Желязков, Румен Радев, Силви Кирилов, Симеон Дянков, Томислав Дончев, Христо Иванов, Христо Петров и Цончо Ганев, подредени по азбучен ред така, както се гласува за председател на Народното събрание, но очевидно не се избира…

Както и с активното участие на:

Георги Мамалев и Георги Русев в "Оркестър без име", Гумени глави, Dim4ou, Замунда банана бенд, Керана и космонавтите, Контрол, Митьо Пищова, Млък!, Стефан Вълдобрев и Обичайните заподозрени, Таковата шоу, Тутурутка, Хамбургер М1, Христо Стоичков и няколко (за съжаление) безименни кокошки.

Със специалното участие на журналистите Сашо Диков и Диана Найденова.

С благодарност на колегите в "Хоризонт", БНТ 1, бТВ и Канал 3, откъдето са ползвани откъси, и на хората, които поддържат сайта на парламента, където можем да гледаме и слушаме парламентарен контрол и заседания до смърт.

Източник: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10