От моловете увериха, че са удвоили охраната си.
Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София.
"Търговските центрове увериха, че още преди последните прояви на агресия на тяхна територия са започнали да анализират средата за сигурност и да вземат съответните мерки като увеличаване на охраната и увеличаване на броя на камерите за видеонаблюдение. Предвид предстоящите празници и увеличения брой инциденти, те увериха, че са удвоили охраната си".
Сигурността в моловете е комплексна работа - нито е само на охранителните фирми, нито само на управителите на търговските центрове, нито само на полицията, а е обща, обясни тя и уточни:
"Охранителните фирми са търговски дружества и извършват услугата на базата на договори - това, което възложи клиентът и в обема, в който го възложи, съобразно оценените рискове. В същото време, понеже в полицията са правомощията за задържане и за последващи действия, трябва да бъде много тясно взаимодействието на всички страни".
По думите ѝ частните охранители носят отговорност по закон за това, че не са се намесили в ситуация на агресия:
"Те носят отговорност пред охранителната фирма, която ги е наела, а фирмата носи отговорност пред възложителя за неизпълнение на задължение по договора".
Охранителите на обществени места могат да прилагат сила в случаите, когато няма друг начин да се преустанови агресията, подчерта Атанасова и посочи, че действията им трябва да бъдат много внимателни, за да няма съмнение за превишаване на правата им:
"В търговските центрове няма въоръжена охрана. Трябва да се преразгледа поведението и оборудването на охранителите. Това трябва да се реши между охранителната фирма и управителите на търговския център".
Интервюто на Стефан Кунчев с Николета Атанасова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В рубриката "Горещо сърце" ще ви представим капитан Мартин Попов от регионална служба Военна полиция – София . Част от работата му е секретна и затова няма как да разкаже повече за нея. Но като цяло с невидимото си присъствие те осигуряват спокойствието и сигурността на всички НАТО-ски военни делегации, осигуряват преминаването на техниката на..
"В архитектурата не можем да преповтаряме стари стилове – така се получава кич . Когато търсим да пресътворим стилове от минали епохи, винаги е неуспешно. Всяка сграда е огледало на епохата ." Това заяви пред БНР авторът на проекта за реконструкция на Националната художествена академия в София арх. Стефан Добрев, урбанист, специализирал в..
Законът за медиацията вече е в сила и съдиите са длъжни да предписват задължителна медиация по определен кръг дела. Медиаторите обаче са несъгласни с определените тарифи за заплащане на час работа. Те са записани в наскоро приета Наредба на ВСС, която е минала без необходимото обсъждане. Според адв. Надя Банчева, която е активен участник в..
България дава достъп до релсите си както за чужди, така и за частни жп оператори. Вчера Министерският съвет одобри процедура за избор на пътнически жп превозвачи, която заедно с покупката на нов подвижен състав, е част от реформите в националния план за възстановяване и устойчивост. Възлагането на договорите ще бъде на регионален принцип, като..
От 1 септември специалистите от здравните кабинети в детските градини и училищата у нас ще имат електронен достъп до медицинската информация за децата, така че да не се налага на родителите да я представят на хартия. Това улеснение е заложено в изцяло нова наредба за тези кабинети, която все още е на обществено обсъждане, но след 25 август може да..
Брезник е на воден режим от ноември 2024 г. Към момента има повишени количества на манган – според експерти поради пониженото количество вода в питейния язовир , който захранва града. Той прилича на локва . Това разказа пред БНР Стела Панова, организатор на протести срещу безводието в Брезник. Тя уточни, че в дългосрочен план има проекти..
" Проблемът с липсата на вода в Община Плевен е изключително голям. Той не е от вчера или от днес, той е натрупван с години. Климатични условия, амортизирана мрежа и множество фактори породиха този тежък режим, който имаме в момента". Това заяви пред БНР подпредседателят на Общинския съвет в града доц. Иван Малкодански. Днес той свиква..
Цената на слънчогледовото олио е в пряка зависимост от цените на външните пазари. Ние сме почти като петролните продукти . Това обясни пред БНР..
" Израел се радва все още на твърде силна международна подкрепа и то от водещи, уважавани страни като нашите американски партньори, в някаква степен..
Главният секретар на МВР ще бъде обявен още тази седмица, обяви президентът Румен Радев. Той категорично отхвърли твърденията, че саботира работата на..