"Това, което чухме от премиера Главчев, е, че се притесняват да вкарат бюджет, защото липсва консенсус как да се постигне дефицит от 3%. Липсата на бюджет за 2025 година означава на практика блокиране на държавата. Дано правителството успее да предложи някакво нормативно решение. Да сложат сметката на масата, хубава или лоша, за да може дебатът да придобие малко по-политически измерения".
Очевидно разминаването между ангажиментите и възможностите на държавата е набъбнало до ниво, което не е устойчиво, обясни Горанов в предаването "Нещо повече".
"Борисов е готов да поеме политическа отговорност за сложни решения".
Ако Главчев не направи нищо до края на годината, "това ще е персонална негова грешка, защото той е ръководител на правителството", подчерта Горанов.
"Ще е глупаво решение, защото ще бягаме от отговорност. Никой друг, освен правителството, не може да предложи фискална рамка. Така пише в Конституцията".
Владислав Горанов обясни още, че в ГЕРБ няма напрежение по отношение на ролята на Борисов в партията, нито съмнения дали той е най-подходящ да заеме премиерския пост.
"Никой от членовете и симпатизантите на ГЕРБ, както и от ръководството, не смята, че има човек, който по-добре би могъл да се справи като премиер в кризисната ситуация. Ако той тръгне да отстъпва, това е негово лично решение. Аз не смятам, че трябва да отстъпва. Липсата на лидерство в държавата в момента е все по-отчетлива и проблемна. Ние сме свикнали понякога той да действа по целесъобразност, която може да е срещу интересите на партията. Имаме си вътрешни разговори по тази тема. Понякога в него проговаря държавникът".
Хората от ДБ знаят как работи политическата система и търсят логика в нея, докато при други участници в сегашната тяхна коалиция това не се вижда, отбеляза още бившият финансов министър.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Европейската комисия е превела на Украйна 4 милиарда евро от замразените руски активи, като 2 милиарда от тях са предназначени за произведството на дронове. Това се посочва в официално съобщение на комисията. "Траншът е обезпечен за сметка на замразените активи на Централната банка на Русия в Европейския съюз и е важен сигнал за нас за решимостта..
Властите в анексирания от руския полуостров Крим ограничиха продажбата на бензин до 20 литра на човек. Това обяви ръководителят на администрацията Сергей Аксьонов, като призна, че кризата с дефицита на горива не е овладяна напълно. "Общественият транспорт, социалните обекти, комуналните и спешните служби са обезпечени изцяло", написа Аксьонов в..
Симфоничният оркестър на БНР откри концертния сезон в зала "България" със символичен протест и с искане за увеличение на заплатите. Солистите бяха облечени в светлоотразителни жилетки, което послужи като послание да получат по-високи възнаграждения - както е в други държавни структури. По-рано в интервю за предаването "Алегро виваче" диригентът..
Министърът на енергетиката Жечо Станков е разговарял с колегите си от региона в търсене на възможност още следващата година - чрез дългосрочни договори - да се доставят достатъчно количества природен газ не само у нас, но и в съседните ни страни през капацитета, който страната ни е резервирала на терминала в гръцкия град Александруполис. Пред..
Властите в анексирания от Русия полуостров Крим ограничиха продажбата на бензин до 20 литра на човек. Това обяви ръководителят на администрацията Сергей Аксьонов, като призна, че кризата с дефицита на горива не е овладяна напълно. "Общественият транспорт, социалните обекти, комуналните и спешните служби са обезпечени изцяло", написа Аксьонов..
След 26 години Съветът на Европа реши да затвори постмониторинговия диалог с България, съобщи във "Фейсбук" профила си зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Деница Сачева. С гласуване в пленарната зала мнозинството от всички политически групи е подкрепило приемането на специална резолюция за България, която отбелязва, че страната ни е постигнала..
Испания следи внимателно движението на флотилията с хуманитарна помощ, която плава към ивицата Газа. Премиерът Педро Санчес и няколко министри увериха, че корабите не представляват заплаха за Израел. Част от четиридесетте кораба с хуманитарна помощ са достигнали до т. нар. "зона за прихващане" от Израелския военноморски флот. Испанският..
През втората половина на октомври ще имаме хубави есенни дни , но месецът започва с ударна зимна обстановка. Това обясни пред БНР метеорологът..
Сега е безвремие и нито една тенденция не може да се вид в политическата ситуация у нас. Има много събития, но няма нищо ново, коментира в..
" Имаме прекрасни идеали за постижения, сега те се олицетворяват от този отбор, постигащ резултати. Иска ни се да сме такива постоянно, но те са рядък..