Това казва в интервю за БНР Гиорги Кладиашвили, директор на Института за развитие на свободата на информацията в Тбилиси.
Законодателството срещу чуждите агенти в руски стил, официално Закон за прозрачността на чуждестранното влияние в Грузия, засяга организациите, за които 20% от годишното финансиране идва от чуждестранни източници, както и медийни такива организации, разказва Гиорги Кладиашвили.
Страните, в които се инициира подобно законодателство, са държави със силно влияние на Русия, подчертава той.
"Това не е просто законодателство, повлияно от Русия. То е дирижирано от Русия."
Това законодателство беше инициирано, за да се спре критичният глас в Грузия, категоричен е Кладиашвили.
В официалния регистър на Грузия има повече от 30 000 НПО. От тях около 5000 получават чуждестранно финансиране. От тях пък регистриралите се по законодателството за чуждестранните агенти са малко над 450. Стотици други, сред които и организацията на Кладиашвили, отказват да се регистрират, заради което ги грозят глоби до 10 000 евро.
"Всички държавни институции, цялата държава бяха завладени от един човек – това е олигархът (Бидзина) Иванишвили, който държи включително правоохранителните органи. Парламентаристите са изцяло контролирани от този човек", изтъква Гиорги Кладиашвили. По думите му, най-богатият човек в Грузия е "над държавата".
Цял комплекс закони е пряко насочен срещу западните ценности, отчита Кладиашвили, като допълва, че тези закони противоречат на препоръките за евроинтеграция на Грузия.
Днес вече е ясно, че "Грузинска мечта" осигурява руския интерес в Грузия, смята Кладиашвили. Той връща лентата назад и уточнява, че в началото Иванишвили, натрупал своето богатство в Русия, е държал проевропейски курс, а всички са очаквали, че по-нататъшната интеграция на страната ще се движи. Според него сега, когато отдалечават Грузия от ЕС, управляващите я предават в ръцете на Русия.
За предаването "Хоризонт до обед" Гиорги Кладиашвили изразява мнение, че за България като член на ЕС и НАТО няма пряка заплаха за Русия, докато Грузия е по-уязвима. Той заявява още, че управляващите в Тбилиси злоупотребяват със страха от войната и мотива да не се дразни Русия.
"Нито "Грузинска мечта", нито Иванишвили могат да спрат Русия."
Ще има постоянни протести по улиците на Тбилиси със заявка за нови избори. Затова опозицията не влиза в парламента. Колко дълго ще издържат протестите, е трудно да се предскаже, очертава друг детайл от картината в Грузия Гиорги Кладиашвили.
"Това ще принуди управляващото мнозинство да проведе нови избори, защото в противен случай ще има непрекъсната политическа криза в страната."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп отправи благодарност към министър-председателя на Индия Нарендра Моди за подкрепата му за "прекратяване на войната между Русия и Украйна". В публикация на социалната платформа Truth Social Тръмп съобщи, че е провел "чудесен" телефонен разговор с индийския лидер, за да го поздрави по случай рождения му ден и похвали Моди,..
Многохиляден протест се състоя тази вечер в Братислава срещу правителството на Роберт Фицо, предаде "Франс прес". Според организаторите на протеста от опозиционната партия "Прогресивна Словакия" на призива им са откликнали 18 хиляди души. Демонстрантите се събраха пред правителствената сграда с възгласи за оставка и затвор за премиера. Недоволството е..
Петият вот на недоверие към правителството влиза в парламента. Росен Желязков: Предстоящият вот е в противоречие с Конституцията Вотът на недоверие е за провал на правителството в секторите вътрешна сигурност и правосъдие. Според вносителите - 59 народни представители от "Продължаваме промяната-Демократична България“, МЕЧ и АПС, провалът..
Правителството на Испания повиши прогнозата си за икономическия растеж на страната. Според изпълнителната власт БВП ще се повиши с 2,7% през настоящата година. Данните показват, че инвестициите и частното потребление са се превърнали в основните двигатели на икономическия растеж, измествайки износа и публичното потребление, които са били ключови за..
Въоръжените сили на Русия и Беларус проведоха учение за изстрелване на тактическо ядрено оръжие на петия и последен ден от съвместните маневри "Запад 2025", съобщиха от Минск. Съвместни учения на руската и беларуската армия започват в Беларус Изпробвана е била и хиперзвукова ракета "Орешник", каквато бе използвана за първи път миналия ноември по..
Партията на европейските социалисти е взела решение за окончателно изключване на словашката партия "Смер“, ръководена от премиера Роберт Фицо. Това съобщават четири независими източника, запознати с вътрешните обсъждания, цитирани от Politico. Решението е било взето единодушно на среща на ръководството на партията миналия четвъртък и предстои да..
Депутат от Монтана настоява за поставянето на стационарна камера за скорост на опасен участък от международния път Е79 край село Долна Вереница. Петър Петров от ПГ на "Възраждане" е поискал да се поставят колчета в определени участъци в отсечката от Долна Вереница до Смоляновци. С цел намаляване на пътния травматизъм по главния път Е79 край Монтана..
В област Плевен учебната година започва присъствено в условията на воден режим за някои населени места. От Общината и областния кризисен щаб..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме една от най-забележителните български оперни певици от втората..
Няма причина да се бърза с инвестициите единствено заради предстоящото приемане на еврото . Това каза пред БНР кредитният консултант Тихомир Тошев...