Стихосбирката представя поезията на най-значимите кипърски автори от 60-те години на ХХ век, като подбора и превода на произведенията е дело на Стефан Гечев – първият преводач, открил приликите между историческата съдба на Кипър и България. Новото издание отбелязва 50-годишнината от събитията през 1974 г. и е двуезично, включващо биографии и избрани стихове на поетите.
"Има много голяма прилика в исторически план между Кипър и България. Много неща ни свързват – културата, религията, историята, тази жажда за свобода. Имаме много специална връзка с Кипър", обясни пред БНР Стефан Артамонцев, който е племенник на Стефан Гечев.
Събитието ще бъде открито от Н. Пр. посланик Хараламбос Кафкаридес, след когото ще говорят писателят и бивш посланик на Република България в Република Кипър Христо Георгиев и Янис Лиолиос, председател на сдружение "Аристотел". Ще има рецитал на стихове от актьора Милен Младенов, както и прожекция на ексклузивно интервю с единствения жив поет от първото издание – Ели Пеониду. След представянето ще се проведе дискусия за културните връзки между България и Кипър.
Стефан Артамонцев поддържа и четириезичната културна платформа "Стефан Гечев", която е достъпна на български, английски, гръцки и френски език.
"Той е мой чичо и кръстник. Кръстен съм на него. Имам задачата да продължа неговото дело и да разпространя творчеството му. В България той е малко известен, за съжаление. В Кипър всички свързват българската литература с него".
Стефан Гечев получава най-големите си признания и награди от Франция и Гърция, но не получава никакви от България, отбеляза още Артамонцев в предаването "Хоризонт до обед".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Писателят и издателя Георги Гроздев представи пред БНР най-новата си книга "Приключения с Балканска библиотека". В нея е събрана неговата работа, неговите успехи в продължение на толкова много години. Откъде да започнем? "Книгата е посветена на нашите съмишленици от България и Балканите с благодарност. Макар да съм автор, съм и съставител,..
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..