На днешния Международен ден на доброволчеството граждански организации събират за обсъждане в парламента представители на политическите сили, които в 50-ото НС са внесли свои законопроекти за доброволчеството – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и БСП-Обединена левица.
В държавите, в които има мерки, подкрепящи доброволчеството, то расте експоненциално, обясни в интервю за БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". По думите му, има теми, които са надпартийни и доброволчеството е такава тема.
У нас правата и интересите на доброволците не са защитени по никакъв начин, когато отиват да помагат, подчерта той.
Доброволчеството дава възможност и за валидиране на умения впоследствие, допълни Цеков.
Включително държавите около нас, които не са в ЕС, от години имат такова законодателство, уточни той.
Първият законопроект в България е от 2006 г. В момента има 3 готови, разработени законопроекта. Със сигурност има текстове, върху които да се работи, коментира Мирослав Цеков в предаването "Преди всички".
"Все не се стига до този закон. Става малко като - тате ще ми купи колело, ама друг път."
Според него темата е "трудно обяснима и трудно продаваема в публичното пространство", затова и за нея не се намира време.
"Това ми помогна да подобря себе си като човек. Станах много по-толерантна, по-хрисима, гледаща с надежда на нещата. Винаги има изход", казва тя.
"Ние сме хора, които носят надежда и винаги трябва да сме усмихнати, дори когато ни боли. Фактът, че днес си помогнал, че си видял искрицата, ти дава равносметка, че си значим."
Албена Йончева ръководи център за работа с доброволци към Регионалната библиотека в Ловеч. Самата тя е доброволец от 17 години.
"Работим с деца – в детските градини. Обичаме да четем приказки с тях, да играем."
Безкористно да правиш нещо, което помага на другите. Да даряваш, без да очакваш отплата – това е доброволчеството, смята Ралица Попова, ръководител на ловешкото сдружение "Знание".
Законът за доброволчеството е изключително важен, единодушни са и трите дами доброволци.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..
Иран няма да се откаже от ядрената си програма. Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад, анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..
Какъв е броят на извинените отсъствия на учениците година след като позволените дни отсъствия от клас по семейни причини по настояване на родителите бяха увеличени от 10 на 15 годишно? Отговор на този въпрос по Закона за достъпа до обществена информация потърси и получи от Министерството на образованието и науката Ирина Манушева. Тя е майка..
България е жертва на огромна комуникационна война! С тази констатация започна коментара си пред БНР комуникационният експерт Любомир Аламанов. "Спешно е необходима национална стратегия за комуникационна сигурност. Самите комуникационни инструменти станаха толкова добри, че не може със стандартни средства да се противопоставяме на това, което се..
" Ако нямаме покана и разговор, в който да има разумни предложения от страна на институциите, на работниците няма да им остане друг изход, освен да преминат към ефективна стачка ". Това заяви пред БНР Александър Шопов - председател на Федерацията на транспортните синдикати в КНСБ. София под блокада - осъмна без градски транспорт Към..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..