Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България. За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране за идеята си, която оценяват като "много добра ниша за развитие".
"Измислихме игра с образователна цел, която засяга темата киберсигурност. Решихме да помогнем на наши набори да се запалят по тази идея", разказва Галя.
Проучването, което са направили сред съучениците си като част от маркетинговата им стратегия показало, че голяма част от тях харесват морала като аспект на етичното хакерство. 64% изобщо не биха намерили нещо положително в етичното хакерство, 73% твърдят, че са участвали в обучение по киберсигурност, близо 26% не са участвали. И именно заради този процент създават играта.
В българските училища киберсигурността невинаги се засяга, отбелязва Галя. По думите ѝ, киберсигурността е важна, защото изгражда добри навици за дигиталния отпечатък.
"Темата ще става все по-актуална. Търсят се експерти все повече. Хората наистина трябва да се научат как да се предпазват", дава аргументи и Павел от екипа, който работи по играта.
Анализирани са били жанрове, които аудиторията им предпочита. Така било установено, че в играта трябва да присъства емпатия – играчът да се чувства отговорен за случващото се.
"Искаме чрез нашите герои да научим играча да разбира фишинг атаки, да се предпазва в интернет, да не му крадат информацията, да е отговорен с паролите, да внимава в социалните мрежи", добавя Никълъс.
"За да създадем силна парола, трябва да си измислим някоя дума – ако може да не е рождената ни дата или името на майка ни, и можем да променяме букви – О на нула, или А на @, за да се увеличи времето за пробиване на паролата", съветват още авторите на играта.
"Много рядко качвам в социалните мрежи къде се намирам и с какво се занимавам в личния си живот. Това може да навреди на нашето лично спокойствие. И другото - никога не знаем дали в бъдеще тази информация няма да бъде разглеждана по лош начин", дава пример Галя.
"Аз не качвам в интернет нищо, свързано с мен. Само понякога забавни спомени от ваканции или пътешествия с мои приятели", споделя Никълъс.
Играта на Никълъс, Галя, Александър и Павел е още е на етап разработка. Първо ще пуснат безплатна демоверсия, а после ще я продават сред тийнейджърите. Планират и образователни пакети с лицензирани копия, насочени към училищата.
"Така че учениците хем да се забавляват, хем да научават нещо ново."
Засега планират да поддържат играта с хоризонт от 4 години. Вече имат разговори с инвеститори, които подпомагат стартъп проекти.
"Образованието трябва да бъде такова – реално, в реална среда, да е по-менторско, отколкото наставническо", коментира Петър Кънчев, преподавател по киберсигурност и медийна грамотност в цифровия иновационен хъб "Тракия", ментор на Никълъс, Галя, Александър и Павел.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..
" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..
"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..
"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..
"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..
Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
"Ако агресията на Русия срещу Украйна сложи важна черта върху международния правов ред, още по-бруталната агресия на Израел срещу Газа довърши това..