Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България. За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране за идеята си, която оценяват като "много добра ниша за развитие".
"Измислихме игра с образователна цел, която засяга темата киберсигурност. Решихме да помогнем на наши набори да се запалят по тази идея", разказва Галя.
Проучването, което са направили сред съучениците си като част от маркетинговата им стратегия показало, че голяма част от тях харесват морала като аспект на етичното хакерство. 64% изобщо не биха намерили нещо положително в етичното хакерство, 73% твърдят, че са участвали в обучение по киберсигурност, близо 26% не са участвали. И именно заради този процент създават играта.
В българските училища киберсигурността невинаги се засяга, отбелязва Галя. По думите ѝ, киберсигурността е важна, защото изгражда добри навици за дигиталния отпечатък.
"Темата ще става все по-актуална. Търсят се експерти все повече. Хората наистина трябва да се научат как да се предпазват", дава аргументи и Павел от екипа, който работи по играта.
Анализирани са били жанрове, които аудиторията им предпочита. Така било установено, че в играта трябва да присъства емпатия – играчът да се чувства отговорен за случващото се.
"Искаме чрез нашите герои да научим играча да разбира фишинг атаки, да се предпазва в интернет, да не му крадат информацията, да е отговорен с паролите, да внимава в социалните мрежи", добавя Никълъс.
"За да създадем силна парола, трябва да си измислим някоя дума – ако може да не е рождената ни дата или името на майка ни, и можем да променяме букви – О на нула, или А на @, за да се увеличи времето за пробиване на паролата", съветват още авторите на играта.
"Много рядко качвам в социалните мрежи къде се намирам и с какво се занимавам в личния си живот. Това може да навреди на нашето лично спокойствие. И другото - никога не знаем дали в бъдеще тази информация няма да бъде разглеждана по лош начин", дава пример Галя.
"Аз не качвам в интернет нищо, свързано с мен. Само понякога забавни спомени от ваканции или пътешествия с мои приятели", споделя Никълъс.
Играта на Никълъс, Галя, Александър и Павел е още е на етап разработка. Първо ще пуснат безплатна демоверсия, а после ще я продават сред тийнейджърите. Планират и образователни пакети с лицензирани копия, насочени към училищата.
"Така че учениците хем да се забавляват, хем да научават нещо ново."
Засега планират да поддържат играта с хоризонт от 4 години. Вече имат разговори с инвеститори, които подпомагат стартъп проекти.
"Образованието трябва да бъде такова – реално, в реална среда, да е по-менторско, отколкото наставническо", коментира Петър Кънчев, преподавател по киберсигурност и медийна грамотност в цифровия иновационен хъб "Тракия", ментор на Никълъс, Галя, Александър и Павел.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Бойко Борисов се чувства силен и иска да наложи своите условия в преговорите за правителство. Това мнение изказа пред БНР политологът доц. Иво Инджов..