Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има идея инициативата да се насочи и към началните училища

Всички детски градини във Велико Търново със свои библиотеки

В мащабна кампания над 1000 дарители осигуриха повече от 4000 книжки

| Репортаж
7
Снимката е илюстративна
Снимка: БТА

Всички детски градини в община Велико Търново ще имат свои библиотеки. Идеята се сбъдна, благодарение на мащабна дарителска кампания, в която се включиха над 1000 дарители и осигуриха повече от 4000 книжки за децата.

Приказни мини библиотеки ще имат 23-те великотърновски детски градини. В тези учебни заведения книжки не се купуват често, а историите и героите в тях са много важни за възпитанието на децата, казва Албена Генчева, директор на детските градини "Слънце" във Велико Търново и "Пинокио" в село Самоводене:

"С книгата още в най-ранна детска възраст, до 7 години, ние ще възпитаме децата да бъдат добри хора, да бъдат умни и любознателни. Напоследък модерните технологии изместиха мястото на книгата и ние сме хората, будителите, които още в детската градина да научим децата, че книжката е много ценна".

Децата си го поискаха и нямаше как да не го направим, обясни за БНР общинският съветник Димитър Манолов, председател на гражданското сдружение "Заедно можем всичко":

"Винаги от сдружението сме твърдели, че най-голямата инвестиция са нашите деца. Това е, може би, най-голямата кауза, която е организирана в полза на децата на Велико Търново. Дарителите са над 1200, а книжките са над 4000. Всички 23 детски градини в община Велико Търново ще имат уникални детски библиотеки и се радваме на огромната подкрепа на общността".

И децата с родителите си, спортните клубове, баби и дядовци се включиха в кампанията да купуват и даряват детски книжки за приказните библиотеки в детските градини.

"Майка съм на две деца и двете се включиха в инициативата. Книгата води само към добро и да помогне на човек. С книжката децата си изграждат сами представи, а не да ги получават наготово. Напред излизат технологиите и книгите остават на заден план. Искам децата да обичат книгите. Това е интересна инициатива, защото кара малките деца да започнат да четат. Добрият пример трябва да бъде заразен и трябва да им се дава пример още от ранна възраст. Всичко, свързано с деца, е много чисто и истинско и се прави от сърце", споделиха родители.

Инициативата беше подкрепена и от Регионалната библиотека "Петко Славейков" във Велико Търново. С книгите пазим и езика си, подчертава заместник библиотечният директор Иван Александров:

"Библиотеката и инициативата работят преди всичко за повишаване на грамотността. Стремим се да подобрим и правоговорните възможности. Децата да обичат книгите".

Организаторите се отблагодариха на дарителите с концерт на талантливите великотърновски деца, по време на който се роди идеята инициативата да се разрасне и да се съберат книжки и за библиотеките в началните великотърновски училища.

Снимки в галерията: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Шестото издание на образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново

24.9.2025г. – За първи път образователната кампания „Пресичам безопасно с TEDI” стартира от Велико Търново. Шестото издание на инициативата бе поставено в основно училище "Патриарх Евтимий", където първокласници придобиха ценни знания за пътната безопасност от представители на Главна дирекция „Национална полиция“. Техен верен спътник в уроците бе..

публикувано на 06.10.25 в 16:15
Стефан Курдов

Стефан Курдов защитава правата на бездомните животни във Варна

От 50 до 300 лева е глобата, ако храниш бездомно животно във Варна. С това са се преборили доброволците от координационен център за противодействие на насилието над животни "Зоопатрул"с председател журналистът на свободна практика Стефан Курдов. Предстои тя да бъде отменена от Общинския съвет. Той и неговите съмишленици успяха да осигурят 120 хиляди..

публикувано на 05.10.25 в 05:22
Весела Дякова

Весела Дякова: В обучението по музика най-важна е дисциплината

Музикалният педагог Весела Дякова ван Авермат е посветила целия си живот на музиката и работата с деца . Петнадесет години г-жа Дякова е преподавала клавирен съпровод в Музикалното училище в Пловдив. След 1989 г. продължава учителската си дейност в Белгия. Запалила е десетки деца по музиката, а нейни възпитаници сега се изявяват по международните..

публикувано на 04.10.25 в 09:00
Творбата

Ярката и неудобна живопис на тандема Валентина Чернева - Cherry и Милен Маринов

Ярка и неудобна живопис. Така можем накратко да опреелим творбите на тандема художници Валентина Чернева - Cherry и Милен Маринов. Двамата имат прясно открита изложба, носеща името “Под едно небе 2” в пловдивската галерия “Възраждане” .  Часове след събитието те дойдоха в студиото на Автономията , за да се изкажат за каквото ги..

публикувано на 30.09.25 в 20:33
Чавдар Киселинчев

Спомняме си за Чавдар Киселинчев

Спомняме си за Чавдар Киселинчев. Той е един от най-авторитетните външнополитически коментатори в Българското национално радио. Красив ум, човек с голяма обща култура, впечатляващи познания за процесите в света, които е обяснявал на младите си колеги в БНР, които са го слушали с удоволствие. Липсата на коментатори от такъв ранг създава..

публикувано на 29.09.25 в 13:00
Зорница Христова

Зорница Христова - гост в "Горещо сърце": Лесно е да се влюбиш в четенето

В рубриката "Горещи сърца" срещата е със Зорница Христова, жена, която впечатлява със спокойствието си и с искреността, с която говори за книгите. Тя е писател и преводач, един от създателите на издателство ,"Точица". Завършила е английска филология в Софийски университет.  Автор е на книгите "Вкусна география" и ,"Когато искам да..

публикувано на 28.09.25 в 09:00
Историята на Силистра

Историята на Силистра - белязана от различни епохи и културни влияния

След възвръщането на Южна Добруджа към България с Крайовския мирен договор през 1940 г. Силистра се превръща в културна столица на региона. Изследване, базирано на публикации във в. "Подем", излизал през тези години в региона, показва как градът бързо възстановява и развива културния си живот. Проучването е дело на дългогодишния..

публикувано на 28.09.25 в 07:50