Студенти от четири български университета представят своя прочит на спектакли, поставени от пет от водещите български театри.
Проектът "Плакатът работи" е на Художествената галерия "Петко Чурчулиев" в Димитровград. Великотърновският театър "Константин Кисимов" е първият в страната, където се представя изложбата със студентските театрални плакати. Проектът се финансира от фонд "Култура".
Плакатите са 24 от постановки, поставени през последната година в пет културни института в страната - великотърновският театър, театър "Българска армия" в София, Куклен театър - Пловдив, Драматичен театър "Адриана Будевска" в Бургас и в Общинския драматичен театър "Апостол Карамитев" в Димитровград.
Плакатите са дело на 12 студенти от Художествената академия в София и нейния филиал в Бургас, Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
Дали публиката ще влезе в театралната зала, за да гледа дадена постановка, много зависи и от нейния плакат, казва Васил Вълчев, директор на великотърновския музикално-драматичен театър:
"Със сигурност плакатът е едно от най-важните неща. Плакатът е нещо, кото зрителят оценява. И със сигурност по-големите продажби зависят и от самия плакат".
Да се възроди театралният плакат е в основата на идеята за студентската изложба „Плакатът работи“, обясни Емилия Стоева, уредник в димитровградската художествена галерия, събрала в проекта си студентските работи:
"Нашата галерия единствена в страната пази архива на театралния плакат от 80-е години. Много присърце приехме идеята да възродим театралния плакат, който в последните години е почти изчезнал".
Днешните театрални плакати са коренно различни от онези от преди 40 и повече години. Тогава театралният плакат е бил отдушник на системата, коментира Антоанета Станчева, театрален консултант на проекта:
"Имало е специфичен бунт в плаката и в графичния израз на плаката – стилизиран, мощен усмиващ. Бил е изключително висока летва за самия художник".
Плакатното мислене е много специфично и ролята му е "да удари с чук" зрителя и да го накара да си плати билета и да влезе за гледа театралната постановка. Плакатът трябва да провокира публиката да се замисли, казва Антоанета Станчева:
"Виждате евтиният плакат, най-популярният плакат с жестоко насилени, усмихнати актьори, той във времето не издържа. Ако искаме да възпитаваме мислеща нация, трябва визуалното изкуство на улицата, защото плакатът е изкуство на улицата, трябва да замисли публиката. Плакатът трябва да вкара всъщност публиката обратно".
Преслава Тодорова и Силвия Николова са студентки от Великотърновския университет и имат вече по няколко плаката за театрални постановки. За проекта „Плакатът работи“ са направили плакат за оперетата „Страната на усмивките“ от Лехар за МДТ „Константин Кисимов“ и за пиесата на Оскар Уайлд „Колко е важно да бъдеш сериозен“, поставена в театър „Българска армия“.
"Работата беше много приятна. Срещнах се с режисьора, изгледах една репетиция. Водещото при създаването на плаката е действително да провокираме хората. Правят се много чернови, които отиват в кошчето. Понякога плакат се прави за седмица, понякога отнема месец, два", споделиха студентките.
Младите плакатисти са много талантливи, но трябва да имат характер, да не се предават и да знаят, че носят своя маршалски жезъл, казва Антоанета Станчева и сподели за основния проблем:
"Работодателят на плаката е слаб. Театрите не поръчват много често мислещи плакати. И миличките студенти, които са разработили плакатно мислене, понеже трябва да се хранят, отиват в рекламни фирми и забравят, че бяха едни страхотни плакатисти".
Театрални плакати се правят трудно, казва директорът на великотърновски театър Васил Вълчев:
"Много е особена динамиката в правенето на плакати и до голяма степен зависят от репертоарните планове на театрите. А те в днешно време налага се да се променят".
Изложбата със студентските плакати ще остане във фоайето на великотърновския театър до средата на януари догодина, след което ще гостува на кукления театър в Пловдив.
По темата слушайте в звуковия файл.
В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали под 80-годишна..
Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..
Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..
Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..
Заместник-кметът в Община Варна с ресор "Правни въпроси" Диан Иванов напуска екипа на кмета Благомир Коцев. Здравословни и лични причини са го накарали да вземе това решение, обяви самият той по време на брифинг. Иванов благодари за доверието, което му е гласувал Коцев, като нaпрaви кратък отчет на дейността си. Той обобщи на какъв етап са..
Руската журналистка Екатерина Барабаш, заплашвана с 10 години затвор в страната си заради критики срещу войната в Украйна, е стигнала до Франция, където иска политическо убежище . Тя даде пресконференция в седалището на "Репортери без граници" в Париж. "В Русия вече няма журналистика" - заяви Екатерина Барабаш пред своите колеги на..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..