Пиесата е писана през 1967 година. Две години по-късно Марков емигрира, а през 1978 г. е убит в Лондон. Творчеството му е забранено у нас. По тази причина и пиесата е свалена от репетиции, в която младият тогава Йосиф Сърчаджиев участвал. Така 55 години по-късно той се връща към текста, но като режисьор.
"На кого от нас не се е случвало да има среща с някого, в която се доближават душите ни. Но затворът на реалността си има диктат. Срещата ни дава такава чудесни усещания за света, усещания за добрия човек, за другия. Дали ще е по време на пътуване с влак, със самолет, или на автобусна спирка, или на приятелски купон, или в един заседнал асансьор, тази среща няма да промени хода на живота ни, но тя резонира в нас завинаги и остава огромна следа", каза Сърчаджиев.
В спектакъла участват актьорите Гьорги Трайков и Янислава Линкова. Според тях предизвикателството е голямо, а пиесата не е лесна.
"Не е много често в живота на актьора да участва в такива екзистенциални любовни пиеси, където човек може да дълбае дълбоко в душата. Това е голямо предизвикателство за мен. И когато Йосиф Сърчаджиев ми се обади да ми предложи тази роля и ми показа този текст, в мен се появи страх и съмнение дали съм верният човек за тази роля", обясни Трайков.
Той каза още, че за него е голямо удоволствие да работи отново с Йосиф Сърчаджиев.
"Мисля, че той е един от малкото хора, останали живи, от които наистина може да се научи за този вид театър, който за съжаление си отива", каза още актьорът.
Янислава Линкова обясни, че преди години е играла в същата пиеса, но с друг партньор, с друг режисьор и при други обстоятелства. Сега отново ще трябва да влезе в тази роля.
"Това е жена, която отново е в някаква безпътица и търси излаз, търси спасение и го намира в един асансьор, в един човек, който свише й се предоставя, а какво се случва, ще видят зрителите, когато дойдат на спектакъла", каза още актрисата.
Сценографията е на Надя Василева - Ковачовска, музиката е на Камен Николов.
Още по темата в звуковия файл.
На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..
Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша. Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..
Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..
На 12 април от 19.00 часа в зала 9 на Национален дворец на културата ще бъде открито четвъртото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис” . Концертът “Фолклор и съвремие” е с участието на Ирина Георгиева – пиано, Милена Андреева – сопран и Георги Андреев – гъдулка - блестящи изпълнители, чиято артистична..
В събота - 12 април, от 20 часа българско време ще се състои световната премиера на документалния филм "Кентаврите". Това е 62-рата документална лента на режисьора Стилиян Иванов. Филмът е със субтитри на английски език и ще бъде достъпен за безплатно гледане в You tube канала на "Додо филм". "Той е продължение на поредицата за..
Не е често явление филхармония да получи званието почетен доктор от висше музикално училище? Това ще се случи през месец май в Тел Авив. Новината съобщиха на юбилейния двайсети гала форум на Висшето училище за музика "Бухман-Мета" при Телавивския университет. Нашите кореспондентки в Израел Феня и Искра Декало присъстваха на концерта под..
Фестивалите често дават шанс на публиката за незабравими преживявания. На 14 април в зала „България“, в рамките на 25-ото издание на Европейския музикален фестивал, срещата е с Камерния оркестър на Баварското радио, сформиран през 2000 г. от концертмайстора на прочутия Симфоничен оркестър в Мюнхен - Радослав Шулц. След дебюта си миналата година..
Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..