Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"По неясни критерии се избират членовете на Местните комисии за противообществени прояви, не са експерти"

Младен Владимиров: Трябва да обръснем действащия брадат закон за детето от 1968 г.

"Особена характеристика на днешните дигитални деца е неумението да отлагат удоволствието, страхът, че пропускат възможности"

| Интервю
Младен Владимиров
Снимка: Мария Филева

Имаме много институции "за детето", но едната не знае какво прави другата. Трябва да се направи проверка на всички, за да не се окаже, че са изхарчени едни милиони, а резултат никакъв, предупреди психологът Младен Владимиров, специалист по семейно консултиране и кризисна интервенция при екстремни ситуации психолог, в интервю пред БНР.

Той е категоричен, че е време да има стратегия за детето и да се обръсне действащият брадат закон от 1968 – 1969 година.

В предаването "Неделя 150" той коментира причините да агресията сред подрастващите и какво трябва да предприеме, за да се преодолеят случаите на насилие при малолетни и непълнолетните.

"Младите хора се чувстват много самотни – социализирани и интегрирани са само във виртуални свят и са силно задоволени. Когато едно дете е задоволено става агресивно. Трябва да помислим, стимулиращи напитки, наргилета, балони, никой не ги регулира. Работя с тийнейджъри 14 +, облечени с една особена спортна марка на български силов атлет и казват, "аз ги нося, защото освен, че са скъпи, показвам моя имидж, но изглеждам и като хулиган". Искаме да всяваме страх и през него да си да управляваме взаимоотношенията с другите", сподели Владимиров.

Убеден е, че трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива:

"Дано да съм лош пророк, но ще видите, сега и през зимната ваканция ще има подобен тип инциденти в моловете. Ние като цяло се грижим повече за автомобилите си в зимни условия, отколкото за децата в зимни условия. Това насилие и сблъсъци между малолетни и непълнолетни, защото става хладно, освен това има мода да се снима. И лятото имаше клипчета от търговския център на бул. "Черни връх" в София."

Психологът припомни, че преди години е направен опит за стратегия за детето "и едни хибридни войни пипнаха родителски страхове и ние оставихме децата на самотек".

"Малолетни и непълнолетни живеят с разбирането, че нищо не ги грози, те не носят  наказателна отговорност, бидейки неформирани като личности. Чета в коментари, че има носталгия за връщане на ТВУ-тата", каза Владимиров.

И смята, че действащият брадат закон  от 1968 – 1969 г. трябва да се трансформиран в "отношение с деца в конфликт със закона", а не извършвайки противообществени прояви. И още, "ако правим повече училища, а не корекционни заведения, и знаем какво правим в тези училища, може би ще намалим бройките на агресията".

Владимиров посочи, че съвременното училище е по-дигитално и съвременните деца са по-дигитални. 

"Освен това една особена характеристика на днешните дигитални деца е неумението да отлагат удоволствието, страхът от това, че пропускат възможности. Ако разговаряте с млад човек, той ще ви даде плановете си за седмица, той нямат дългосрочен поглед", обясни психологът.

Като друг проблем посочи съществуването на Местните комисии за противообществени прояви, рудиментарен (закърнял) орган и "не върши работа":

"Често са подчинени на кмета и по неясен критерии се избират хората – членове на тези комисии. Тези хора нямат експертизата. Те се институция, която установява какво се е случило, прави доклад, избира мярката и я прилага,  и следи изпълнението. Кой ги контролира? Тези хората има бюджети и ги използват за тиймбилдинги, но когато трябва да направят оценка риска те работят на ангро. Правят един спортни прояви, въпреки че в определен в район има молове и това е предпоставка, децата да извършват кражби."

Владимиров препоръча училището повече да говори как се учи, а не какво се учи. 

"Когато не можем да управляваме дисциплината и не се справяме с поведението, няма значение какво ще им преподаваме, защото тях ги няма там и не ни чуват. Трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива", аргументира се психологът.

А за изход от ситуацията и намаляване на агресията той коментира:

"Младите имат нужда от изява, а все по-трудно е младият човек, особено момче, да намери форма на изява. Младежкият спорт и детският са били по-добре заложени преди и там намират форма да се изявят. Имало други е други видове извънкласни форми, но сега са скъпи за родителите. Казармата е била форма на изява и е имало визия как се развива един млад човек. В момента младите момчета, в тези сблъсъци намират единствената форма на съзряване и единствената им цел на съзряване е да изкарат шофьорска книжка, това е толкова тъжно. Матурите казват е зрелостен изпит. Каква зрялост мери този изпит, какво значение има, че един човек излиза с битове информация, когато не сме развили социални умения.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелски танкове край границата с Ивицата Газа.

Тръмп: Израел се съгласи на 60-дневно прекратяване на огъня в Газа

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че Израел се е съгласил на необходимите условия за 60-дневно прекратяване на огъня в ивицата Газа. По думите му Катар и Египет, които са положили много усилия, за да помогнат за постигането на мир, ще представят окончателното предложение. "Израел се съгласи на необходимите условия за финализиране..

публикувано на 02.07.25 в 07:53
Американската зенитно-ракетна система MIM-104 Patriot, архив.

САЩ спират част от доставките на ракети за ПВО и боеприпаси за Украйна

Съединените щати спират някои доставки на ракети за противовъздушна отбрана и други боеприпаси за Украйна поради опасения, че собствените им запаси от такива материали са намалели твърде много, заяви говорителката на Белия дом Анна Кели. Боеприпасите бяха обещани на Украйна по време на управлението на президента Джо Байдън. Фридрих Мерц..

публикувано на 02.07.25 в 07:47

Среща на началниците на отбраната на България, Турция и Румъния в София

Началниците на отбраната на Румъния и Турция ще имат среща днес в София. По покана на началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов висшите военни ще обсъдят въпроси за укрепването на сигурността в Черноморския регион. Срещата на началниците на отбраната ще се състои на фона на препоръките от НАТО за повече ангажираност на страните от Европа..

публикувано на 02.07.25 в 07:46
Колаж на агенция

Правителството ще актуализира националния план за въвеждане на еврото

Правителството ще актуализира националния план за въвеждане на еврото. На редовното си заседание министрите ще гласуват и осигуряването на  бутилирана питейна вода от държавния резерв. Тя ще се отпусне по искане на кмета на община Свищов за селата Хаджидимитрово и Горна Студена, в които от края на юни бе обявено бедствено положение, заради..

публикувано на 02.07.25 в 07:38

Румен Радев ще посети авиобаза "Граф Игнатиево"

Президентът Румен Радев ще посети днес авиобаза "Граф Игнатиево".  Държавният глава ще се запознае с процеса по приемане и усвояване на изтребителя Ф-16 Блок 70 и етапите на изграждане на необходимата инфраструктура.

публикувано на 02.07.25 в 07:37

Младите медици оповестяват предложенията си за подобряване условията на труд

Младите медици от инициативата "Бъдеще в България" инициират дискусия в Народното събрание, на която ще оповестят предложенията си за подобряване на условията на труд. Минималната заплата за лекар без специалност, за начинаещ стоматолог или фармацевт да бъде 150 процента от средната работна заплата за страната е едно от исканията им към..

публикувано на 02.07.25 в 07:30

Фестивалът "Шарено петле" - куклен свят, отворен за деца и възрастни

В Плевен се провежда осмото издание на международния фестивал за куклено изкуство "Шарено петле" . Спектаклите се играят както на сцената на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" , така и в парка на Историческия музей. Амбицията на организаторите е да представят нови решения на истории, които всички познаваме , затова са подбрани..

публикувано на 02.07.25 в 06:56