Имаме много институции "за детето", но едната не знае какво прави другата. Трябва да се направи проверка на всички, за да не се окаже, че са изхарчени едни милиони, а резултат никакъв, предупреди психологът Младен Владимиров, специалист по семейно консултиране и кризисна интервенция при екстремни ситуации психолог, в интервю пред БНР.
Той е категоричен, че е време да има стратегия за детето и да се обръсне действащият брадат закон от 1968 – 1969 година.
В предаването "Неделя 150" той коментира причините да агресията сред подрастващите и какво трябва да предприеме, за да се преодолеят случаите на насилие при малолетни и непълнолетните.
"Младите хора се чувстват много самотни – социализирани и интегрирани са само във виртуални свят и са силно задоволени. Когато едно дете е задоволено става агресивно. Трябва да помислим, стимулиращи напитки, наргилета, балони, никой не ги регулира. Работя с тийнейджъри 14 +, облечени с една особена спортна марка на български силов атлет и казват, "аз ги нося, защото освен, че са скъпи, показвам моя имидж, но изглеждам и като хулиган". Искаме да всяваме страх и през него да си да управляваме взаимоотношенията с другите", сподели Владимиров.
Убеден е, че трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива:
"Дано да съм лош пророк, но ще видите, сега и през зимната ваканция ще има подобен тип инциденти в моловете. Ние като цяло се грижим повече за автомобилите си в зимни условия, отколкото за децата в зимни условия. Това насилие и сблъсъци между малолетни и непълнолетни, защото става хладно, освен това има мода да се снима. И лятото имаше клипчета от търговския център на бул. "Черни връх" в София."
Психологът припомни, че преди години е направен опит за стратегия за детето "и едни хибридни войни пипнаха родителски страхове и ние оставихме децата на самотек".
"Малолетни и непълнолетни живеят с разбирането, че нищо не ги грози, те не носят наказателна отговорност, бидейки неформирани като личности. Чета в коментари, че има носталгия за връщане на ТВУ-тата", каза Владимиров.
И смята, че действащият брадат закон от 1968 – 1969 г. трябва да се трансформиран в "отношение с деца в конфликт със закона", а не извършвайки противообществени прояви. И още, "ако правим повече училища, а не корекционни заведения, и знаем какво правим в тези училища, може би ще намалим бройките на агресията".
Владимиров посочи, че съвременното училище е по-дигитално и съвременните деца са по-дигитални.
"Освен това една особена характеристика на днешните дигитални деца е неумението да отлагат удоволствието, страхът от това, че пропускат възможности. Ако разговаряте с млад човек, той ще ви даде плановете си за седмица, той нямат дългосрочен поглед", обясни психологът.
Като друг проблем посочи съществуването на Местните комисии за противообществени прояви, рудиментарен (закърнял) орган и "не върши работа":
"Често са подчинени на кмета и по неясен критерии се избират хората – членове на тези комисии. Тези хора нямат експертизата. Те се институция, която установява какво се е случило, прави доклад, избира мярката и я прилага, и следи изпълнението. Кой ги контролира? Тези хората има бюджети и ги използват за тиймбилдинги, но когато трябва да направят оценка риска те работят на ангро. Правят един спортни прояви, въпреки че в определен в район има молове и това е предпоставка, децата да извършват кражби."
Владимиров препоръча училището повече да говори как се учи, а не какво се учи.
"Когато не можем да управляваме дисциплината и не се справяме с поведението, няма значение какво ще им преподаваме, защото тях ги няма там и не ни чуват. Трябва обществото да си помисли какво дава на децата перспектива", аргументира се психологът.
А за изход от ситуацията и намаляване на агресията той коментира:
"Младите имат нужда от изява, а все по-трудно е младият човек, особено момче, да намери форма на изява. Младежкият спорт и детският са били по-добре заложени преди и там намират форма да се изявят. Имало други е други видове извънкласни форми, но сега са скъпи за родителите. Казармата е била форма на изява и е имало визия как се развива един млад човек. В момента младите момчета, в тези сблъсъци намират единствената форма на съзряване и единствената им цел на съзряване е да изкарат шофьорска книжка, това е толкова тъжно. Матурите казват е зрелостен изпит. Каква зрялост мери този изпит, какво значение има, че един човек излиза с битове информация, когато не сме развили социални умения."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Пожар горя в жилищен блок в столичния кв. "Банишора", на улица "Клокотница". От пожарната съобщиха за БНР, че сигнала е подаден малко преди 10 часа. На място са изпратени три противопожарни екипа с 15 служители и линейка. Евакуирани са хората от жилищния блок. Няма данни за пострадали и загинали. Огънят вече е потушен. Тепърва..
Жълт код за студено време е обявен за всичките 28 области на страната. Максималните температури са отрицателни , като на повечето места те са от -5 до 0 градуса. Хората се оплакват, че снегът в кварталите не е почистен и всичко е заледено. "Пред моето общежитие в Студентски град - домакините и охраната чистят, сипват сол. Основните улици и..
Във Велико Търново призивът за бойкот на големите търговски вериги днес не се случва. Пазаруват, както пенсионери, така и хора на средна възраст. Ниските доходи в комбинация с промоциите не обезлюдиха големите магазини във Велико Търново, а на касите има обичайните опашки от хора: "Хората са гладни, няма как да разчитат на тези хора, че..
Въоръжените сили на САЩ и Мексико се договориха да извършват координирани патрули от двете страни на общата граница, да засилят обмена на информация и да подобрят методите за комуникация, за да укрепят сигурността на границата, предаде Ройтерс. Командващият северноамериканското командване на въоръжените сили на САЩ генерал Грегъри М. Гийо и..
Пенсионерите с ниски доходи в Гърция няма да заплащат за лекарства по решение на правителството. Пенсионерите с ниски доходи от следващия месец няма да заплащат за лекарства, съобщават от министерството на здравеопазването. Досега те плащаха 25% от стойността на необходимите лекарства. Задължително условие е да са навършили 65 години...
Криминално проявен от Лом е задържан в полицията, след като ударил непълнолетно момиче в ученически автобус. Пострадалата ученичка е прегледана в спешния център на болницата в Лом и е освободена за домашно лечение. Четири непълнолетни момичета се сбили в ученическия автобус, който пътувал по линията Лом – квартал "Момин брод" – Сталийка..
"ЕС трябва да се приспособи към новите реалности". Такова изявление по повод предстоящите руско-американски мирни преговори за Украйна направила вчера една от делегациите на редовното заседание на Комитета на постоянните представители в Брюксел, съобщиха дипломатически източници. Представителите на неназованата страна допълнили, че "няма да..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..