Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски.
Той подчерта, че в близките години висшето образование и научно-изследователската работа ще претърпят значителни промени. Те са свързани с необходимостта научно-изследователската дейност да бъде по-пряко свързана с нуждите на цялото общество, обясни проф. Лалов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".
От друга страна той отбеляза и финансирането на българската наука – освен държавно и от фирми, то се прави и по европейски проекти, които, според него, в близките години ще бъдат насочени много по-прагматично отколкото сега. По думите му това ще даде отражение на научната тематика.
"Науката е сложна система. Тя не е - само да дадеш пари за приложение и то се получава. Необходимо е обучение и на специалисти. От друга страна – тези специалисти трябва да имат общ поглед, трябва да имат фундаментална подготовка. Много по-широки познания трябва да има. Тогава ще се види, че българската, пък и европейската наука вървят в крак с времето".
Според него европейската наука сега малко "коцука". Не е достатъчно финансирана, обясни проф. Лалов. Също така като че ли консерватизмът в Европа все още е по-силен отколкото е в САЩ и Китай, добави той. Затова професорът смята, че предстои промяна, която обаче не може да се случи изведнъж. По думите му това ще стане за няколко години, включително при българската наука.
Проф. Лилов изтъкна, че задържането на младите учени в България е сложен проблем. По думите му са направени стъпки по отношение на заплащането на българските учени. Апаратура също се доставя по проектите, допълни той. Според него обаче трябва и работа в колективи.
Ученият подчерта, че е остър проблемът с учителите по физика в средното образование:
"В България са необходими не по-малко от 1000 учители по физика, а може би и повече. Имаме хроничен недостиг и той се отразява в начина на преподаване".
Науката е безкрайна в своето развитие, отбеляза още проф. Иван Лилов и бе категоричен, че ще има нови открития във физиката.
Цялото интервю на Валерия Николова с проф. Иван Лалов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..
От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..
Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..
Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента. Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..
България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо. Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..
У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем..