Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Иван Лалов: Необходими са не по-малко от 1000 учители по физика

| Интервю
Снимка: Валерия Николова

Българското висше образование върви приблизително в правилната посока. Това мнение изказа пред БНР проф. Иван Лалов - български физик, професор в Софийския университет, ректор на университета в периода 1993 - 1999 г. и министър в служебното правителство на Стефан Софиянски.

Той подчерта, че в близките години висшето образование и научно-изследователската работа ще претърпят значителни промени. Те са свързани с необходимостта научно-изследователската дейност да бъде по-пряко свързана с нуждите на цялото общество, обясни проф. Лалов в интервю за предаването "Хоризонт до обед".

От друга страна той отбеляза и финансирането на българската наука – освен държавно и от фирми, то се прави и по европейски проекти, които, според него, в близките години ще бъдат насочени много по-прагматично отколкото сега. По думите му това ще даде отражение на научната тематика.

"Науката е сложна система. Тя не е - само да дадеш пари за приложение и то се получава. Необходимо е обучение и на специалисти. От друга страна – тези специалисти трябва да имат общ поглед, трябва да имат фундаментална подготовка. Много по-широки познания трябва да има. Тогава ще се види, че българската, пък и европейската наука вървят в крак с времето".

Според него европейската наука сега малко "коцука". Не е достатъчно финансирана, обясни проф. Лалов. Също така като че ли консерватизмът в Европа все още е по-силен отколкото е в САЩ и Китай, добави той. Затова професорът смята, че предстои промяна, която обаче не може да се случи изведнъж. По думите му това ще стане за няколко години, включително при българската наука.

Проф. Лилов изтъкна, че задържането на младите учени в България е сложен проблем. По думите му са направени стъпки по отношение на заплащането на българските учени. Апаратура също се доставя по проектите, допълни той. Според него обаче трябва и работа в колективи.

Ученият подчерта, че е остър проблемът с учителите по физика в средното образование:

"В България са необходими не по-малко от 1000 учители по физика, а може би и повече. Имаме хроничен недостиг и той се отразява в начина на преподаване".

Науката е безкрайна в своето развитие, отбеляза още проф. Иван Лилов и бе категоричен, че ще има нови открития във физиката.

Цялото интервю на Валерия Николова с проф. Иван Лалов в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.  


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фолкер Тюрк: ЕС е ключов съюзник на правозащитниците по света

Законните протести са ограничавани, репресиите се увеличават, общественото пространство намалява, а критичните гласове са подложени на атака. За това предупреди върховният комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк във връзка с днешния Международен ден на правата на човека . Всеобщата декларация за правата на човека държи рекорда на Гинес..

публикувано на 10.12.24 в 06:47
Николай Михайлов

Николай Михайлов: Корупцията е условието на българския политически живот

"Управляващите прокуратурата са хора, които знаят нещо, за което гражданството не си дава сметка докрай – че нищо не може да се направи,  защото това е елит, който не може да бъде контролиран от закона . Той самият е собствен закон. Това да се разплита чрез юридически средства, да се решават политически кариери, да бъдат детронирани политически..

публикувано на 07.12.24 в 14:13

В Ямболско прегледаха над 1600 овце и кози: Няма чума и шарка

Ветеринарите в Ямболско прегледаха през последните няколко дни над 1600 овце и кози за признаци на заболяванията шарка и чума.  Ветеринарите влязоха в стадата в шест ямболски села, тъй като попадат в 10-километровата санитарна зона около регистрираното в края на ноември огнище на шарка в сливенското село Желю войвода. Направените прегледи на..

публикувано на 06.12.24 в 14:51
проф. Борис Богов

Проф. Борис Богов: 9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване

9 от 10 човека у нас не знаят, че имат хронично бъбречно заболяване. Това съобщи пред БНР проф. Борис Богов, главен координатор на Експертния съвет по нефрология към министъра на здравеопазването. "Хроничното бъбречно заболяване е глобален проблем за общественото здраве. В последната година се заговори за пандемия от заболяването.  О коло..

публикувано на 06.12.24 в 11:30
Пампорово

Готови ли са ски курортите ни за идващия зимен сезон?

На 14 декември ще е официалното откриване на ски сезона в Банско , съобщи пред БНР Иван Обрейков от фирмата концесионер "Юлен".  От утре обаче отваря ски зоната - всички писти и съоръжения са готови и ще работят от 6 декември . "Целият ски курорт започва да работи - заведения, лифтове, пързалката", уточни той. Започваме с цените от миналата..

публикувано на 05.12.24 в 11:24

Д-р Йордан Господинов: Имаме достатъчно качествена българска риба на достъпни цени

В момента има много риба в България, много добри производители сме. Освен това сме на много високо европейско ниво на преработка.  Това заяви пред БНР д-р Йордан Господинов - изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ Фиш и председател на Консултативния съвет за Черно море.  По думите му това, което в..

публикувано на 05.12.24 в 09:55