Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.
Развитието на технологиите, появата на изкуствения интелект и огромните финансови потоци към една нова сфера, проектират за нас бъдеще, каквото не сме си представяли. Затова и все по-често ще чувате за космическа политика, космическа икономика и космическа екология.
За космическа индустрия и за нови космически открития, които да бъдат полезни тук, на Земята. За възможности човекът да достигне оптически или физически до по далечни обекти, дори извън нашата Слънчева система. А какво ще открием там, времето ще покаже. Както всяка икономическа сфера, така и Космосът е обект на конкуренция и голям финансов оборот.
В тази космическа надпревара вече има толкова много участници и претенденти за космически контент и ползи. От друга страна, чистата наука за Космоса търси отговори на толкова много въпроси, нови физични закони, химични формули и нови условия за живот, извън нашите представи. Други слънчеви системи, където греят по две слънца, екзопланети и повторни нови. Всичко това води човечеството напред и нагоре, към нови светове и нови способности.
"Баща ми е професор по астрономия, от малък съм закърмен с нощното небе и телескопите в България, разказа в "Нощен Хоризонт" Владислав Марчев, астрофизик, асистент в Института по астрономия на БАН.
"Това, че не виждаме звездите в нощното небе над големите градове се дължи на т. нар. "светлинно замърсяване", което е основният проблем, с който се сблъскват астрономите последното столетие. Преди десетилетия е имало връзка между нощното небе и хората, защото звездите са се виждали, нямало е такъв голям поток от различни източници на изкуствено осветление.
Звездите променят усещането, но днес това е невъзможно да стане навсякъде, поясни Марчев.
По думите му и днес хората копнеят да отидат в Космоса, защото това е заложено в човешката природа - любопитство и любознателност, съчетано с достигане на недостижимото.
Той разказа повече и за своите изследвания на симбиотични звезди.
По темата слушайте в разговора на Мая Данчева с Владислав Марчев в "Нощен Хоризонт".
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..