Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.
Развитието на технологиите, появата на изкуствения интелект и огромните финансови потоци към една нова сфера, проектират за нас бъдеще, каквото не сме си представяли. Затова и все по-често ще чувате за космическа политика, космическа икономика и космическа екология.
За космическа индустрия и за нови космически открития, които да бъдат полезни тук, на Земята. За възможности човекът да достигне оптически или физически до по далечни обекти, дори извън нашата Слънчева система. А какво ще открием там, времето ще покаже. Както всяка икономическа сфера, така и Космосът е обект на конкуренция и голям финансов оборот.
В тази космическа надпревара вече има толкова много участници и претенденти за космически контент и ползи. От друга страна, чистата наука за Космоса търси отговори на толкова много въпроси, нови физични закони, химични формули и нови условия за живот, извън нашите представи. Други слънчеви системи, където греят по две слънца, екзопланети и повторни нови. Всичко това води човечеството напред и нагоре, към нови светове и нови способности.
"Баща ми е професор по астрономия, от малък съм закърмен с нощното небе и телескопите в България, разказа в "Нощен Хоризонт" Владислав Марчев, астрофизик, асистент в Института по астрономия на БАН.
"Това, че не виждаме звездите в нощното небе над големите градове се дължи на т. нар. "светлинно замърсяване", което е основният проблем, с който се сблъскват астрономите последното столетие. Преди десетилетия е имало връзка между нощното небе и хората, защото звездите са се виждали, нямало е такъв голям поток от различни източници на изкуствено осветление.
Звездите променят усещането, но днес това е невъзможно да стане навсякъде, поясни Марчев.
По думите му и днес хората копнеят да отидат в Космоса, защото това е заложено в човешката природа - любопитство и любознателност, съчетано с достигане на недостижимото.
Той разказа повече и за своите изследвания на симбиотични звезди.
По темата слушайте в разговора на Мая Данчева с Владислав Марчев в "Нощен Хоризонт".
Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..
" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер" Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба, част от..
Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..
"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за..
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..