Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.
Развитието на технологиите, появата на изкуствения интелект и огромните финансови потоци към една нова сфера, проектират за нас бъдеще, каквото не сме си представяли. Затова и все по-често ще чувате за космическа политика, космическа икономика и космическа екология.
За космическа индустрия и за нови космически открития, които да бъдат полезни тук, на Земята. За възможности човекът да достигне оптически или физически до по далечни обекти, дори извън нашата Слънчева система. А какво ще открием там, времето ще покаже. Както всяка икономическа сфера, така и Космосът е обект на конкуренция и голям финансов оборот.
В тази космическа надпревара вече има толкова много участници и претенденти за космически контент и ползи. От друга страна, чистата наука за Космоса търси отговори на толкова много въпроси, нови физични закони, химични формули и нови условия за живот, извън нашите представи. Други слънчеви системи, където греят по две слънца, екзопланети и повторни нови. Всичко това води човечеството напред и нагоре, към нови светове и нови способности.
"Баща ми е професор по астрономия, от малък съм закърмен с нощното небе и телескопите в България, разказа в "Нощен Хоризонт" Владислав Марчев, астрофизик, асистент в Института по астрономия на БАН.
"Това, че не виждаме звездите в нощното небе над големите градове се дължи на т. нар. "светлинно замърсяване", което е основният проблем, с който се сблъскват астрономите последното столетие. Преди десетилетия е имало връзка между нощното небе и хората, защото звездите са се виждали, нямало е такъв голям поток от различни източници на изкуствено осветление.
Звездите променят усещането, но днес това е невъзможно да стане навсякъде, поясни Марчев.
По думите му и днес хората копнеят да отидат в Космоса, защото това е заложено в човешката природа - любопитство и любознателност, съчетано с достигане на недостижимото.
Той разказа повече и за своите изследвания на симбиотични звезди.
По темата слушайте в разговора на Мая Данчева с Владислав Марчев в "Нощен Хоризонт".
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..