Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.
Развитието на технологиите, появата на изкуствения интелект и огромните финансови потоци към една нова сфера, проектират за нас бъдеще, каквото не сме си представяли. Затова и все по-често ще чувате за космическа политика, космическа икономика и космическа екология.
За космическа индустрия и за нови космически открития, които да бъдат полезни тук, на Земята. За възможности човекът да достигне оптически или физически до по далечни обекти, дори извън нашата Слънчева система. А какво ще открием там, времето ще покаже. Както всяка икономическа сфера, така и Космосът е обект на конкуренция и голям финансов оборот.
В тази космическа надпревара вече има толкова много участници и претенденти за космически контент и ползи. От друга страна, чистата наука за Космоса търси отговори на толкова много въпроси, нови физични закони, химични формули и нови условия за живот, извън нашите представи. Други слънчеви системи, където греят по две слънца, екзопланети и повторни нови. Всичко това води човечеството напред и нагоре, към нови светове и нови способности.
"Баща ми е професор по астрономия, от малък съм закърмен с нощното небе и телескопите в България, разказа в "Нощен Хоризонт" Владислав Марчев, астрофизик, асистент в Института по астрономия на БАН.
"Това, че не виждаме звездите в нощното небе над големите градове се дължи на т. нар. "светлинно замърсяване", което е основният проблем, с който се сблъскват астрономите последното столетие. Преди десетилетия е имало връзка между нощното небе и хората, защото звездите са се виждали, нямало е такъв голям поток от различни източници на изкуствено осветление.
Звездите променят усещането, но днес това е невъзможно да стане навсякъде, поясни Марчев.
По думите му и днес хората копнеят да отидат в Космоса, защото това е заложено в човешката природа - любопитство и любознателност, съчетано с достигане на недостижимото.
Той разказа повече и за своите изследвания на симбиотични звезди.
По темата слушайте в разговора на Мая Данчева с Владислав Марчев в "Нощен Хоризонт".
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..
Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат..