Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Изглежда се водят някакви преговори с участието на Турция за запазване на руските бази - военноморската в Тартус и военновъздушната в Хмеймим"

Михаил Крутихин: Ердоган подложи динена кора на Путин

По думите му Ердоган е подкопал военното присъствие и влиянието на Русия в Близкия изток

| Интервю
Снимка: БТА

Руските власти официално потвърдиха информацията, че Башар Асад се намира със семейството си на сигурно място в Москва. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че решението за предоставянето на убежище на семейство Асад е лично на президента Владимир Путин. А по данни на Ройтерс операцията по евакуирането на сваления от власт сирийски лидер е ръководил лично руският министър на външните работи Сергей Лавров. Какво означава за Москва крахът на режима в Дамаск? И какво постигна Владимир Путин през деветте години от включването си в гражданската война в Сирия на страната на Асад през 2015 г. 

Интервю с Михаил Крутихин - иранист, арабист и бивш кореспондент на ТАСС в Дамаск, Бейрут и Техеран. 

Може ли да се вярва на твърденията на руските власти, че Башар Асад се намира на сигурно място в Москва?

Да, мисля, че може да се вярва. Потвърдено е официално. Помогнали са му да избяга заедно със семейството му. Носят се слухове, че са му съдействали не само руснаците, но и турците. Както и че е поискал от израелците да му помогнат да се скрие, в замяна на което е издал координатите на всички военни обекти на сирийската армия. Не зная дали може да се вярва на това.

Беше ли свалянето на Асад от власт изненада за Кремъл или все пак там са били предварително подготвени за подобен сценарий?

Мисля, че разузнаването е трябвало да знае за това. Нещо повече, руското разузнаване поддържа добри връзки с турското. Турците са подготвяли настъплението, но е възникнал проблем. Самите турци признават, че са очаквали бунтовниците да стигнат до Алепо, да го превземат и да разширят зоната си на влияние. Неочаквано обаче са установили, че армията на Асад не може да се съпротивлява и са разрешили на протурските сили да продължат настъплението си към Хама, Хомс и Дамаск.

Защо армията на Асад не оказа почти никаква съпротива?

Първо, армията на Асад не е толкова силна, колкото изглежда. Разполага с големи количества стара военна техника, но няма съвременни средства за радиоелектронна борба, за неутрализиране на дронове и не разполага с никакви дронове. Следователно не може да се съпротивлява срещу сили, които настъпват с помощта на безпилотни летателни апарати.

Сама по себе си сирийската армия е небоеспособна, както показаха предишните войни на арабите с Израел. Единствената боеспособна войскова част са така наречените сили "Тигър", кръстени на река Тигър, под командването на брата на Башар Асад  - Махер Асад. Те обаче не са достатъчни, за да защитят цялата страна.

Второ, страната беше защитавана от проиранската групировка "Хизбулла" и части на Корпуса на гвардейците на ислямската революция. "Хизбулла" и иранците обаче бяха заети с борбата срещу Израел, който унищожи около 80% от бойния потенциал на "Хизбулла".

Руската армия съкрати присъствието си в Сирия, защото бяха нужни войници и техника на украинския фронт. Изчезнаха и така наречените "вагнеровци", които бяха най-боеспособната сила, защитаваща режима на Асад.

Ще може ли Русия да се разбере с новата власт в Сирия, т.е. с тези, които доскоро наричаше терористи и периодично бомбардираше? И какво ще стане с руските военни бази в Тартус и Хмеймим?

До последно руски пилоти нанасяха удари по Идлиб, Алепо и Хама. Разрушиха университетска болница, където загинаха 56 души. В момента обаче наблюдаваме нещо странно. Руският военен конвой може да се придвижва съвсем спокойно към границата с Турция. Никой не го напада. Бунтовниците обкръжиха военновъздушната база в Хмеймим, където се намират руски военнослужещи и част от самолетите, но не атакуват. Могат да унищожат тази база, но не го правят. Изглежда се водят някакви преговори с участието на Турция за запазване на руските бази - военноморската в Тартус и военновъздушната в Хмеймим. Останалите пунктове, където бяха разположени руски войници, вече не съществуват.

Ще повлияе ли загубата на влияние в Сирия на позициите на Русия в Африка?

Да, експертите смятат, че това ще се отрази отрицателно на военния потенциал на Русия в Африка.

А как ще се отрази свалянето на Асад на отношенията между Путин и Ердоган?

Ердоган подложи динена кора на Путин. Той подкопа военното присъствие и влиянието на Русия в Близкия изток. За сметка на Русия, Иран и "Хизбулла" разшири турското влияние. Ще видим какво ще направи по-нататък, защото освен поддръжници на Ердоган в Сирия има и негови противници. Ако говорим обаче за Путин, Ердоган определено го наказа.

Как ще отвърне на удара Владимир Путин?

Никак. Той няма лостове за въздействие над Ердоган.

Защо Владимир Путин изпрати руски войски в Сирия през 2015 г. и какво всъщност постигна през 9-те години до свалянето на Асад от власт?

Както виждаме, постигна отрицателен резултат. Няма разширяване на руското влияние. Сирийските активи нямат никаква икономическа ценност. Залежите от петрол и газ са микроскопични и са нужни на самата Сирия. Путин не спечели нищо от икономическа и търговска гледна точка. От политическа - виждаме, че загуби всичко. Що се отнася до военното присъствие, един американски ескадрен миноносец може да унищожи базата в Хмеймим за 20 минути. Военното присъствие беше много условно.

Какъв беше поводът да се намеси в Сирия? На първо място бяха имиджовите съображения. Тогава, през 2015 г., никой от солидните световни политици не искаше да се ръкува с Путин. Русия беше изключена от Г-8. Разпаднали се бяха всички съюзи, в които Путин можеше да претендира за някаква водеща роля. За да седнат с него на масата за преговори и да се държат с него като с лидер на велика държава, той трябваше да демонстрира присъствие в Сирия. Тогава обяви, че създава широка антитерористична коалиция. Тя изобщо не беше широка, доколкото се състоеше от Асад, "Хизбулла" и Русия. За сметка на това обърка сметките на наистина широката международна коалиция. Все едно да си изсипеш боклука пред вратата на някого и след това да му предложиш да водите преговори как да почистите.
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слави Трифонов: Ясно казах, че ще направя всичко възможно да има правителство

По принцип, мразя да повтарям, обаче ситуацията налага да кажа още веднъж, че преди последните избори, аз ясно казах, че ще направя всичко възможно, ако зависи от мен, да има правителство. Също така казах, че няма да правя никакви договорки и дори няма да разговарям с Делян Пеевски и неговата партия. За разлика от голяма част от българските..

публикувано на 16.01.25 в 11:47
Президентът Румен Радев.

Румен Радев: Хоризонтът на правителството зависи от целите му

"Това правителство се роди най-вече от необходимостта да се сложи край на политическата криза и на този безкраен цикъл от избори. Хоризонтът му зависи от това какви цели си поставя и най-вече с какви средства и методи ще постига тези цели. Най-важното е да води политика и да работи в интерес на българския народ". Това заяви президентът Румен Радев..

публикувано на 16.01.25 в 11:40
Боян Магдалинчев

ВСС ще търси възможност да атакува в КС забраната да избира тримата големи в съдебната система

Представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев обяви, че съветът ще търси възможоност да атакува пред Конституционния съд наложената от депутатите забрана съдебни кадровици с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в съдебната система. Магдалинчев каза това минути след като ВСС отложи изслушването на Борислав Сарафов, който е единствен..

публикувано на 16.01.25 в 11:38

Депутатите одобриха кабинета "Желязков"

Народното събрание одобри предложения от ГЕРБ-СДС кабинет с премиер Росен Желязков. "За" правителството на ГЕРБ-СДС, БСП-Обединена левица и "Има такъв народ" гласуваха 125 депутати - от ГЕРБ-СДС, "Демокрация, права и свободи - ДПС", БСП-ОЛ и "Има такъв народ". "Против" бяха 114 депутати - от ПП-ДБ, "Възраждане", "ДПС - Ново начало" и МЕЧ. Нито..

публикувано на 16.01.25 в 11:25

Млада жена е с опасност за живота след катастрофа на АМ "Струма"

20-годишна жена е с черепно-мозъчна травма и опасност за живот, след като е катастрофирала около 23:50 часа снощи на АМ "Струма" - на изхода от тунел "Блатино", съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил.  Лекият автомобил се е движел с несъобразена с пътните условия скорост в посока Благоевград. Жената е загубила контрол и се е..

публикувано на 16.01.25 в 11:02

Обсъждат въвеждане на "оценка на дисциплината" в училище

Да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа. Предложението ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на образованието идната седмица. Това заяви директорът на Земеделската гимназия в Сандански Емил Терзийски, който би тревога в..

публикувано на 16.01.25 в 10:56

Дебат в НС преди вота за кабинета "Желязков"

Гласуването на кандидатурата на Росен Желязков за премиер, както и структурата и съставът на Министерския съвет, са първа точка в дневния ред на парламента. Предложеното правителство с премиер Росен Желязков е резултат от двумесечни преговори, завършили със споразумение между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и "Има такъв народ". От..

публикувано на 16.01.25 в 10:14