Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

| Интервю
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова
Снимка: Борислава Борисова

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци.

"След като съберем хранителните продукти, следва пакетиране. Във всеки пакет има от всички продукти, които събираме – с дълъг срок на годност. Правим пакетчета за всяко семейство или всеки човек, на когото ще даряваме. Следващия уикенд пътуваме. Между 500 и 600 души ще покрием със събраната храна на 1 декември", поясни в интервю за БНР Ваклина Стоянова от "Дари храна, дари любов", която учи фармация.

През отминалите събота и неделя доброволците са раздали дарения в района на Берковица и Чипровци, а следващия уикенд ще посетят села в общините Чипровци и Вълчедръм.

"Не планирах изобщо да се присъединявам, мислех само да съм дарител. Така се случи, че тогава беше изключително успешна кампания. В центъра имаше събирателен пункт, чиято опашка беше заела цялата улица. Не очаквах да видя такова нещо. Бях отишъл с две торби храна. Доброволците изобщо не стигаха", разказа доброволецът Александър Тодоров, който работи в сферата на дигиталния маркетинг. Той се е включил към организацията преди година импровизирано, в самия ден за събиране на даренията.

Държавата е забравила до голяма степен за хората, изградили страната. Днес българското село е занемарено, смята Александър. Според него е абсурдно за тези хора да се моли за милостиня.  

"Виждал съм много държави на запад, които по съвсем различен начин третират своите възрастни хора. Нищо общо с България!"

Селата в Монтанско, включени в кампанията, са били избрани на случаен принцип, уточни Ваклина. По думите ѝ кметовете оказват много полезно съдействие.

"Ние минаваме всяка къща, една по една, обикновено придружени от кмета. Успяваме да посетим възрастните хора, да си поговорят с нас. Много от тях имат близки – или по-далече в България, или в чужбина."

"Доста топло ни посрещат хората и ни приемат като роднини. В тези малки региони хората намаляват", сподели свои впечатления Александър.

Фондацията събира продукти основно по Великден и Коледа.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49
Риана Пратчет и Габриел Кент

Риана Пратчет и Габриел Кент за нуждата от магията и чудесата

Риана Пратчет и Габриел Кент се познават от 20 години. Работили в индустрията за видеоигри, двете избират да обединят сили и да създадат заедно с илюстратора Пол Кидби красивия "Наръчник за вещици на Тифани Сболки" – любима на читателите героиня на Тери Пратчет, започнала обучението си за вещица от 11-годишна.   Двете са в България, за..

публикувано на 13.12.24 в 17:26

Ще успее ли изкуственият интелект да мине теста "Не съм робот"?

Учените Андреас Плеснер, Тобиас Вонтобел и Роджър Ватенхофер от Швейцарския технологичен университет в Цюрих обявиха, че изкуственият интелект може да разбие версията на системата за проверка "Не съм робот" . Това са онези малки досадни дейности: да определите в кои картинки има светофар и кола или да вписвате произволно генериран код, преди..

публикувано на 09.12.24 в 10:14
Одеонът на древния Филипопол

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив

Одеонът на древния Филипопол е най-новото археологическо бижу на Пловдив.  Така освен античният театър, градът ще има има още една открита сцена, разбира се доста по-малка, завещана от античноста. Одеонът е разкрит при разкопки през 1988 г. на северната страна на форума.  Първите реставрационно-консервационни  дейности там..

публикувано на 08.12.24 в 09:27