Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план, заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев.
Напредъкът е минимален. За цяла година България не успя да изпълни няколко ангажимента, за да отпуши второто плащане, посочи той.
"Второто плащане продължава да виси. Вероятно ще виси още половин година. (…) Ако от Брюксел бяха публикували и негативните оценки, щяхме да видим какво българската страна е недовършила и буквално е излъгала, че е свършила."
"От 62 според ЕК са изпълнени 53, остават 9. От тези 9 българската страна в публичните си изявления приемаше за неизпълнени 3. Изведнъж обаче се оказа, че прословутата пътна карта за климатична неутралност също не беше гласувана. Заради нея и териториалните планове за справедлив преход се случи онова позорно среднощно заседание, в което се късаха кабели. Българските депутати ритнаха тези пари от бюджета."
Ако бяхме в редовно изпълнение на ПВУ, сега трябваше да сме на шестото плащане, а не да говорим за второто, напомни Петко Ковачев.
Политици и администрация заедно недолюбват темата за климата и правят всичко възможно да формализират някакви изменения, но нищо да не се случва, коментира той в предаването "Хоризонт до обед". Според него на законодателно ниво има "абсолютен бойкот".
В България, както и в други страни с по-голям климатичен скептицизъм, го има очакването за ревизия на Зелената сделка, но ЕК и ЕП дори в новия си консервативен формат по-скоро ще се опитат да подтикнат реиндустриализацията на ЕС при спазване на основните изисквания на Зелената сделка, изрази мнение Петко Ковачев.
Постоянните избори през няколко месеца са проблем. Парламентът се занимава с политическа пропаганда, а служебните кабинети не се чувстват дългосрочно обвързани с каквото и да е, отбеляза той.
Във връзка с либерализацията на пазара на електроенергия за битовите потребители Ковачев каза, че у нас в момента "продължава да има сделки, които на базата на вътрешна информация манипулират борсовите цени".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..
Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена. Онлайн петиция, която..
Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..
Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят . Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..
В Кипър по европейски проект ще бъдат засадени 18 000 дървета, образуващи 30-километров жив плет, за борба с климатичните промени и риска от превръщането на земеделски райони в пустиня. С две големи акции днес се открива новият залесителен сезон на острова, който продължава до края на януари. Около 7000 устойчиви на суша дървета и храсти ще бъдат..
Ново финансово споразумение за подпомагане на най-уязвимите държави беше постигнато на 29-ата климатична конференция на ООН в Баку, предадоха световните агенции. Целта е то да помогне на най-засегнатите правителства да се справят с последствията от глобалното затопляне, но сумата, която те ще получават всяка година, вече беше разкритикувана като..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
"В момента не можем да разкрием нашето местоположение. Съветвани сме и от органите на реда да не издаваме къде се намираме ". Това заяви пред БНР Калин..
Внесеният проектобюджет за следващата година предизвика недоволство в различни обществени сектори. Преди дни зърнопроизводителите обявиха, че са в..