Единственото конституционно и законосъобразно правилно решение към момента е Народното събрание най-накрая - след двугодишно забавяне - да изпълни задължението си да избере парламентарна квота в състава на Висшия съдебен съвет, което автоматично ще сложи край на цялата тази криза и на този дебат.
Това заяви пред БНР Владимир Николов, председател на Асоциацията на прокурорите.
"Другият аргумент за това защо възразявахме срещу законопроекта (за промeни в Закона за съдебната власт) е, че там е записано, че едва ли не чрез него щял да бъде мотивирано Народното събрание да избере парламентарна квота във ВСС и НС, цитирам, ще успее да направи това. Това задължение на НС тежи върху него от повече от 2 години, тежи и в момента. ... От кризата се излиза по един прост начин - всеки орган да спази Конституцията и законите такива, каквито са. Иначе тази временна ситуация в държавата, в изпълнителната власт, в законодателната власт - се прехвърля и в съдебната власт, където ще се репродуцира някакво временно положение, временни ръководители", коментира той.
По думите му, ако се спазват Конституцията и законите, нямаше да се стигне до ситуацията ВСС с изтекъл мандат да избира нов главен прокурор:
"Вкарани сме тук от неизпълнение на задължения, предписани в Конституцията от определени власти. ... Има решение на КС, то е ясно. Аз си мисля, че ВСС, след като процедурата един път беше спряна, той трябваше да я възобнови, както и направи, защото и върху него тежи това конституционно задължение да изпълнят правомощията си. Върху ВСС тежи и отговорността тази процедурата да е прозрачна, законосъобразна и да бъде избран ръководител на прокуратурата, който да покрива всички необходими критерии с оглед на обществения интерес".
Николов подчерта, че не се защитава конкретен човек (кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов - б.р.), а принципи:
"Казваме какви са опасностите, ако се върви по този път, както се случи грешката с Конституцията, може отново да се тръгне по този път, който аз вярвам, че той не е правилен".
Във връзка с поисканите имунитети на народни представители председателят на Асоциацията на прокурорите заяви:
"Прокуратурата по никакъв начин, категорично, не трябва да бъде употребявана в политически противоборства и да бъде използвана за политически цели. Всички заедно трябва да гарантираме, че няма да се случва".
Според него прокурорите, които са водили досъдебните производства, трябва да обяснят защо точно сега са поискани имунитетите на конкретните депутати.
Интервюто на Снежана Иванова с Владимир Николов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
В засегнатите от наводнението общини Царево и Несебър остава в сила обявеното бедствено положение . Четири са вече жертвите на придошлите води следствие от валежите във ваканционното селище "Елените", където днес продължава разчистването на пораженията. Очаква се да започне и изваждането на колите, отнесени в морето. Три екипа на..
Днес е 25-ата годишнина от падането от власт на Слободан Милошевич в бивша Югославия. На 5 октомври 2000 г. масови протести в Белград свалиха от власт националистическия лидер Слободан Милошевич, управлявал повече от десетилетие по време на кървави войни, тежки санкции и финансов колапс. Вълненията бяха предизвикани от отказа на президента да..
Две деца бяха убити, а още две са в критично състояние след стрелба в предградието на Хюстън - Енгълтън, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местните власти в щата Тексас. Шерифската служба на окръг Бразория написа в публикация във „Фейсбук“, че полицаи са се отзовали на сигнали за стрелба и са открили две застреляни деца - на 13 и на 4 години...
Полицията в Лондон съобщи, че най-малко 493 души са били арестувани за подкрепа на забранената група “Палестинско действие“, която беше класифицирана от правителството на Обединеното кралство като терористична организация по-рано тази година. По-голямата част от арестите бяха извършени на площад "Трафалгар", където около 1000 протестиращи седяха..
"Република Северна Македония е готова да окаже подкрепа за справяне с последиците от наводненията", съобщи в социалната мрежа "Екс" президентът Румен Радев след телефонен разговор с колегата си Гордана Силяновска. "Благодаря на президента Гордана Силяновска за конструктивния телефонен разговор и изразените съболезнования за жертвите при наводненията в..
"Бягане за животните" ще събере днес в Борисовата градина в София както хора, така и техните домашни любимци. Целта е набирането на средства за разкриване на киберпрестъпления срещу животни, както и спирането на строежа на мегаферми в България. Регистрацията започва в 10 часа, а самото бягане ще бъде от 11 часа край езерото "Ариана" в Борисовата..
Мирно шествие за солидарност с палестинския народ се организира днес по обяд в София. Планирано е шествието да започне в 12 часа пред пилоните на НДК, да премине през бул. "Витоша" и да достигне до сградата на Министерски съвет. Информация за събитието се разпространява основно чрез социалната мрежа "Фейсбук" и като организация зад демонстрацията е..
За загинали хора, затиснати в хотелите, които трябва да бъдат евакуирани, за леки коли, тоалетни и павилиони в морето, съобщи в интервю пред БНР..
"Още от начало не съм избирал да рисувам по стени, а си рисувах на картон и евентуално някакви платна ". Това сподели пред БНР Nasimo , който е един от..
Първата приливна вода около 6 м воден стълб с камъни и дървета е заляла курорта Свети Влас. В морето има над 30 коли и 50 екипа на пожарната и..