Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар, когото да почувстват като своя лекар, който ще ги доведе до щастливия финал. Не са информирани и откъде могат да получат финансова помощ за ин витро процедури, както и за изследванията, които трябва да направят, коментира пред БНР Венислава Гарсия, координатор и психолог на фондация "Искам бебе" за област Плевен. Тя е сред организаторите на кръглата маса и информационна среща по проблемите на репродуктивното здраве.
Законодателството за репродукцията трябва да се промени и да се финансират донорските програми, подчерта Гарсия.
"Досега те не се финансират. За миналата година са проведени 14 000 ин витро процедури, а от фонда са финансирани само 5 500. Това означава, че всички останали са самофинансирали процедурите си. Има много голям недостиг, дори има нужда от много повече средства от тези, които в момента са отпуснати."
Законът съдържа ограничения жените да не използват донорски материал, а само собствени яйцеклетки и сперматозоиди от партньора, или ако има неоткрит стерилитет, ин витро процедурата следва да е предшествана от 4 инсеминации, които също струват "доста пари". Затова от "Искам бебе" настояват за отпадане на тези ограничения.
"Защото, за съжаление, вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал. Има много двойки между 27 и 35 години, които имат нужда от донорски материал. Това са млади хора. Причините могат да бъдат много – медицински, стрес, изчерпване на яйчниковия резерв. Има много семейства, които нямат финансова възможност и са обречени да останат без деца."
Венислава Гарсия дава пример със себе си и своето дете, заченато ин витро – първата им процедура, която била неуспешна, е струвала 15 000 лева.
"Преди 7 години сме теглили кредит. Втората ни беше 8000 лева. Не се получи процедурата. Тези кредити ще ги връщаме докато дъщеря ни стане абитуриентка най-вероятно. Апелът ми е към държавата – само за миг да влязат в нашите сърца!"
На благотворителния коледен базар в Плевен се набират средства, които ще бъдат предоставени на случайно избрана двойка, съобщи още тя.
Повече по темата слушайте в звуковия файл.
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..