Това каза пред БНР председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова. В отговор на въпрос има ли връзка между разговорите за правителство и избора на главен прокурор, доц. Киселова предположи, че косвена връзка може да се търси.
Запитана може ли да бъде спряна по законодателен път процедурата за избор на Борислав Сарафов, насрочена за 16 януари, Наталия Киселова коментира, че на 6 януари изтича срокът, в който се очаква да има становища от заинтересованите страни, до които има изпратени запитвания, а на 7 януари ще заседава Комисията по правни въпроси и ще започне обсъждането на трите законопроекта промени в Закона за съдебната власт.
"Не искам да обещая, че на 16-и ще има закон. Това е възможно, но може и да не стане. По-скоро ще бъде избран. Ще бъде номиниран, за да бъде назначен от президента с указ. Имало е случаи, в които и този президент, и предишен са връщали номинацията. Президентът много преди да се заговори в Народнот осъбрание как ще се действа, даде ясни сигнали в тази посока."
Има два варианта за управление или за съставяне на мнозинство за правителство - единият формат е с ГЕРБ, другият без ГЕРБ. Въпросът в момента е дали най-голямата парламентарна група трябва да участва. Без ГЕРБ не може да има промени при квалифицирано мнозинство и това дава отговор на въпроса защо от ДБ водят разговори, заяви Киселова. Според нея се полагат усилия за съставяне на правителство.
Запитана живее ли Делян Пеевски в парламента, тя уточни, че като председател на парламентарна група той разполага с кабинет. Доц. Киселова изказа предположение, че "почти никой народен представител не домува в Народното събрание", защото рано сутрин и късно вечер по нейни впечатления няма автомобили пред него и лампите по тъмно не светят, но е наясно, че има такова запитване, на което ще се отговори в законово предвидения срок.
Министър-председателят е в много тежка ситуация, защото не е подкрепен нито от НС, нито от президента, заяви Наталия Киселова в предаването "Политически НЕкоректно". Служебното правителство няма пълна подкрепа в средите на Народното събрание, то не получава и подкрепа от президента, но проект за нов бюджет и за удължаване на действието на стария следва да бъде внесен само от правителството, обясни тя.
"Не може да бъде критикувано НС, че не е предприело нищо."
Има комуникация на Народното събрание с финансовия министър Людмила Петкова. Няма пречка на първото заседание на Комисията по бюджет и финанси, ако има внесен проект, той да бъде включен в дневния ред, увери Киселова.
В последните няколко дни има усилия за правно-политически провокации, призна председателят на парламента. Според нея дори НС да изглежда малко мудно, по-добре да се забави, отколкото после да бъде критикувано за приемането на закони.
"Не трябва сериозни въпроси да бъдат промушвани", категорична е тя по темата за преходните и заключителни разпоредби на законопроекта за Бюджет 2025, които разписват реформа в НАП и Митниците.
По спорната тема за декларацията за Украйна и "формализиране да се даде мандат" от НС на правителството да сключи споразумение за сътрудничество с Украйна, Наталия Киселова коментира:
"След като започна изслушването по искане на една от ПГ – ДПС-НН, беше внесен проект за решение. По правилник председателят на НС може да предложи включване в дневния ред. Моите аргументи, поради което не го включих, са следните: решение на НС по такъв начин не е допустимо. НС има правомощия в областта на външната политика, отбраната и сигурността да ратифицира международни договори по определен ред. След като не е международен договор, а международно споразумение, компетентно е правителството. Ако министър-председателят е искал мандат, той трябваше да дойде в НС предварително, преди да бъде оповестено решението на правителството. На трето място, в условията на спешност, това е извиване на ръце и усилия да има скандал в НС. Не виждам защо трябваше по този начин да има ескалация на напрежението."
Трима депутати още не са се отказали от имунитета си, поискан от главния прокурор, каза доц. Киселова.
Искането е за повдигане на обвинение. Допустимо е да бъде задържан след като се поиска разрешение от НС, поясни Наталия Киселова за казуса с Кирил Петков, който на 10 януари е призован за повдигане на обвинение.
"Щях да свикам Народното събрание. Това са въпроси, които са много тежки за отговорността на един човек", посочи Киселова в отговор на въпрос как щеше да постъпи на мястото на Рая Назарян като председател на парламента относно имунитета на Джейхан Ибрямов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Във връзка с предстоящите Великденски празници Българската агенция по безопасност на храните започва засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в..
В Гърция промени в Правилника за движение по пътищата предвиждат налагане на по-високи глоби при нарушения. Заместник-министърът на транспорта Константинос Киранакис обяви новите наказателни мерки при пътни нарушения. Увеличават се глобите и наказанията за шофьора, но няма да се спира превозното средство от движение. Ако един член на..
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...