Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петиция на читалища заради твърде малък брой финансирани проекти

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Група читалища организираха петиция относно резултатите от програма "Читалища" на Министерството на културата, които бяха публикувани на 9 декември. Те показаха, че много малко проекти са получили одобрение – под 6% от всички, които са пожелали да се включат в програмата. Според организаторите на петицията това показва няколко неща – че парите не стигат и че очевидно има някакъв проблем с критериите.

Това беше изключително чакана програма от читалищата в България, отбеляза пред БНР Орлин Денков от Народно читалище "Иван Вазов – 2014 г.", което се намира в кв. "Левски" в София. 

По думите му проектни предложения са подали повече от 1400 читалища.

Според него парите по програмата са били малко и не са били съобразени с броя на читалищата и нуждите им.

Той посочи, че е имало праг за проектите – до 50 хил. лв. за един проект на читалище, като проектите са били насочени към техническо обновяване.

"След излизането на резултатите, забелязахме, че под 6% са одобрените за финансиране проекти. Огромната част от останалите проекти са класирани като одобрени, но не подлежащи на финансиране. Това за нас е изключително странно определение. Ако един от одобрените отпадне по някаква причина, би следвало някой от резервите да влезе. Следващият проблем обаче е, че огромна част от проектите, които сме в тази категория за одобрени, но не финансирани, сме с еднакъв брой точки. Много въпроси се пораждат", коментира Денков в предаването "Преди всички". 

По думите му също така липсват мотиви за одобрените, неодобрените или нефинансираните проекти. Той изтъкна още, че читалищата не са били диференцирани

"Не търсим някаква форма на ревизия. Ако МК припознае този апел от наша страна, да заложи евентуално по-голям бюджет за програмата за следващата година, поне в размер на 10 млн. От друга страна НС и депутатите също да обърнат внимание на това, че читалищата са в ситуация, в която от години съществуват поправки, които следва да бъдат внесени, утвърдени и приложени по отношение на Закона за народните читалища. Те стоят на трупчета като ред други неща. Това по скоро е апел към хората с административна и практическа власт - да обърнат внимание на читалищата", обясни Орлин Денков.

Цялото интервю на Силвия Великова с Орлин Денков в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23