Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От септември отваря врати филиалът на Русенския университет в Тараклия

На първи септември ще отвори врати филиалът на Русенския университет в Тараклия, Молдова, за новия випуск от 200 студенти първокурсници. 

От тази пролет държавният университет в Тараклия "Григорий Цамблак" вече е филиал на Русенския университет "Ангел Кънчев". Така страната ни има първото си висше учебно заведение зад граница, а Молдова - първи чуждестранен университет, и то от страна членка на ЕС. 

На 27-и юли се подписа споразумението между образователните министерства на двете държави, което уреди безвъзмездното прехвърляне на собствеността. Това стана в присъствието на премерите Росен Желязков и Дорин Речан. Двамата посетиха Тараклия - районът е компактно населен с етнически българи.

Стъпката е от огромно значение за общността и района, но не само. Това разказа пред БНР Иван Думиника - етнически българин, но и ръководител на държавната служба по политиките в областта на междуетническите връзки в Министерството на образованието и изследванията в Република Молдова.

Репортажа на Цветелина Стоянова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Гуцул

Осъдиха на 7 г. затвор лидерката на Гагаузия Евгения Гуцул

Прорускaта лидерка на молдовския регион Гагаузия беше осъдена на 7 години затвор. Според съда в Кишинев Евгения Гуцул е финансирала с големи недекларирани суми от Русия сега забранената партия "Шор". Нейният лидер - проруският олигарх Илан Шор - впоследствие бе осъден за измама. Гуцул в момента е политически противник на проевропейското..

публикувано на 05.08.25 в 14:00

Кражби в хранителните магазини в Гърция

Увеличиха се кражбите в хранителните магазини в Гърция. Поради високите цени туристите почиват със собствен чадър и храна от вкъщи, които води до големи загуби на таверните. Зачестили са кражбите в магазините за хранителни продукти, съобщават от полиицята. Търговците увеличиха охраната на магазините и въпреки това кражбите продължават...

публикувано на 05.08.25 в 13:51
Пожар бушува през август 2024 г. между пернишките села Вискяр и Расник продължава.

Село Расник е сред най-засегнатите от безводието в Пернишко

Пернишкото село Расник е сред най-засегнатите от безводието населени места в община Перник. Селото е на целогодишен режим. Проблемът с водата е от години, но това лято заради засушаването положението е критично. Населеното място се водоснабдява от местни водоизточници, но заради продължителната суша притокът в резервоарите е намалял..

публикувано на 05.08.25 в 13:50

Минималната заплата за 2026 г. ще бъде 50% от средната

Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната - това обяви пред БНР главният икономист на КТ "Подкрепа" Атанас Кацарчев: "Министерството удължи работната група до 30 септември. Засега нямаме срещи поне от месец насам. Има действащ..

публикувано на 05.08.25 в 13:21

Мълния запали къща в с. Драгодан

Мълния запали къща в кюстендилското с. Драгодан, Община-Кочериново, съобщиха от Областната полиция. Нанесени са щети по сградата. Огънят е угасен от екип на пожарната в Рила. Няма пострадали, сградата е спасена.  По-рано днес беше съобщено и за друг пожар, предизвикан от мълния. Мълния предизвика пожар в село Цегриловци Преди два дни мълния..

публикувано на 05.08.25 в 13:15

ГДБОП откри над килограм и половина кокаин в София и село Лозенец, общ. Царево

Повече от килограм и половина кокаин бяха открити в София и село Лозенец, община Царево при операция на ГДБОП. При акцията в Сливен е задържан 49 годишен мъж От МВР уточняват, че наркотиците са намерени у мъж, за когото е установено съпричастност със задържаните седмица по-рано 4 души с близо 400 кг. марихуана. Операцията на ГДБОП е..

публикувано на 05.08.25 в 13:10
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кандидатът на левицата за президент ще е този, когото Пеевски посочи

БСП е изцяло на колене и каквото кажат Делян Пеевски и Бойко Борисов, това правят! С тази констатация започна интервюто си пред БНР Георги Кадиев,  бивш депутат от БСП, лидер на партия "Нормална държава", като добави: " Това, което прави сега ръководството на БСП, е предателство на цялата политика от последните 15 години. Имаше едно основно..

публикувано на 05.08.25 в 13:07