Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Иванов обобщи изтичащата година във футбола ни

Георги Иванов
Снимка: БТА

Президентът на БФС Георги Иванов излезе с обръщение към футболното семейство и обществеността в България по повод края на 2024-а година. Той направи кратка равносметка на отиващите си 12 месеца, в която самият той пое управлението на централата на конгрес през март.

Иванов отбеляза подобрените резултати на националните отбори, но също така заяви, че основна задача за него и БФС остава подобряването на инфраструктурата. Именно в тази посока ще бъдат насочени усилията и през 2025-а година. Той добави, че това няма как да стане без съвместните усилия и сътрудничеството на БФС с държавата и общините, както е било досега. Но финансирането се е осъществявало единствено от програмите на ФИФА и УЕФА.

В годината, в която България отбеляза 100 години от създаването на своята футболна федерация и също толкова от изиграването на първия мач на националния отбор, Иванов изрази оптимизъм за по-добри резубтати в бъдещето.

"Скъпо футболно семейство,

На прага сме на най-светлия християнски празник и по традиция краят на всяка календарна година е време за равносметка. Отминаващата 2024 г. беше изпълнена с различни предизвикателства, но още от първия си ден като президент на Българския футболен съюз заявих и продължавам да съм абсолютно убеден, че с много труд, постоянство и последователност резултатите неминуемо ще дойдат, а по-добрите дни за любимата ни игра тепърва предстоят.

Изпращаме година, в която националният отбор на България показа позитивно лице под ръководството на Илиан Илиев, като допусна само една загуба в 10-те си изиграни мача. Младежкият национален тим също остави добри впечатления с изявите си в евроквалификациите, в които завърши на трето място. Както всички обаче знаем, преди да стигнат до представителните селекции, футболистите първо се формират в школи и клубове из цялата страна. Именно по тази причина подобряването на футболната инфраструктура остава един от ключовите приоритети, част от дългосрочната ни стратегия за развитие на играта.

Щастлив съм, че през 2024 г. успяхме да открием тренировъчни терени и комплекси из различни места в България, а през 2025-а ще продължим да реализираме още редица такива проекти. Всички те се осъществяват благодарение на успешния диалог между БФС и общините и се финансират по програми на ФИФА и УЕФА. Тук е моментът да благодаря на президентите на двете най-големи футболни организации в света – г-н Джани Инфантино и г-н Александър Чеферин, които уважиха лично 100-годишния юбилей на българския футбол и многократно заявиха подкрепата си към БФС. Благодаря и на българските институции, като се надявам 2025 г. да донесе едно ползотворно сътрудничество помежду ни.

Футболът отдавна ме е научил, че за да успееш, трябва да си отборен играч. Ето защо искам да изкажа признателност към колегите ми от Изпълнителния комитет на БФС и към всеки един служител на централата, защото можем да постигнем поставените си цели само чрез единство и постоянство. Специални благодарности и към всички партньори, които продължават да подкрепят българския футбол в тези времена, изпълнени с различни трудности и предизвикателства. Радвам се също така, че сключихме престижни сътрудничества с утвърдени институции като Институт "Йохан Кройф“, Академията на УЕФА, Национална Спортна Академия “Васил Левски” и СУ “Св. Климент Охридски”. Убеден съм, че чрез провежданите обучения и семинари ще помогнем за създаването на все повече квалифицирани кадри.

И за финал – в годината, в която чествахме вековния юбилей, искам да благодаря на всеки един от Вас за Вашия труд и всеотдайност към любимата ни игра. 

Желая Ви светли празници!

Георги Иванов, Президент на Българския футболен съюз"


По публикацията работи: Светослав Табаков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Карлос Алкарас

Испанецът Карлос Алкарас ще завърши годината като номер 1 в мъжкия тенис

Испанецът Карлос Алкарас ще завърши годината като номер 1 в мъжкия тенис. Носителят на шест титли от турнирите от Големия шлем ще завърши на първо място за втори път след 2022 година, след като премина през груповата фаза на Финалите на АТП в Торино без загуба.  В последния си мач от групата Алкарас спечели с 6:4, 6:1 срещу представителя на домакините..

публикувано на 14.11.25 в 05:54

Франция се класира за осми пореден път на световното първенство по футбол

Двукратният световен шампион Франция се класира за осми пореден път за участие на Мондиал. В Париж "петлите" победиха с 4:0 Украйна и кръг преди края на борбата в квалификационна група "D" са недостижими на върха с 13 точки. Капитанът на домакините Килиан Мбапе вкара два гола за успеха. Той откри резултата от дузпа в 55-ата минута и покачи на 3:0 в..

публикувано на 14.11.25 в 05:35
Норвегия

Норвегия на практика се класира за световните финали

Националният отбор на Норвегия практически се класира за участие на световното първенство по футбол през 2026 година в САЩ, Мексико и Канада. В Осло домакините се наложиха с 4:1 над Естония и с максимален актив от 21 точки заемат първото място в класирането в група "I". Норвежците все още могат да бъдат изравнени по точки от тима на Италия, ако..

публикувано на 13.11.25 в 21:32
Мариета Дукова

Мариета Дукова: От ММС дори не ни поздравиха за европейската титла по естетическа гимнастика

Федерацията ни по естетическа групова гимнастика се готви да посрещне най-мащабното в историята на този спорт световно първенство.  На 29 и 30 ноември "Арена СамЕлион" в Самоков ще бъде домакин на планетарния форум в този красив спорт. Между 600 и 700 хиляди лева струва организацията на шампионата, а от тази сума Министерството на младежта и спорта е..

публикувано на 13.11.25 в 17:59

Ясни са датите и часовете на мачовете за Купата на България по футбол

ОТ БФС обявиха датите и часовете за срещите от втория кръг на турнира за Купата на България, както и някои промени в дни и часове за шампионатни двубои. Купа на България, Втори кръг (1/8-финал): 11.12 (четвъртък) Левски София - Витоша Бистрица 17.30  12.12 (петък) Черно море Варна - Арда        17.30  13.12 (събота) Славия - ЦСКА 1948..

публикувано на 13.11.25 в 17:42
Спортисти със Синдром на Даун

Връчиха специални награди на спортистите със Синдром на Даун

Федерацията по Адаптирана физическа активност България връчи специални награди на спортистите със Синдром на Даун по повод 10-годишния юбилей на централата на събитие в хотел "Рамада" в столицата.  Редица официални гости присъстваха на церемонията - Георги Георгиев, министър на правосъдието, Красимир Инински, президент на БФ Бокс, Красимир Дунев,..

публикувано на 13.11.25 в 17:35

Олимпиакос и Везенков с нова победа в Евролигата

Отборът на Олимпиакос, с Александър Везенков в състава си, победи гостуващия Жалгирис (Литва) с 95:78 (28:14, 22:22, 24:17, 21:25) в мач от 10-ия кръг на Евролигата и записа трети пореден домакински успех. Българският национал се разписа с 14 точки, 8 борби и 2 асистенции за 28:30 минути на паркета. Гръцкият тим доминираше от началото до края на..

публикувано на 13.11.25 в 06:12