Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката"

Изложба "Чудният свят на тракийката"

В историческия музей в Стрелча гостува изложбата "Чудният свят на тракийката". Тя разкрива света на жените в Тракия, вярванията и обичаите им.

Жената е продължителка на рода, тя стопанисва дома. Тя е тази, която създава, следва, предава традициите и определя мирогледа на децата си. Изложбата показва жената в различните ѝ възрасти, с характерното за Тракия облекло, накити и аксесоари, наситени с  индивидуална символика.

Жителите и гостите на Стрелча могат да се запознаят с предметите, които ежедневно са присъствали в бита на тракийката, които разкриват нейния свят, занимания, като част от създаденото от нея  граничи с изкуство.

Изложбата "Чудният свят на тракийката" разказва за вярванията и надеждите на тракийската съпруга и майка, различна от работещата жена, като акцентът пада върху различните семейни, социални и обредни функции, към които тракийката се е придържала. Много от посетителите могат да възродят детските си спомени, а по-младите да се запознаят с традициите на  Тракия.

Изложбата ще остане отворена за посетителите до 18 февруари 2025 г.


По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия, каза днес говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс. Украйна е започнала мащабна атака срещу руски военни летища Украйна обяви, че е поразила руски самолети на стойност 7 млрд. долара Украйна каза, че в..

публикувано на 03.06.25 в 22:10

Протестиращи в София: Спрете фестивалния погром в Южния парк, тонколоните далеч!

Граждани от столичните райони "Лозенец" и "Триадица" протестираха с искане шумните и замърсяващи събития да бъдат изнесени далеч от парковете и жилищните зони. Протестът, който се проведе пред входа на "Парк Център", на ъгъла на кръстовището на бул. "Черни връх" и бул. "Арсеналски", е организиран от сдружение "Градски паркове и градини"...

публикувано на 03.06.25 в 22:04
Туристи разглеждат катедралата

Предлагането на туристически апартаменти в Испания се е увеличило с 25% за последните 2 години

Предлагането на туристически апартаменти се е увеличило с повече от 25 на сто в Испания през последните две години. Това показват данните от проучване на пазара, проведено от асоциацията на туристическите компании "Екселтур". В половината от 100-те най-посещавани испански градове капацитетът на ваканционните жилища, рекламирани в онлайн платформи, вече..

публикувано на 03.06.25 в 21:54

Президентът: Трябва да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна наука и промишленост

Президентът Румен Радев изтъкна Германия като най-важния стратегически партньор на страната ни и призова за засилено сътрудничество във военната сфера. П о време на форум, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната, държавният глава изтъкна, че у спешното партньорство между..

публикувано на 03.06.25 в 21:25

Катастрофа на трамвай и автомобил на столичния бул. "Стамболийски", има пострадал

Пътнотранспортно произшествие с пострадал е станало на кръстовището на булевард " Ал. Стамболийски" и улица "Осогово", в района на мол "София", съобава БТА. По информация на очевидци трамвай и автомобил са се ударили, като пътуващ в автомобила е пострадал.  Все още няма представител на полиция и на Спешна помощ, на място е единствено автомобил по..

публикувано на 03.06.25 в 20:43

Окръжният съд в Смолян осъди на 15 години затвор мъж от Девин за убийството на брат му

Състав на Окръжния съд в Смолян осъди на 15 години затвор 41-годишния Стефан Шупев от гр. Девин за братоубийството, извършено на 24 януари 2024 г. Присъдата бе постановена след съкратено съдебно следствие. Жертвата – 43-годишният брат на обвиняемия Руско Шупев, бе открит с множество травматични увреждания, а тялото му – запалено с отработено..

публикувано на 03.06.25 в 20:33
И Дже-мьон

И Дже-мьон, който печели президентския вот в Южна Корея, обеща на избирателите да не ги разочарова

Кандидатът на либералната южнокорейска опозиция И Дже-мьон печели предсрочните президентски избори в Южна Корея с близо 49%, предаде Ройтерс. Неговият консервативен опонент Ким Мун-су е с близо 43%. Данните са при преброени почти 70% от гласовете. Избирателната активност е била най-високата от близо три десетилетия. Започна гласуването на..

публикувано на 03.06.25 в 20:20